okf

Bölcsészkari programok a 26. Őszi Kulturális Fesztiválon (október 1. – november 17.)

Az SZTE idén október 1-je és november 17-e között szervezi meg a 26. Őszi Kulturális Fesztivált, amelynek – a kari szervezésű Radnóti-estek és VI. Magyar Könyvkiadók Napján túl – karunk egységeinek számos programja is a része lesz. A több, mint egy hónapos rendezvénysorozat ideje alatt városszerte számtalan eseménnyel találkozhatnak az érdeklődők – ezek között minden korosztály talál majd neki megfelelőt és többnyire ingyenesen látogathatók lesznek. Az Őszi Kulturális Fesztivál ünnepélyes megnyitójára október 3-án, 18 órától, a Rektori Épület Átriumában kerül sor.

A teljes programfüzet ide kattintva letölthető.

Az SZTE BTK egységeinek programjai a fesztiválon:

Szavak között. Hommage á Paul Celan

Időpont: október 5., 16:00–18:00 (kiállításmegnyitó)

Helyszín: SZTE Klebelsberg Könyvtár Átrium (Szeged, Ady tér 10.)

A kiállítás megtekinthető: 2022. október 20-ig

Paul Celan, a huszadik század második felének egyik legnagyobb és leghatásosabb lírikusa. Két évvel ezelőtt emlékezett meg a világ születésének 100. évfordulójáról. A magyar és német nyelvű kiállítás, mely több helyszín után érkezik Szegedre, történeti kontextusban mutatja be Celan rövid, de aktív életének kulcsfontosságú pillanatait. A kiállításmegnyitót követően Bernáth Árpád, a szegedi Német Irodalomtudományi Tanszékének professor emeritusa tart Paul Celan életművéről előadást.

Szervezők: a rendezvény a budapesti Osztrák Kulturális Fórum, a szegedi Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszék és a Klebelsberg Kuno Könyvtár Osztrák Könyvtárának közös programja.

Tessék engem elrabolni! - A díjnyertes szegedi családi film vetítése és közönségtalálkozó az alkotókkal

Időpont: október 6., 18:00
Helyszín: Grand Café (Szeged, Deák Ferenc u. 18.)

A Szeged TV és a Pinceszínház első közös játékfilmje a 2021 májusában forgatott Tessék engem elrabolni! című ifjúsági darabból adaptált zenés családi film. A történetben Szeged is főszereplővé válik, ugyanis a város ikonikus helyszínein forgatták a legtöbb táncos és zenés jelenetet. A film augusztusban különdíjat nyert a Bujtor István Filmfesztiválon.

Egy kis ízelítő a filmből:https://www.youtube.com/watch?v=8842v-eKA8Y
A főhős, Misi egy árva kisfiú, aki egy nevelőotthonban él. Ő sosem kap levelet, csomagot. Vágyik a szülői szeretetre, ezért maga néz ki magának szülőket. Az ablakukba rejt egy névtelen levelet. "Tessék engem elrabolni!". A levélből azonban óriási felfordulás kerekedik és elindítja a több szálon futó cselekményt. A forgatókönyvet írta: Janik László.
A kész alkotás a zene, az irodalom, a színház és a televízió sajátos elegyének találkozásaként született meg. A filmvetítést követő beszélgetés során betekintést nyerhetünk a film kulisszatitkaiba. A film rendezője, Klucsik Edit a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének mesteroktatója is egyben. A beszélgetés hasznos lehet a jövő televíziós szakemberei, filmkészítői számára is.
Vendég: Klucsik Edit rendező és alkotótársai
Moderátor: Papp Melinda

Szervező: Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék

Johanna Laakso (Universität Wien): Tényleg finnugor nyelv a magyar? – előadás

Időpont: október 19., 16:00
Helyszín: SZTE BTK Informatórium (Szeged, Egyetem u. 2., 1. emelet)

A Bakonyi Géza Alapítvány és az SZTE Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszéke 2022 őszén ismeretterjesztő rendezvénysorozatot szervez Már a múlt sem a régi – avagy mi újság a korai magyar történelem kutatásában? címmel. Nyolc, kifejezetten a szélesebb közönségnek szóló előadást tervezünk a korai magyar történelem kutatásának legújabb eredményeinek, illetve a honfoglalást értelmező, ma releváns népi történeti emlékezet egyes formáinak bemutatására. A rendezvénysorozatot az NKA támogatja.

Szervező: Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

"Crudelitas. A kegyetlenség diskurzustörténetének 12 fejezete"
Wolfgang Müller-Funk, a Bécsi Egyetem professzorának előadása német nyelven

A SZAB Irodalom- és Nyelvtudományi Bizottságának támogatásával

Időpont: október 20., 16:00
Helyszín: SZAB Székház (Szeged, Somogyi utca 6.)

Wolfgang Müller-Funk a Bécsi Egyetem emeritus professzora, számos, az egyetemi hallgatók által is sokat forgatott kultúratudományi tan- és szakkönyv szerzője. 2006 óta több kiadást megélt "Kultúraelmélet" című kötete többek között egy szegedi előadássorozat tapasztalatain is alapul. Az SZTK BTK Német Irodalomtudományi Tanszékének meghívására most "Crudelitas. A kegyetlenség diskurzustörténetének 12 fejezete" című kötete kapcsán tart előadást német nyelven.

Szervező: SZTK BTK Német Irodalomtudományi Tanszék

L. Juhász Ilona (Komárom, Fórum Kisebbségkutató): Szimbolikus térfoglalás: kopjafák a Felvidéken - előadás

Időpont: október 26., 16:00

Szervező: SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

A Római Birodalom fénykora: az Antoninusok kora – Draskóczyné Dr. Székely Melinda egyetemi docens előadása

Időpont: november 7., 14:00
Helyszín: SZTE BTK Kristó-terem (Szeged, Egyetem u. 2., 3. emelet)

Draskóczyné Székely Melinda ókortörténész, az SZTE BTK Ókortörténeti Tanszékének tanszékvezető docense, kutatási területe a császárkori Római Birodalom társadalom-, gazdaság- és kultúrtörténete.

Szervező: Történeti Intézet, Ókortörténeti Tanszék

Sándor Klára (Szeged, SZTE BTK): Törökök és/vagy magyarok? - előadás

Időpont: november 9., 16:00

Szervező: SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.