Idén januárban 116 hallgató tett sikeres záróvizsgát, és vehette át a diplomaosztón oklevelét. A február 7-i ünnepségen a diplomák átadása mellett elismerő okleveket is átadtak, amellyel a kar négy munkatársának eddigi tevékenységét ismerték el.
Az SZTE BTK Angol-Amerikai Intézete szervezte meg január 30. és február 1. között a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE Hungarian Society for the Study of English) bienniális nemzetközi konferenciáját. A szakmai találkozó 17. alkalommal biztosított alkalmat az anglisztika hazai és külföldi kutatói és oktatói számára tudományos eszmecserére; Szeged utoljára 2007-ben adott otthont hasonló nagyszabású rendezvénynek. Az eseményen kilenc ország több mint 200 előadója szerepelt brit és amerikai irodalom, történelem, kultúra, nyelvészet, pedagógia témájú prezentációkkal.
Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából 2025. február 17–19. között „Voltam szeretve és voltam gyűlölve, mint talán senki más.” Jókai Mór öröksége: a Jókai-hagyaték és a magyar irodalmi hagyomány címmel tudományos és emlékkonferenciát rendez az Országos Széchényi Könyvtár, a BTK Irodalomtudományi Intézet, a Jókai 200 kutatócsoport és a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolája. A konferenciának a budapesti Országos Széchényi Könyvtár ad otthont.
Hetedik évada következik az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara által szervezett Radnóti-esteknek. 2025 tavaszán arra emlékezünk, hogy nyolcvan éve ért véget a második világháború. De mi minden maradt ránk utána? Milyen traumák, kibeszéletlen személyes történetek, elhallgatott tragédiák vannak velünk még most is? És hogyan lehet mindehhez közel jutni újságírói oknyomozás, történeti forrásfeltárás, szépírói munka, személyes dokumentumok elemzése segítségével? Ezek köré szerveződik az évad négy izgalmas beszélgetése, amelyeknek, mint mindig, most is a Café Radnóti ad otthont.
A Szegedi Tudományegyetem továbbra is a világ legjobb egyetemei között szerepel a Times Higher Education (THE) szakterületi rangsorain. A legfrissebb értékelések alapján az SZTE, Magyarországon egyedüliként, minden THE szakterületi kiválósági listán szerepel.
A szegedi egyetemen azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás korabeli Kárpát-medencéből. Hogyan derítették ki, hogy a feltárt csontok nőhöz tartoztak? Vajon részt vett ő is a honfoglalás kori harcokban? A kutatás részleteiről Dr. Tihanyi Balázst, az SZTE Embertani Tanszék és Genetikai Tanszék tudományos munkatársát, a kutatási eredményeket közlő cikk első szerzőjét kérdeztük.
Az alábbiakban az SZTE BTK Filozófia Tanszékének konferencia felhívását közöljük.
Ismét nylít napot tartunk a kar képzései iránt érdeklődő felvételizők számára 2025. február 8-án, szombaton, 11:15-től kezdődően a kar főépületében.
A teljes programról és a további tudnivalókról ide kattintva olvashatsz!
Ebben a cikkben a miniórák listáját és a regisztrációs linket találod meg. A többi programra nem, de a miniórákra regisztrálnod szükséges! A jelentkezés február 4-én 20:00-kor zárul!
Ismét megjelent a nagy múltú és a felvételizők között széles körben ismert magyar rangsor, a HVG Diploma 2025. A hazai felsőoktatási intézményeket elemző rangsor szerint a szegedi a vidék legjobb bölcsészkara, az SZTE pedig a vidék legjobb egyeteme, országos tekintetben a legkiválóbb oktatókkal.
Jelentős esemény ígérkezik a szegedi bölcsészkar életében: 2025. április 15-17. között karunk szervezi meg az OTDK, az ország legnívósabb felsőoktatási versenyének Humán Tudományi Szekcióját. A szervező csapatba most a graduális hallgatók is jelentkezhetnek! Az OTDK-val kapcsolatos hallgatói munka egy 2 kredites szabadon választható tárgy formájában is teljesíthető. A jelentkezés a Modulo felületén adható le, 2025. február 23-ig.
A 2024/2025. tanévben is lehet pályázni a megújult Klebelsberg Képzési Ösztöndíjra. 2025. január 26-ig várja a pályázatokat a Klebelsberg Központ.
A Központ felhívását az alábbiakban változtatás nélkül közöljük.
A decemberi alkalom után február 8-án ismét nyílt napot tartunk a felvételi előtt állóknak, szüleiknek és mindazoknak, akik már előre tájékozódnának a továbbtanulási lehetőségekről.
A programot ebben a cikkben mutatjuk, a miniórák listája, valamint regisztrációs felülete pedig ide kattintva elérhető. A nyílt nap más részeire nem, de a miniórákra regisztrálni szükséges majd – ezt február 4-e 20:00-ig tudják megtenni az érdeklődők!
Az alábbiakban az SZTE BTK Olasz Tanszékének megemlékezését közöljük.
Gégényi nyolcadikos és szegedi hetedikes diák nyerte meg az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola első alkalommal meghirdetett történelemversenyét. A középkorász Kristó Gyuláról elnevezett vetélkedő első fordulójába több mint kétszázan neveztek projektfeladattal. A legjobb 30 tanuló döntő versengésének napján, 2024. december 13-án megkoszorúzták a neves akadémikus egykori szegedi lakóházán a középkorász emléktábláját.
Dr. Forgács Tamás, az SZTE BTK Magyar Nyelvészeti Tanszékének professzora kapta 2024-ben a Tinta kiadó Arany Penna díját. A díjat a kiadó vezetősége annak ítéli oda, akinek a könyvei a nyelvész szakmán belül elismerést vívtak ki, és a nagyközönség körében is sikert arattak.
A cikk 2024 decemberében jelent meg a Szegedi Tudományegyetem honlapján.
A Petőfi Irodalmi Múzeum által fenntartott Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) december 11-i közgyűlésén tiszteletbeli tagjává választotta Fried István irodalomtörténészt, az SZTE professor emeritusát.
Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar idén is megrendezte a Radnóti-esteket. Az idei eseménysorozaton a Covid-19 hatásait és utóhatásait tárgyalták különböző szempontokból. Beszélgettek róla szociológiai aspektusból, vizsgálták az irodalmi és filmes hatásait, az utolsó alkalmon pedig pszichológiai nézőpontból közelítették meg a kérdést.
Dr. Virág Zoltán, az SZTE Magyar Irodalmi Tanszék docensének Régiókon átívelő összetartozások című kötete 2023-ban jelent meg; az irodalomtörténész a Vajdasággal/Délvidékkel kapcsolatos tanulmányait gyűjtötte egybe. A tanulmánykötet okán kedden a Grand Caféban beszélgetett a szerzővel Dr. Losoncz Alpár filozófus, közgazdász, társadalomtudós, a Szerb Akadémia tagja, az újvidéki egyetem egykori tanára, aki az 1990-es évek elején a Szegedi Tudományegyetem vendégtanára is volt.
Dr. Harmath-Tánczos Tímea neuropszichológiai szakpszichológus egyetemi tanulmányait a Szegedi Tudományegyetemen végezte, doktori fokozatot is itt szerzett. A Pszichológia Intézet adjunktusa, kutatásai során az epilepsziával élő páciensekkel, a stroke-on átesett személyekkel, valamint az agy-koponya sérültek neuropszichológiai diagnosztikájával és rehabilitációjával foglalkozik. Ezúttal az SZTE BTK Pszichológia Intézetében működő, általa vezetett Klinikai Neuropszichológia Kutatócsoport epilepsziával kapcsolatos kutatásairól kérdeztük.
Ismét megnyitjuk kapuinkat mindazok előtt, akik a felvételi előtt állnak és érdeklődnek a szegedi bölcsészkar igen széles képzési kínálata iránt! A tanévben először december 16-án tartunk nyílt napot a kar főépületében, az Egyetem u. 2. szám alatt!
A nyílt nap részletes programját alább, a miniórákat pedig ide kattintva találod meg! A program más részeire nem, de a miniórákra regisztrálni szükséges! Jelentkezési határidő: 2024. december 11. 20:00.
A szegedi bölcsészkar nyílt napot tart az érdeklődő felvételizők számára 2024. december 16-án, 10:15-től kezdődően a kar főépületében.
A teljes programról és a további tudnivalókról ide kattintva olvashatsz.
Ebben a cikkben a miniórák listáját és a regisztrációs linket találod meg! A többi programra nem, de a miniórákra regisztrálnod szükséges! A jelentkezés december 11-én 20:00-kor zárul!
Melinda Barath New Yorkban született, és nemrég diplomázott a St. Lawrence Egyetemen, ahol kémia szakon szerzett alapszakos diplomát. A Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram keretében idén először elérhető nyári egyetemi kurzuson vett részt, ahol a magyar néptáncokat ismerhette meg. Tanulmányait Magyarországon, elsősorban Szegeden szeretné folytatni.
Rajzok és festmények, valamint egy kiadvány lett a végeredménye az SZTE Rajz-művészettörténet Tanszék hallgatói, valamint a design- és művészetmenedzsment mesterszakosok közös kurzusának. A féléves projekt célja az volt, hogy a hallgatók művészeti eszközökkel hívják fel a figyelmet a pszichés problémák társadalmi megítélésére és az azokkal kapcsolatos előítéletekre. A Batyu című kiadványt és az alkotásokat december 12-én 18 órától ismerheti meg a közönség a Jazz Kocsmában. A hallgatók az eladásokból származó teljes bevételt az ópusztaszeri Napsugár Pszichiátriai Otthon javára ajánlják fel.
A Times Higher Education új rangsort indított az egyetemek interdiszciplináris területeken elért tudományos eredményei és kiválósága mérésére. A 2024. november 21-én első alkalommal közzétett THE Interdisciplinary Science Rankings szerint a Szegedi Tudományegyetem teljesítménye kiemelkedő: a 251-300. helyezést érte el a nemzetközi mezőnyben, Magyarországon első helyen szerepel.
Idén tíz éve annak, hogy az SZTE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszéke elindította a Befutó Gyakornoki Programot. Ez idő alatt a tanszék 40 partnerrel került kapcsolatba, amelyek összesen közel 200 hallgatót foglalkoztattak gyakornokként. November 14-én az idei nyertesek is átvehették oklevelüket, a munka elkezdődött.
Idén is megszervezi hagyományos, közös konferenciáját az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem. A Modernség és modernitás címet viselő konferenciára november 27-28-án kerül sor Budapesten, a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában. Az esemény az érdeklődők számára szabadon látogatható, a belépés díjmentes.
A Szegedi Tudományegyetem koszorúzással, szenátusi üléssel és díjátadóval ünnepelte 2024. november 9-én az Egyetem Napját. A rendezvényen számos díj átadására is sor került, három kategóriában a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar oktatói is kitűntek: Dr. Almási Tibor Klebelsberg Kuno-díjat, Prof. Dr. Józsa Krisztián Kiváló PhD-Témavezető Elismerő Oklevelet, Prof. Dr. Szilágyi Zsófia pedig az Év Kutatója Elsimerő Oklevelet vette át az ünnepségen.
Dr. Kent Cartwright, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar 2024-es Doctor Honoris Causa előterjesztettje november 9-én veszi át egyetemünk díszdoktori kitüntetését. Az amerikai professzor november 8-án 12 órától nyilvános előadást tart "I. A. RICHARDS, ARIOSTO, SHAKESPEARE, AND THE ATTITUDE OF COMEDY" címen, a Kari Tanácsteremben, amelyre szeretettel várják az érdeklődő hallgatókat, oktatókat.
Illés Róbert az SZTE Alma Mater tagja, tanárként végzett. Az oktatást akkor hagyta abba, amikor beindult műfordítói karrierje. 2024-ben kis időre mégis visszatért a tanításhoz és egyetemünkhöz is: műfordítást oktatott a magyar nyelv és irodalom mesterképzésen. Ghostwritinggal, azaz szellemírással is foglalkozik, ő írta többek között Horváth Charlie könyvét.
Második alkalommal rendezik meg Josef Macůrek professzor tiszteletére a Nemzetközi Visegrádi Alap által támogatott nemzetközi konferenciát Brnóban. A fő szervező intézmény - a brnói Masaryk Egyetem Történeti Intézete - mellett társszervezőként a „visegrádi négyek” országainak egyetemei, közöttük a Szegedi Tudományegyetem Történeti Intézete is részt vesz dr. Habil. Varga Beáta képviseletében. Az október 31.-november 2. között megrendezett konferencia témája a külföldieknek a közép-kelet-európai társadalmakban betöltött szerepének kutatása a 11-16. század között.
A Szegedi Tudományegyetemen elérhető az SZTE Pontkalkulátor 2025, mely már a következő felvételi időszakra vonatkozó pontszámításban segíti a jelentkezőket.
A Szegedi Tudományegyetem 5 kara 31 mesterképzést hirdetett meg keresztféléves felvételi eljárásban 2025. februári kezdéssel. Az érdeklődők állami ösztöndíjas és önköltséges képzések közül választhatnak nappali és levelező tagozaton. November 15-ig lehet jelentkezni az E-felvételiben.
Érdekli, milyen kutatások zajlanak Magyarország legjobb egyetemén? Szeretné megtudni, hogyan válhat egy kutatásból sikeres vállalkozás? Kíváncsi, melyek voltak idén a legizgalmasabb innovatív ötletek az SZTE-n, amelyek díjat is értek? Minderre és még sok más izgalmas kérdésre ad választ a Szegedi Tudományegyetem Innovációs Napja, amelyen Karikó Katalin, az intézmény Nobel-díjas professzora előadást tart!
Ismét megrendezik a design és a művészet fesztiválját, a tavaly nagy sikernek örvendő Szeged Design Napokat. Az SZTE BTK design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatói által szervezett program október 19-26. között lesz Szegeden, a nagyrészt ingyenes programok a város több kulturális helyszínén zajlanak majd egyidejűleg. A fesztiválhét megnyitója október 20-án 11 órakor, a Szegedi papucs a XXI. században című kiállítás megnyitójával egyidőben lesz, a Kiss Kunszt Galériában.
Az SZTE BTK TI Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék, a HUN-REN–SZTE Oszmán Kori Kutatócsoport, valamint a Szegedi Középkorász Műhely 2024. október 16–17. között konferenciát szervez Szegeden Békék és szerződések – Diplomáciatörténet I. Lajostól II. Rákóczi Ferencig címmel.
Tavaly nyáron írt alá együttműködési megállapodást karunk és a londoni Royal Holloway egyetem. Az egyezség egy csereprogram kialakításáról szólt: hogy magyar diákok utazhassanak Londonba, angol hallgatók pedig Szegedre. A filozófiát és a klasszika-filológiát középpontba állító program idén júliusban el is indult, az együttműködés kezdetéről és jövőjéről Prof. Dr. Kasza Péterrel, a Klasszika-Filológia és Neolatin tanszék tanszékvezetőjével és Dr. Gellérfi Gergővel, a tanszék oktatójával és a program koordinátorával beszélgettünk.
Ha Szeged és egyetemi élmények, akkor sokunknak eszébe jut a város jellegzetes kulturális és szellemi légköre. Ez a miliő nemcsak a tanulmányi éveket, hanem a későbbi életpályákat is formálja. Dudik Annamária Éva műfordító és pedagógus esete is jól mutatja, hogyan válik egy szegedi egyetemi időszak kiindulóponttá, amely egész életre szóló hatásokat hagy. A bölcsész világ és a műfordítás, amelynek példaképe lett több száz fordítással a háta mögött, éppen Szegeden talált rá, bár nem volt egyértelmű, hogy ezen az úton indul el. A Hónap Alma Mater Tagja szeptemberben a Deák Ferenc Gimnázium angoltanára, Dudik Annamária Éva, aki az angol nyelv és irodalom iránti elhivatottsága mellett a műfordítás világában is jelentős eredményeket ért el, legutóbb Sally Rooney Intermezzo című regényének magyar változatával, amely szeptember végén jelent meg a világpremierrel egy időben.
Kilenc éve népszerűsíti az archeológiát a Határtalan Régészet című magazin, amelynek főszerkesztője a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékének adjunktusa, Dr. Felföldi Szabolcs. Magyarországon ez az első és mindmáig az egyetlen nyomtatott magazin, amelynek fókuszában a régészet áll.
A győztes nem visz mindent; a társadalom a győztesek és vesztesek együttélése marad. Megszenvedjük különbözőségeinket, de az észszerű, igényes diskurzusok és a másik iránti figyelem az együttélés új terét, az irgalom kultúráját nyithatják meg.
Az irgalom kultúrája (Konvivencia Közép-Kelet Európában) címmel jelent meg tanulmánykötete a Gondolat kiadónál Dr. Máté-Tóth András egyetemi tanárnak, az SZTE BTK Vallástudományi Tanszék professzorának. Interjúnkban a kérdezés fontosságáról, az élő klasszikus szövegekről és a megbocsátás erejéről beszél.
Jelentős tudományos és oktatói tevékenységet jelez a professzori cím. A Szegedi Tudományegyetem 11 munkatársa vette át egyetemi tanári kinevezését 2024. szeptember 11-én a Sándor Palotában Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnöktől.
A Szegedi Tudományegyetem Magyarországon elsőként nyerte el az ACEEU nemzetközi szervezet „Engaged University” minősítését. Az intézmény társadalmi szerepvállalását elismerő tanúsító oklevelet 2024. szeptember 19-én adták át az ACEEU Europe-Africa Forum rendezvényén. Ezzel az egyetem újabb jeles eredményt ért el a szűkebb és tágabb környezete iránti elkötelezettsége, felelősségvállalása terén.
Nyolcadik alkalommal szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a Magyar Könyvkiadók Napját, 2024. október 8-9-én a Café Radnótiban (Szeged, Egyetem u. 2.). A délutáni programokon ismert szerzők mutatják be frissen megjelent köteteiket, az első estén híres írók és filozófusok olvassák fel külön erre az alkalomra írt szövegeiket, a rendezvény pedig Lovasi András és Heidl György közös koncertjével zárul. A programok minden érdeklődő számára díjmentesen látogathatók, a zárórendezvény azonban regisztrációhoz kötött.
A rendezvényhez két pályázat is kapcsolódik: egy irodalmi a BTK-s hallgatóknak, valamint egy fotópályázat a kari hallgatóknak, oktatóknak és dolgozóknak. A pályamunkák benyújtási határideje október 3-a, csütörtök. A részletekről itt írtunk bővebben.
A 90 éves Ilia Mihály Széchenyi-díjas irodalomtörténész, az SZTE címzetes egyetemi tanára, a Tiszatáj jelentős főszerkesztője előtt tiszteleg az SZTE Klebelsberg Könyvtár Ilia 90’ címmel megnyílt kiállítása az SZTE József Attila Információs és Tanulmányi Központ átriumában.
Idén október 8-9-én kerül megrendezésre a szegedi bölcsészkar legrégibb és legnagyobb rendezvénye, a VIII. Magyar Könyvkiadók Napja. Két napon keresztül színvonalas beszélgetések követik egymást, megtartjuk a hagyományos felolvasóestünket, az eseményt pedig egy kihagyhatatlan programmal, Lovasi András és Heidl György közös koncertjével zárjuk. A rendezvényhez kapcsolódóan idén is a részvételre buzdítjuk az írást kedvelő hallgatóinkat és mindenkit a karról, aki a fotózásban remekel.
SZTE BTK Hallgatói Önkormányzat