Idén július 23-án, este nyolc óra után jelentek meg a szakok ponthatárai, így eldőlt, a felvételizők mely képzésbe kerültek be és milyen formában: állami ösztöndíjas vagy önköltséges helyre. Az eredmények nagy előrelépést jelentenek az SZTE bölcsészkarának: a tavalyi számokhoz viszonyítva csaknem száz hallgatóval többen kezdhetik el tanulmányaikat a karon, ráadásul az 1066 diák igen magas átlagpontszámmal nyert felvételt az intézménybe. Az SZTE egyetemi ösztöndíjának köszönhetően minden ötödik, önköltséges helyre bejutó hallgató támogatást nyer, így tanulmányait ingyenesen kezdheti meg.
Míg tavaly 979, addig 2025 szeptemberében 1066 bölcsész- és társadalomtudósnak készülő hallgató kezdheti meg a tanulmányait Szegeden figyelembe véve az alap- és mesterképzés, valamint az osztatlan képzés mindkét finanszírozási formáját. Ebből 840-en állami ösztöndíjas helyre nyertek felvételt – amely 136-tal több, mint tavaly –, 226-an pedig önköltséges formában tanulhatnak. Az SZTE egyetemi ösztöndíjának köszönhetően azonban az önköltséges képzésre járó hallgatók több mint egyötöde az adott képzés díjának megfelelő összegű ösztöndíjban részesül – tehát a képzésért fizetniük nem kell.
Többen jönnek, de a színvonal változatlan
A ponthatárokat többek között a szakra jelentkezők összpontszáma alapján határozzák meg: így a magas ponthatárral rendelkező szakok azt jelzik, hogy azokra feltehetően kiváló eredményeket elért diákok jelentkeztek. (A kar már az idei HVG Diploma Rangsor szerint is az elsők között szerepel a hallgatói kiválóságot tekintve.)
Az alapszakok közül a legtöbb hallgató pszichológia szakon tanul majd (170 fő), annak angol nyelvű formáját 23-an kezdhetik el. Kommunikáció- és médiatudomány szakon 98-an, anglisztikán 64-en, míg szabad bölcsészet alapképzésen 43-an szerezhetnek oklevelet nappali vagy levelező tagozatos képzés formájában. Az érdeklődés a szakok iránt megoszlik: a szlavisztika alapszak bolgár szakirányának kivételével a BTK mind a 21 alapképzése elindulhat szeptemberben.
A BTK 10 legmagasabb pontszámú képzése a következők szerint alakul:
1. pszichológia alapképzés, levelező tagozat, állami ösztöndíjas – 471
2. pszichológia alapképzés, levelező tagozat, önköltséges – 465
3. germanisztika [német] alapképzés, levelező tagozat, önköltséges – 460
4. pszichológia (angol nyelven) alapképzés, nappali tagozat, állami ösztöndíjas – 443
5. pszichológia alapképzés, nappali tagozat, állami ösztöndíjas – 442
6. osztatlan tanári [10 félév [angol nyelv és kultúra tanára; spanyol nyelv és kultúra tanára]] nappali képzés, állami ösztöndíjas – 439
7. pszichológia alapképzés, nappali tagozat, önköltséges – 431
8. osztatlan tanári [10 félév [angol nyelv és kultúra tanára; francia nyelv és kultúra tanára]] nappali tagozat, állami ösztöndíjas – 429
9. pszichológia (angol nyelven) alapképzés, nappali tagozat, önköltséges – 420
10. osztatlan tanári [10 félév [francia nyelv és kultúra tanára; történelemtanár]] nappali tagozat, állami ösztöndíjas – 418
Habár a levelező képzések egyre népszerűbbek, a legtöbb felvételiző még mindig a nappali tagozatos, állami ösztöndíjas szakokat részesíti előnyben – ezek közül a pszichológián kellett a legmagasabb pontot elérniük a diákoknak a karon, sőt, az egész SZTE-n: 442-t. (A jogász képzésre legalább 438, a nemzetközi tanulmányok szakra 436, az általános orvos szakra 414 ponttal lehetett bejutni.)
Az önköltséges hallgatók ötödének nem kell a képzésért fizetnie
Az SZTE nemrég vezette be az egyetemi ösztöndíjat, amelynek lényege, hogy az állami ösztöndíjas helyről lemaradó, önköltséges képzésbe bejutó hallgatóknak támogatást nyújtson a félév díjának megfelelő összegben. A támogatást a kari kvótának megfelelő számú, önköltséges képzésben felvételt nyert hallgató kaphatja meg; az ösztöndíj azok között kerül kiosztásra, akik a szakos lista élén vannak – olvasható a hivatalos kiírásban. A diákoknak tehát nem szükséges külön jelentkezniük a pályázatra, az ösztöndíjak odaítéléséről az SZTE Egyetemi Ösztöndíjbizottság dönt a felvételi pontszámok alapján. Az eredményről az SZTE az Oktatási Hivatal által kiküldött besorolási határozat után speciális felvételi határozatban értesíti a hallgatókat.
A BTK-n 50 fő részesülhet egyetemi ösztöndíjban, ami azt jelenti, hogy a 226 önköltséges formában felvett hallgató több mint egyötöde ingyenesen tanulhat majd a választott szakon.
Lengyel Nikolett / SZTE BTK
Forrás: felvi.hu