Hatodik alkalommal szerveztek Mikola Tibor emlékére konferenciát, amely egyúttal egy szamojéd workshop is volt

Az SZTE BTK Finnugor Nyelvtudományi Tanszék szeptember 6-7-én rendezte meg a 6. Mikola Tibor Konferenciát, amely egyben a 10. Nemzetközi Szamojéd Workshop is volt. A rendezvényre hat országból jöttek előadók, de több vendég is külföldről érkezett.

Mikola Tibor két cikluson keresztül volt karunk dékánja, és negyedszázadon keresztül vezette a Finnugor Nyelvtudományi Tanszéket 63 éves korában, 2000-ben bekövetkezett váratlan haláláig. Az Egyetemi utcai épületben szemináriumi terem viseli nevét, s 2000 óta eleinte két, 2004 óta ötévente konferenciával ápolja a tanszék az emlékét.

2004-ben a 2. Mikola Konferenciát a szamojéd nyelvek és kultúrák témájának szentelték, Európa számos részéről érkeztek e távoli szibériai, ugyanakkor a magyarral rokon nyelvek szakértői. Ezen a szegedi eseményen fogalmazódott meg az a gondolat, hogy ebből rendszeres találkozót kell elindítani, amelyből az elsőre a Nyelvtudományi Intézetben került sor 2006-ban Budapesten, elsősorban Bakró-Nagy Marianne, a tanszék emeritus professzora és Wagner-Nagy Beáta, a tanszék egykori hallgatója, jelenleg a Hamburgi Egyetem professzora kezdeményezésére.

A „Szamojéd Workshop”-nak később Szentpétervár (2008), Novoszibirszk (2010), Hamburg (2012), Helsinki (2014), Moszkva (2016), Tartu (2018), Tomszk (2020), majd ismét Hamburg (2022) adott otthont. Mondhatjuk, hogy a workshop húsz év után „hazatért” Szegedre.

A kétnapos eseményen 22 előadás (köztük négy online) hangzott el, az esemény workshop jellegét a hasznos beszélgetések, megbeszélések erősítették. Németországból, Finnországból, Észtországból, Franciaországból, Oroszországból érkeztek kutatók, de Olaszországból és Ausztriából érkezett vendégek is voltak a hallgatók között. A magyar kutatóhelyeket Szegeden kívül a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont képviselte.

A következő Szamojéd Workshop szervezését Helsinki vállalta magára, amelyre a tervek szerint 2026-ban kerül sor.

Fotó: Szeverényi Sándor

460172765_122114460650495405_9222965476756458632_n_1

Ismét megrendezik a design és a művészet fesztiválját, a tavaly nagy sikernek örvendő Szeged Design Napokat. Az SZTE BTK design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatói által szervezett program október 19-26. között lesz Szegeden, a nagyrészt ingyenes programok a város több kulturális helyszínén zajlanak majd egyidejűleg. A fesztiválhét megnyitója október 20-án 11 órakor, a Szegedi papucs a XXI. században című kiállítás megnyitójával egyidőben lesz, a Kiss Kunszt Galériában.