A család a témája idén a Pszichológia Napjának

A Szegedi Tudományegyetem Pszichológiai Intézete ebben az évben is csatlakozik a „Pszichológia Napja” országos rendezvénysorozathoz, amelyet a Magyar Pszichológiai Társaság szervez. Az idei esemény a Kapcsolatok Hálójában – modern kor, modern család címet kapta. 2014. február 20-án délelőtt plenáris előadások, délután pedig műhelyek várják az érdeklődőket a SZAB-székházban. A részvétel ingyenes.

Pszichológia Napja Szeged, 2014. február 20. (csütörtök), program:

9:00-9:30 Regisztráció, jelentkezés a műhelyekre

9:30-10:00 Szabó Éva: A „Csók anyu”-tól a Skpye-üzenetig. Megnyitó és bevezető.

A technikai fejlődés hatásai a kapcsolatokra: nyereségek és veszteségek.

10:00-11:00 Demetrovics Zsolt: Kapcsolódások: közösség, család, internet. A

technikai és kulturális változások előnyei és hátrányai

11:00-11:20 kávészünet

11:20-11:40 Csomortáni Zoltán: Arcodban ismerek rá önmagam szebbik arcára. A

mentalizáció-alapú pár- és családterápia gyökerei és gyakorlata

11:40-12:00 Jámbori Szilvia: Digitális nemzedék és a család. Miben más egy mai serdülő a korábbi évtizedekhez képest?

12:00-12:20 Gróf Róza: A betegségemmel megfertőzöm a családom? Függőségekben szenvedők családi kapcsolatai

12:20-12:40 Hallgató Emese: "Ezek a mai fiatalok!" - Tényleg annyira mások? Hogyan befolyásolja a digitális világ az alapvető kognitív folyamatokat?

12:40-13:00 Kékesi Márk: Entitás egyén és társadalom között - a család. A család szerepének

átalakulása az elmúlt évtizedek társadalmi és kulturális változásainak fényében

13:00-14:00 Ebédszünet

Műhelyek:

14:00 és 15:30 között, négy helyszínen. Teltház esetén előnyt élveznek az előzetesen regisztrált jelentkezők.

Családi rendszerek egy formálódó team tükrében - bemutatkozik az M6 központ.

Moderátor: Kőváry Zoltán. A beszélgetés résztvevői: Krékits József, Rácz Zsuzsa, Sarungi Emőke, Szuck Mónika, Varga Hedvig, Zsigmond Brigitta.

Remény Háza – Pár-Kapcsolati és Család Műhely - hogy arcodon megmaradjon a mosoly!

A kapcsolataikban fejlődni kívánó, megakadt, szenvedéssel teli helyzetben levő embereknek, pároknak, családoknak szóló terápiás lehetőségek Szászi Balázs és Szásziné Fehérváry Anikó vezetésével.

Virtuális világ - valóságos élmény. Virtual Reality-műhely Mihalik Árpád vezetésével. Online játékok és közösségek, közös kommunikációból közös cselekvés, virtuális tér és személyes kapcsolatok, virtuális élmény mint szellemi erőforrás.

Digitális kultúra az iskolában és a családban: áldás vagy átok? Tanár-diák kapcsolatok, online

bántalmazás és a virtuális világ. Műhelybeszélgetés iskolapszichológusokkal.

Moderátor: Kőrössy Judit. Beszélgetőtársak: Bacsa Erzsébet, Berki Tibor, Bugyi Katalin, Fügedi Petra és Tódor Marina.

15:45-17:00 Kerekasztal-beszélgetés az előadókkal és a műhelyek vezetőivel.

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.