Idén januárban 116 hallgató tett sikeres záróvizsgát, és vehette át a diplomaosztón oklevelét. A február 7-i ünnepségen a diplomák átadása mellett elismerő okleveket is átadtak, amellyel a kar négy munkatársának eddigi tevékenységét ismerték el.
Az SZTE BTK Angol-Amerikai Intézete szervezte meg január 30. és február 1. között a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE Hungarian Society for the Study of English) bienniális nemzetközi konferenciáját. A szakmai találkozó 17. alkalommal biztosított alkalmat az anglisztika hazai és külföldi kutatói és oktatói számára tudományos eszmecserére; Szeged utoljára 2007-ben adott otthont hasonló nagyszabású rendezvénynek. Az eseményen kilenc ország több mint 200 előadója szerepelt brit és amerikai irodalom, történelem, kultúra, nyelvészet, pedagógia témájú prezentációkkal.
Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából 2025. február 17–19. között „Voltam szeretve és voltam gyűlölve, mint talán senki más.” Jókai Mór öröksége: a Jókai-hagyaték és a magyar irodalmi hagyomány címmel tudományos és emlékkonferenciát rendez az Országos Széchényi Könyvtár, a BTK Irodalomtudományi Intézet, a Jókai 200 kutatócsoport és a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolája. A konferenciának a budapesti Országos Széchényi Könyvtár ad otthont.
A Szegedi Tudományegyetem továbbra is a világ legjobb egyetemei között szerepel a Times Higher Education (THE) szakterületi rangsorain. A legfrissebb értékelések alapján az SZTE, Magyarországon egyedüliként, minden THE szakterületi kiválósági listán szerepel.
A szegedi egyetemen azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás korabeli Kárpát-medencéből. Hogyan derítették ki, hogy a feltárt csontok nőhöz tartoztak? Vajon részt vett ő is a honfoglalás kori harcokban? A kutatás részleteiről Dr. Tihanyi Balázst, az SZTE Embertani Tanszék és Genetikai Tanszék tudományos munkatársát, a kutatási eredményeket közlő cikk első szerzőjét kérdeztük.
Az alábbiakban az SZTE BTK Filozófia Tanszékének konferencia felhívását közöljük.
Ismét nylít napot tartunk a kar képzései iránt érdeklődő felvételizők számára 2025. február 8-án, szombaton, 11:15-től kezdődően a kar főépületében.
A teljes programról és a további tudnivalókról ide kattintva olvashatsz!
Ebben a cikkben a miniórák listáját és a regisztrációs linket találod meg. A többi programra nem, de a miniórákra regisztrálnod szükséges! A jelentkezés február 4-én 20:00-kor zárul!
Ismét megjelent a nagy múltú és a felvételizők között széles körben ismert magyar rangsor, a HVG Diploma 2025. A hazai felsőoktatási intézményeket elemző rangsor szerint a szegedi a vidék legjobb bölcsészkara, az SZTE pedig a vidék legjobb egyeteme, országos tekintetben a legkiválóbb oktatókkal.
Jelentős esemény ígérkezik a szegedi bölcsészkar életében: 2025. április 15-17. között karunk szervezi meg az OTDK, az ország legnívósabb felsőoktatási versenyének Humán Tudományi Szekcióját. A szervező csapatba most a graduális hallgatók is jelentkezhetnek! Az OTDK-val kapcsolatos hallgatói munka egy 2 kredites szabadon választható tárgy formájában is teljesíthető. A jelentkezés a Modulo felületén adható le, 2025. február 23-ig.
A 2024/2025. tanévben is lehet pályázni a megújult Klebelsberg Képzési Ösztöndíjra. 2025. január 26-ig várja a pályázatokat a Klebelsberg Központ.
A Központ felhívását az alábbiakban változtatás nélkül közöljük.
A decemberi alkalom után február 8-án ismét nyílt napot tartunk a felvételi előtt állóknak, szüleiknek és mindazoknak, akik már előre tájékozódnának a továbbtanulási lehetőségekről.
A programot ebben a cikkben mutatjuk, a miniórák listája, valamint regisztrációs felülete pedig ide kattintva elérhető. A nyílt nap más részeire nem, de a miniórákra regisztrálni szükséges majd – ezt február 4-e 20:00-ig tudják megtenni az érdeklődők!
Az alábbiakban az SZTE BTK Olasz Tanszékének megemlékezését közöljük.
Gégényi nyolcadikos és szegedi hetedikes diák nyerte meg az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola első alkalommal meghirdetett történelemversenyét. A középkorász Kristó Gyuláról elnevezett vetélkedő első fordulójába több mint kétszázan neveztek projektfeladattal. A legjobb 30 tanuló döntő versengésének napján, 2024. december 13-án megkoszorúzták a neves akadémikus egykori szegedi lakóházán a középkorász emléktábláját.
Dr. Forgács Tamás, az SZTE BTK Magyar Nyelvészeti Tanszékének professzora kapta 2024-ben a Tinta kiadó Arany Penna díját. A díjat a kiadó vezetősége annak ítéli oda, akinek a könyvei a nyelvész szakmán belül elismerést vívtak ki, és a nagyközönség körében is sikert arattak.
A cikk 2024 decemberében jelent meg a Szegedi Tudományegyetem honlapján.
SZTE BTK Hallgatói Önkormányzat