Idén is megszervezi hagyományos, közös konferenciáját az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem. A Modernség és modernitás címet viselő konferenciára november 27-28-án kerül sor Budapesten, a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában. Az esemény az érdeklődők számára szabadon látogatható, a belépés díjmentes.
A Szegedi Tudományegyetem koszorúzással, szenátusi üléssel és díjátadóval ünnepelte 2024. november 9-én az Egyetem Napját. A rendezvényen számos díj átadására is sor került, három kategóriában a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar oktatói is kitűntek: Dr. Almási Tibor Klebelsberg Kuno-díjat, Prof. Dr. Józsa Krisztián Kiváló PhD-Témavezető Elismerő Oklevelet, Prof. Dr. Szilágyi Zsófia pedig az Év Kutatója Elsimerő Oklevelet vette át az ünnepségen.
Dr. Kent Cartwright, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar 2024-es Doctor Honoris Causa előterjesztettje november 9-én veszi át egyetemünk díszdoktori kitüntetését. Az amerikai professzor november 8-án 12 órától nyilvános előadást tart "I. A. RICHARDS, ARIOSTO, SHAKESPEARE, AND THE ATTITUDE OF COMEDY" címen, a Kari Tanácsteremben, amelyre szeretettel várják az érdeklődő hallgatókat, oktatókat.
Illés Róbert az SZTE Alma Mater tagja, tanárként végzett. Az oktatást akkor hagyta abba, amikor beindult műfordítói karrierje. 2024-ben kis időre mégis visszatért a tanításhoz és egyetemünkhöz is: műfordítást oktatott a magyar nyelv és irodalom mesterképzésen. Ghostwritinggal, azaz szellemírással is foglalkozik, ő írta többek között Horváth Charlie könyvét.
Második alkalommal rendezik meg Josef Macůrek professzor tiszteletére a Nemzetközi Visegrádi Alap által támogatott nemzetközi konferenciát Brnóban. A fő szervező intézmény - a brnói Masaryk Egyetem Történeti Intézete - mellett társszervezőként a „visegrádi négyek” országainak egyetemei, közöttük a Szegedi Tudományegyetem Történeti Intézete is részt vesz dr. Habil. Varga Beáta képviseletében. Az október 31.-november 2. között megrendezett konferencia témája a külföldieknek a közép-kelet-európai társadalmakban betöltött szerepének kutatása a 11-16. század között.
A Szegedi Tudományegyetemen elérhető az SZTE Pontkalkulátor 2025, mely már a következő felvételi időszakra vonatkozó pontszámításban segíti a jelentkezőket.
A Szegedi Tudományegyetem 5 kara 31 mesterképzést hirdetett meg keresztféléves felvételi eljárásban 2025. februári kezdéssel. Az érdeklődők állami ösztöndíjas és önköltséges képzések közül választhatnak nappali és levelező tagozaton. November 15-ig lehet jelentkezni az E-felvételiben.
Érdekli, milyen kutatások zajlanak Magyarország legjobb egyetemén? Szeretné megtudni, hogyan válhat egy kutatásból sikeres vállalkozás? Kíváncsi, melyek voltak idén a legizgalmasabb innovatív ötletek az SZTE-n, amelyek díjat is értek? Minderre és még sok más izgalmas kérdésre ad választ a Szegedi Tudományegyetem Innovációs Napja, amelyen Karikó Katalin, az intézmény Nobel-díjas professzora előadást tart!
Ismét megrendezik a design és a művészet fesztiválját, a tavaly nagy sikernek örvendő Szeged Design Napokat. Az SZTE BTK design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatói által szervezett program október 19-26. között lesz Szegeden, a nagyrészt ingyenes programok a város több kulturális helyszínén zajlanak majd egyidejűleg. A fesztiválhét megnyitója október 20-án 11 órakor, a Szegedi papucs a XXI. században című kiállítás megnyitójával egyidőben lesz, a Kiss Kunszt Galériában.
Az SZTE BTK TI Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék, a HUN-REN–SZTE Oszmán Kori Kutatócsoport, valamint a Szegedi Középkorász Műhely 2024. október 16–17. között konferenciát szervez Szegeden Békék és szerződések – Diplomáciatörténet I. Lajostól II. Rákóczi Ferencig címmel.
Tavaly nyáron írt alá együttműködési megállapodást karunk és a londoni Royal Holloway egyetem. Az egyezség egy csereprogram kialakításáról szólt: hogy magyar diákok utazhassanak Londonba, angol hallgatók pedig Szegedre. A filozófiát és a klasszika-filológiát középpontba állító program idén júliusban el is indult, az együttműködés kezdetéről és jövőjéről Prof. Dr. Kasza Péterrel, a Klasszika-Filológia és Neolatin tanszék tanszékvezetőjével és Dr. Gellérfi Gergővel, a tanszék oktatójával és a program koordinátorával beszélgettünk.
Ha Szeged és egyetemi élmények, akkor sokunknak eszébe jut a város jellegzetes kulturális és szellemi légköre. Ez a miliő nemcsak a tanulmányi éveket, hanem a későbbi életpályákat is formálja. Dudik Annamária Éva műfordító és pedagógus esete is jól mutatja, hogyan válik egy szegedi egyetemi időszak kiindulóponttá, amely egész életre szóló hatásokat hagy. A bölcsész világ és a műfordítás, amelynek példaképe lett több száz fordítással a háta mögött, éppen Szegeden talált rá, bár nem volt egyértelmű, hogy ezen az úton indul el. A Hónap Alma Mater Tagja szeptemberben a Deák Ferenc Gimnázium angoltanára, Dudik Annamária Éva, aki az angol nyelv és irodalom iránti elhivatottsága mellett a műfordítás világában is jelentős eredményeket ért el, legutóbb Sally Rooney Intermezzo című regényének magyar változatával, amely szeptember végén jelent meg a világpremierrel egy időben.
Kilenc éve népszerűsíti az archeológiát a Határtalan Régészet című magazin, amelynek főszerkesztője a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékének adjunktusa, Dr. Felföldi Szabolcs. Magyarországon ez az első és mindmáig az egyetlen nyomtatott magazin, amelynek fókuszában a régészet áll.
A győztes nem visz mindent; a társadalom a győztesek és vesztesek együttélése marad. Megszenvedjük különbözőségeinket, de az észszerű, igényes diskurzusok és a másik iránti figyelem az együttélés új terét, az irgalom kultúráját nyithatják meg.
Az irgalom kultúrája (Konvivencia Közép-Kelet Európában) címmel jelent meg tanulmánykötete a Gondolat kiadónál Dr. Máté-Tóth András egyetemi tanárnak, az SZTE BTK Vallástudományi Tanszék professzorának. Interjúnkban a kérdezés fontosságáról, az élő klasszikus szövegekről és a megbocsátás erejéről beszél.
Jelentős tudományos és oktatói tevékenységet jelez a professzori cím. A Szegedi Tudományegyetem 11 munkatársa vette át egyetemi tanári kinevezését 2024. szeptember 11-én a Sándor Palotában Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnöktől.
A Szegedi Tudományegyetem Magyarországon elsőként nyerte el az ACEEU nemzetközi szervezet „Engaged University” minősítését. Az intézmény társadalmi szerepvállalását elismerő tanúsító oklevelet 2024. szeptember 19-én adták át az ACEEU Europe-Africa Forum rendezvényén. Ezzel az egyetem újabb jeles eredményt ért el a szűkebb és tágabb környezete iránti elkötelezettsége, felelősségvállalása terén.
Nyolcadik alkalommal szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a Magyar Könyvkiadók Napját, 2024. október 8-9-én a Café Radnótiban (Szeged, Egyetem u. 2.). A délutáni programokon ismert szerzők mutatják be frissen megjelent köteteiket, az első estén híres írók és filozófusok olvassák fel külön erre az alkalomra írt szövegeiket, a rendezvény pedig Lovasi András és Heidl György közös koncertjével zárul. A programok minden érdeklődő számára díjmentesen látogathatók, a zárórendezvény azonban regisztrációhoz kötött.
A rendezvényhez két pályázat is kapcsolódik: egy irodalmi a BTK-s hallgatóknak, valamint egy fotópályázat a kari hallgatóknak, oktatóknak és dolgozóknak. A pályamunkák benyújtási határideje október 3-a, csütörtök. A részletekről itt írtunk bővebben.
A 90 éves Ilia Mihály Széchenyi-díjas irodalomtörténész, az SZTE címzetes egyetemi tanára, a Tiszatáj jelentős főszerkesztője előtt tiszteleg az SZTE Klebelsberg Könyvtár Ilia 90’ címmel megnyílt kiállítása az SZTE József Attila Információs és Tanulmányi Központ átriumában.
Idén október 8-9-én kerül megrendezésre a szegedi bölcsészkar legrégibb és legnagyobb rendezvénye, a VIII. Magyar Könyvkiadók Napja. Két napon keresztül színvonalas beszélgetések követik egymást, megtartjuk a hagyományos felolvasóestünket, az eseményt pedig egy kihagyhatatlan programmal, Lovasi András és Heidl György közös koncertjével zárjuk. A rendezvényhez kapcsolódóan idén is a részvételre buzdítjuk az írást kedvelő hallgatóinkat és mindenkit a karról, aki a fotózásban remekel.
A bölcsészkarok közül az első helyen, a karokat összesítő listán pedig a kilencedik helyen szerepel a szegedi bölcsészkar az oktatói kiválóság alapján felállított rangsorban, amely a HVG Diploma Rangsor 2024-es kiadásában jelent meg.
A 90 éves Fried István Herder-díjas irodalomtudóst, a Szegedi Tudományegyetem BTK Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék professor emeritusát, egykori tanszékvezetőjét köszöntötték tanártársai, tanítványai a bölcsészkaron. A tanszéki köszöntés Fried Istvánnal egy eszményt is megünnepelt, azt, hogy a szellemi műveltségnek tétje van, kutatása értékes hagyománya az egyetemnek.
Ismét kezdetét veszi a szegedi bölcsészkar rendezvénysorozata, a Radnóti-estek, amely keretében idén egy mindannyiunkat érintő témával foglalkozunk: a koronavírus-járvány lenyomataival a tudományban és saját életünkben egyaránt. Az eseményeknek most is a kar kávézója, a Café Radnóti ad otthont, elsőként szeptember 25-én 18 órától.
Pro Facultate Philosophiae kitüntető címet adományoz az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Robert Menasse, a kortárs osztrák irodalom egyik legismertebb szerzőjének és nemzetközileg elismert írónak a kar szeptember 11-i tanévnyitó ünnepségén. A rendezvényen a kar oktatói, hallgatói és dolgozói mellett a díjazott is személyesen vesz részt.
Az SZTE BTK Finnugor Nyelvtudományi Tanszék szeptember 6-7-én rendezte meg a 6. Mikola Tibor Konferenciát, amely egyben a 10. Nemzetközi Szamojéd Workshop is volt. A rendezvényre hat országból jöttek előadók, de több vendég is külföldről érkezett.
Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara 2024. szeptember 11-én kari tanévnyitó ünnepséget, majd orientációs napot szervez, utóbbit kifejezetten az elsőéves hallgatók számára.
A Fiatalok Konferenciája idén Szegeden, 2024. november 7. és 8. között rendezi meg éves ülését Időbeliség és emlékezet. Múlt és jövő a régiségben címmel. A jelenleg az ELTE, az SZTE és a PTE hallgatóinak együttműködésében megvalósuló kezdeményezés célja a fiatal kutatók számára szakmailag igényes, a régiséget tematizáló konferenciasorozat megszervezése, mely lehetőséget biztosít új eredményeik bemutatására és publikálására, illetve szakmai kapcsolatok kialakítására a különböző egyetemek hallgatói között. A konferenciára egyaránt várunk minden alap- és mesterszakos, osztatlan tanárszakos, illetve doktori fokozatot még nem szerzett doktoranduszt.
Zsűrizte a múlt év gyermekkönyv-termését, mesés beszélgetést szervezett és vezetett, a tudománynépszerűsítés missziójáról beszélt, a 95. Ünnepi Könyvhét és 23. gyermekkönyvnapok szegedi egyetemi rendezvényeihez ötletelt, a Tricikli Fesztiválon a fantasztikus irodalomból hozott példát. Ki ő? A kétkötetes szépíró, Bencsik Orsolya, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa, akitől azt is megkérdeztük, mit olvasott gyerekként és milyen könyvekbe lapoz bele ezen a nyáron? Gondolatai révén bepillantást nyerhetünk az irodalom színes világába.
Amerikás magyar családok életsorsait összegyűjtő könyvön dolgozik Dr. Fenyvesi Anna nyelvész, az SZTE BTK Angol-Amerikai Intézetének vezetője. Az Óhazából az Újvilágba: A személyes történelem nyomában / Hungarian Roots & American Dreams: Tracing Personal History című, két nyelven készülő kötetet szerkesztőtársával, Bakos Rékával október 25-én a Pittsburgh-i Egyetem nemzetiségi központjában mutatják be. A netes családtörténet-kutatásokból kinőtt monográfiában közel 50 szerző meséli el a felmenők emigrációs történeteit, amelyek több nemzedék életét változtatták meg a 20. században.
A jelenleg Fulbright kutatói ösztöndíjjal az Egyesült Államokban tartózkodó Fenyvesi Anna az összegyűjtött kivándorlási történetekről és az amerikás magyar nyelvhasználatról beszél interjúnkban.
A Mazsihisz-Szegedi Zsidó Hitközség, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Löw Immánuel élete és életműve címmel nemzetközi tudományos konferenciát szervez magyar (és részben angol) nyelven Szegeden 2024. szeptember 4. és 6. között a Szegedi Zsidó Hitközség dísztermében.
2024. szeptember közepéig várják a jelentkezéseket az Alternatív Gyakornoki Programra.
Ismét megrendezik a tavaly nagy sikernek örvendő művészeti rendezvényt, a Szeged Design Napokat. Az SZTE BTK design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatói által szervezett program október 19-26. között kerül sorra – az eseményre most a design és a művészet szegedi és környékbeli képviselőinek jelentkezését várják, akik programjaikkal bekapcsolódnának a fesztivál hetébe. A jelentkezési határidő szeptember 9-e.
Az SZTE BTK két szabadbölcsészet alapszak, művészettörténet specializációs hallgatója nyert felvételt 2024 nyarán a Magyar Képzőművészeti Egyetem kortárs művészetelméleti és kurátori ismeretek mesterképzési szakára. A hallgatókat a művészettörténet specializáció koordinátora, Váraljai Anna kérdezte a siker kulcsáról, a felvételi folyamatról.
Augusztus 28–30. között tizenegyedik alkalommal rendezi meg a Sapiens Ubique Civis PhD Student and Young Scholar Conference on Classics and the Reception of Antiquity elnevezésű konferenciát a Szegedi Tudományegyetem Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszéke.
Augusztus közepén jelent meg a ShanghaiRanking Consultancy magas presztízsű egyetemi kiválósági világranglistája, a 2024-es Academic Ranking of World Universities (ARWU). A rangsorra csak négy magyar egyetem került fel, a Szegedi Tudományegyetem világviszonylatban a 401-500. helyen végzett. Ezzel több száz helyet javított, és a legjobb hazai eredményt érte el az SZTE.
Huszonnegyedik alkalommal rendezte meg az SZTE Hungarológia Központja a Magyar mint idegen nyelv és kultúra Nyári egyetemét Szegeden. A július 14-től augusztus 9-ig tartó programra minden eddiginél több diák érkezett az Egyesült Államoktól kezdve egészen Kínáig. A négy héten át zajló nyári egyetem középpontjában a nyelvtanulás, a magyar kultúra megismertetése és az interkulturális kompetencia fejlesztése állt.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának valamely szakját idén 1812 felvételiző jelölte meg első helyen, összesen pedig 4401 fő jelentkezett a karra, amely a felvi.hu statisztikái alapján 2011 óta az intézmény eddigi legjobb eredménye. A számok alapján a kar a legnépszerűbb vidéki bölcsészkar a felvételizők körében, az összes vidéki kar között a második. Országos szinten a 12. legkeresettebb kar az SZTE BTK.
Az alábbiakban az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájának felhívását közöljük.
***
Below is the call for applications from the Graduate School in Linguistic of the University of Szeged.
Az alábbiakban Dr. Újfalusi Németh Jenő nekrológját közöljük, amelyet Dr. Szász Géza, az SZTE BTK Francia Tanszékének mundkatársa fogalmazott.
A Szegedi Tudományegyetem tizennégy helyet javított a QS legkiválóbb európai egyetemeket vizsgáló rangsorán. A 2024. július 10-én publikált listán Európában a 228. lett az SZTE, a kelet-európai régiós listán a 11. helyen végzett. A hazai mezőnyben a három legjobb magyarországi intézmény között szerepel a szegedi egyetem.
Idén mintegy 120 ezren jelentkeztek valamilyen egyetemre vagy főiskolára Magyarországon. Kevesebb, mint három hét múlva kihirdetik az idei ponthatárokat, és kiderül, kit melyik szakra vettek fel. Addig is lehetnek még tennivalók az E-felvételi rendszerben, ahol a hiányzó dokumentumokat 2024. július 10-ig pótolhatják a felvételizők. A sorrendmódosítás határidejét meghosszabbították, így a jelentkezők 2024. július 16-ig – a felvételi időszakában egyetlen alkalommal – változtathatnak a megjelölt intézmények sorrendjén.
Dr. Felföldi Szabolcs, az SZTE BTK Régészeti Tanszékének egyetemi adjunktusa július 3-án tartott élménybeszámolót kínai utazásának érdekességeiről, régészeti és oktatási vonatkozásairól. Az oktató a Szegedi Tudományegyetem delegációjának tagjaként több egyetemet, múzeumot és régészeti feltárást is meglátogatott.
Mit jelent a tudománynépszerűsítés ma? Milyen eszközei vannak és ki a célközönsége? – többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphattak azok, akik részt vettek az Ünnepi Könyvhéthez kapcsolódóan rendezett beszélgetésen az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban, ahol Prof. Dr. Sándor Klárát, az SZTE IKIKK Digitális Társadalom Kompetenciaközpont szakmai vezetőjét és Dr. Bencsik Orsolya ismeretterjesztéssel is foglalkozó írót, az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék adjunktusát Újszászi Ilona újságíró, az SZTE NKI senior kommunikációs szakértője kérdezte.
Humánpolitikai átadóünnepséget rendeztek 2024. július 2-án, kedden a Szegedi Tudományegyetem rektori hivatalának dísztermében. Átvették kinevezésüket az új dékánok, igazgatók, intézetvezetők és tanszékvezetők, valamint oklevelekkel díjazták az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó kollégákat. Összesen több mint százan részesültek elismerésben.
William Shakespeare szonettjeinek új magyar fordítását is bemutatták a 95. Ünnepi Könyvhéten. Június 14-én az SZTE Klebelsberg Könyvtárban Prof. Dr. Szőnyi György Endre, az SZTE BTK Angol Tanszék oktatója beszélgetett a kötet fordítójával, Fazekas Sándorral.
A Szegedi Tudományegyetem emléktáblát állított Hajdú Péter (1923–2002) nyelvész akadémikus, egyetemi tanár, a Finnugor Nyelvtudományi Tanszék alapítója, 1959 és 1974 között tanszékvezetője, a bölcsészkar dékánja, az MTA Nyelvtudományi Intézet igazgatója születésének 100. évfordulója alkalmából. Az emléktábla avatására június 24-én, a Sóhordó utcában került sor, az 1-3. szám alatt, ahol Hajdú Péter és családja lakott a szegedi évek alatt.
A Magyar Művészeti Akadémia 2024. június 21-én adta át köztestületi díjait, a Pesti Vigadóban. Az MMA Életműdíját 2024-ben Dr. Ilia Mihály irodalomtörténész, az SZTE BTK címzetes egyetemi tanára, legendás oktatója nyerte el.
A tanév legjobban teljesítő hallgatói kaptak támogatást a Szegedi Tehetséggondozó Tanács és a Szegedi Tudományegyetem által meghirdetett Talent ösztöndíj és Kiválósági Lista díjátadó ünnepségén. A 18. gálán különböző tudományterületek arany, ezüst és bronz fokozatú elismerései mellett az Év Tehetsége, Év Sportolója és Év Művésze díjakat, illetve a nagyértékű Vállalati ösztöndíjakat is átadták. A legtehetségesebb, ugyanakkor hátrányból induló fiatalok pedig újra pályázhattak az esélyegyenlőségi kategóriában.