SZTE BTK 2024. október

2024. október 16.

Ismét megrendezik a design és a művészet fesztiválját, a tavaly nagy sikernek örvendő Szeged Design Napokat. Az SZTE BTK design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatói által szervezett program október 19-26. között lesz Szegeden, a nagyrészt ingyenes programok a város több kulturális helyszínén zajlanak majd egyidejűleg. A fesztiválhét megnyitója október 20-án 11 órakor, a Szegedi papucs a XXI. században című kiállítás megnyitójával egyidőben lesz, a Kiss Kunszt Galériában.

2024. október 16.

Tavaly nyáron írt alá együttműködési megállapodást karunk és a londoni Royal Holloway egyetem. Az egyezség egy csereprogram kialakításáról szólt: hogy magyar diákok utazhassanak Londonba, angol hallgatók pedig Szegedre. A filozófiát és a klasszika-filológiát középpontba állító program idén júliusban el is indult, az együttműködés kezdetéről és jövőjéről Prof. Dr. Kasza Péterrel, a Klasszika-Filológia és Neolatin tanszék tanszékvezetőjével és Dr. Gellérfi Gergővel, a tanszék oktatójával és a program koordinátorával beszélgettünk.

2024. október 16.

Az SZTE BTK TI Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék, a HUN-REN–SZTE Oszmán Kori Kutatócsoport, valamint a Szegedi Középkorász Műhely 2024. október 16–17. között konferenciát szervez Szegeden Békék és szerződések – Diplomáciatörténet I. Lajostól II. Rákóczi Ferencig címmel.

2024. október 15.

Ha Szeged és egyetemi élmények, akkor sokunknak eszébe jut a város jellegzetes kulturális és szellemi légköre. Ez a miliő nemcsak a tanulmányi éveket, hanem a későbbi életpályákat is formálja. Dudik Annamária Éva műfordító és pedagógus esete is jól mutatja, hogyan válik egy szegedi egyetemi időszak kiindulóponttá, amely egész életre szóló hatásokat hagy. A bölcsész világ és a műfordítás, amelynek példaképe lett több száz fordítással a háta mögött, éppen Szegeden talált rá, bár nem volt egyértelmű, hogy ezen az úton indul el. A Hónap Alma Mater Tagja szeptemberben a Deák Ferenc Gimnázium angoltanára, Dudik Annamária Éva, aki az angol nyelv és irodalom iránti elhivatottsága mellett a műfordítás világában is jelentős eredményeket ért el, legutóbb Sally Rooney Intermezzo című regényének magyar változatával, amely szeptember végén jelent meg a világpremierrel egy időben.

2024. október 07.

Kilenc éve népszerűsíti az archeológiát a Határtalan Régészet című magazin, amelynek főszerkesztője a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékének adjunktusa, Dr. Felföldi Szabolcs. Magyarországon ez az első és mindmáig az egyetlen nyomtatott magazin, amelynek fókuszában a régészet áll.

2024. október 07.

A győztes nem visz mindent; a társadalom a győztesek és vesztesek együttélése marad. Megszenvedjük különbözőségeinket, de az észszerű, igényes diskurzusok és a másik iránti figyelem az együttélés új terét, az irgalom kultúráját nyithatják meg.

Az irgalom kultúrája (Konvivencia Közép-Kelet Európában) címmel jelent meg tanulmánykötete a Gondolat kiadónál Dr. Máté-Tóth András egyetemi tanárnak, az SZTE BTK Vallástudományi Tanszék professzorának. Interjúnkban a kérdezés fontosságáról, az élő klasszikus szövegekről és a megbocsátás erejéről beszél.

2024. október 07.

Jelentős tudományos és oktatói tevékenységet jelez a professzori cím. A Szegedi Tudományegyetem 11 munkatársa vette át egyetemi tanári kinevezését 2024. szeptember 11-én a Sándor Palotában Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnöktől.

460172765_122114460650495405_9222965476756458632_n_1