A Szegedi Tudományegyetem Magyarországon elsőként nyerte el az ACEEU nemzetközi szervezet „Engaged University” minősítését. Az intézmény társadalmi szerepvállalását elismerő tanúsító oklevelet 2024. szeptember 19-én adták át az ACEEU Europe-Africa Forum rendezvényén. Ezzel az egyetem újabb jeles eredményt ért el a szűkebb és tágabb környezete iránti elkötelezettsége, felelősségvállalása terén.
Nyolcadik alkalommal szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a Magyar Könyvkiadók Napját, 2024. október 8-9-én a Café Radnótiban (Szeged, Egyetem u. 2.). A délutáni programokon ismert szerzők mutatják be frissen megjelent köteteiket, az első estén híres írók és filozófusok olvassák fel külön erre az alkalomra írt szövegeiket, a rendezvény pedig Lovasi András és Heidl György közös koncertjével zárul. A programok minden érdeklődő számára díjmentesen látogathatók, a zárórendezvény azonban regisztrációhoz kötött.
A rendezvényhez két pályázat is kapcsolódik: egy irodalmi a BTK-s hallgatóknak, valamint egy fotópályázat a kari hallgatóknak, oktatóknak és dolgozóknak. A pályamunkák benyújtási határideje október 3-a, csütörtök. A részletekről itt írtunk bővebben.
A 90 éves Ilia Mihály Széchenyi-díjas irodalomtörténész, az SZTE címzetes egyetemi tanára, a Tiszatáj jelentős főszerkesztője előtt tiszteleg az SZTE Klebelsberg Könyvtár Ilia 90’ címmel megnyílt kiállítása az SZTE József Attila Információs és Tanulmányi Központ átriumában.
Idén október 8-9-én kerül megrendezésre a szegedi bölcsészkar legrégibb és legnagyobb rendezvénye, a VIII. Magyar Könyvkiadók Napja. Két napon keresztül színvonalas beszélgetések követik egymást, megtartjuk a hagyományos felolvasóestünket, az eseményt pedig egy kihagyhatatlan programmal, Lovasi András és Heidl György közös koncertjével zárjuk. A rendezvényhez kapcsolódóan idén is a részvételre buzdítjuk az írást kedvelő hallgatóinkat és mindenkit a karról, aki a fotózásban remekel.
A bölcsészkarok közül az első helyen, a karokat összesítő listán pedig a kilencedik helyen szerepel a szegedi bölcsészkar az oktatói kiválóság alapján felállított rangsorban, amely a HVG Diploma Rangsor 2024-es kiadásában jelent meg.
A 90 éves Fried István Herder-díjas irodalomtudóst, a Szegedi Tudományegyetem BTK Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék professor emeritusát, egykori tanszékvezetőjét köszöntötték tanártársai, tanítványai a bölcsészkaron. A tanszéki köszöntés Fried Istvánnal egy eszményt is megünnepelt, azt, hogy a szellemi műveltségnek tétje van, kutatása értékes hagyománya az egyetemnek.
Ismét kezdetét veszi a szegedi bölcsészkar rendezvénysorozata, a Radnóti-estek, amely keretében idén egy mindannyiunkat érintő témával foglalkozunk: a koronavírus-járvány lenyomataival a tudományban és saját életünkben egyaránt. Az eseményeknek most is a kar kávézója, a Café Radnóti ad otthont, elsőként szeptember 25-én 18 órától.
Pro Facultate Philosophiae kitüntető címet adományoz az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Robert Menasse, a kortárs osztrák irodalom egyik legismertebb szerzőjének és nemzetközileg elismert írónak a kar szeptember 11-i tanévnyitó ünnepségén. A rendezvényen a kar oktatói, hallgatói és dolgozói mellett a díjazott is személyesen vesz részt.
Az SZTE BTK Finnugor Nyelvtudományi Tanszék szeptember 6-7-én rendezte meg a 6. Mikola Tibor Konferenciát, amely egyben a 10. Nemzetközi Szamojéd Workshop is volt. A rendezvényre hat országból jöttek előadók, de több vendég is külföldről érkezett.
Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara 2024. szeptember 11-én kari tanévnyitó ünnepséget, majd orientációs napot szervez, utóbbit kifejezetten az elsőéves hallgatók számára.
A Fiatalok Konferenciája idén Szegeden, 2024. november 7. és 8. között rendezi meg éves ülését Időbeliség és emlékezet. Múlt és jövő a régiségben címmel. A jelenleg az ELTE, az SZTE és a PTE hallgatóinak együttműködésében megvalósuló kezdeményezés célja a fiatal kutatók számára szakmailag igényes, a régiséget tematizáló konferenciasorozat megszervezése, mely lehetőséget biztosít új eredményeik bemutatására és publikálására, illetve szakmai kapcsolatok kialakítására a különböző egyetemek hallgatói között. A konferenciára egyaránt várunk minden alap- és mesterszakos, osztatlan tanárszakos, illetve doktori fokozatot még nem szerzett doktoranduszt.
Zsűrizte a múlt év gyermekkönyv-termését, mesés beszélgetést szervezett és vezetett, a tudománynépszerűsítés missziójáról beszélt, a 95. Ünnepi Könyvhét és 23. gyermekkönyvnapok szegedi egyetemi rendezvényeihez ötletelt, a Tricikli Fesztiválon a fantasztikus irodalomból hozott példát. Ki ő? A kétkötetes szépíró, Bencsik Orsolya, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa, akitől azt is megkérdeztük, mit olvasott gyerekként és milyen könyvekbe lapoz bele ezen a nyáron? Gondolatai révén bepillantást nyerhetünk az irodalom színes világába.
Amerikás magyar családok életsorsait összegyűjtő könyvön dolgozik Dr. Fenyvesi Anna nyelvész, az SZTE BTK Angol-Amerikai Intézetének vezetője. Az Óhazából az Újvilágba: A személyes történelem nyomában / Hungarian Roots & American Dreams: Tracing Personal History című, két nyelven készülő kötetet szerkesztőtársával, Bakos Rékával október 25-én a Pittsburgh-i Egyetem nemzetiségi központjában mutatják be. A netes családtörténet-kutatásokból kinőtt monográfiában közel 50 szerző meséli el a felmenők emigrációs történeteit, amelyek több nemzedék életét változtatták meg a 20. században.
A jelenleg Fulbright kutatói ösztöndíjjal az Egyesült Államokban tartózkodó Fenyvesi Anna az összegyűjtött kivándorlási történetekről és az amerikás magyar nyelvhasználatról beszél interjúnkban.
A Mazsihisz-Szegedi Zsidó Hitközség, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Löw Immánuel élete és életműve címmel nemzetközi tudományos konferenciát szervez magyar (és részben angol) nyelven Szegeden 2024. szeptember 4. és 6. között a Szegedi Zsidó Hitközség dísztermében.