Boritokep_50

Radnóti-estek 2024 őszén: COVID-tapasztalatok bennünk és a tudományban

Ismét kezdetét veszi a szegedi bölcsészkar rendezvénysorozata, a Radnóti-estek, amely keretében idén egy mindannyiunkat érintő témával foglalkozunk: a koronavírus-járvány lenyomataival a tudományban és saját életünkben egyaránt. Az eseményeknek most is a kar kávézója, a Café Radnóti ad otthont, elsőként szeptember 25-én 18 órától.

Ezen az őszön a négy Radnóti-estén próbálunk meg szembenézni a mára távolinak és hihetetlennek tűnő, de maga után sok nyomot hagyó időszakkal: a COVID-hónapokkal, a lezárással, távoktatással, karanténnal. Olyan kérdéseket járunk körül, hogy milyen társadalmi folyamatokkal hozható összefüggésbe a járvány, hogyan hatott a lelkünkre és kapcsolatainkra, miként reagált rá az irodalom vagy a film.


2024. szeptember 25. (szerda) 18:00

Covid az irodalomban


Az első alkalommal, szeptember 25-én, gyerekeknek és felnőtteknek szóló irodalmi művek lesznek a középpontban, amelyek a Covid-tapasztalatból és -időszakról íródtak: karanténantológiákról, járványnaplókról és járványmesékről, beszédes című regényekről (amilyen, például, Garaczi Lászlótól a Weszteg vagy Szőllősi Mátyástól a Fóbia), digitális tanárnőket középpontba állító gyerekkönyvekről folyik majd a beszélgetés. Vendégünk lesz Károlyi Csaba, kritikus, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese, és Kovács Eszter, PhD-hallgató, a Pagony Könyvkiadó igazgatója. Őket Balogh Gergő, a Magyar Irodalmi Tanszék adjunktusa kérdezi.


2024. október 30. (szerda) 18:00

A járványidőszak szociológiai lenyomatai a fiatalokban


A beszélgetés során vendégeink a Magyar Tudományos Akadémia „A poszt-COVID-jelenségek kutatásának támogatása” céljából kiírt akadémiai pályázat keretében végzett kutatási projekt legfőbb eredményeit mutatják be. A Covid-időszak ifjúsági megélésének és tapasztalatainak részben retrospektív, részben valós idejű vizsgálata egy - Magyarországon egyedülálló - hibrid módszertan alkalmazásával vizsgálta a pandémia társadalmi hatásait. A főbb kutatási kérdések a következők voltak:

1) Hogyan élték meg a fiatalok a COVID-ot és milyen következményei, hatásai maradtak meg a pandémiának?

2) A 15–29 éves magyar fiatalokra milyen módon hatott a koronavírus-járvány, kialakult-e COVID-generáció? Beszélhetünk-e a korábbi generációs diskurzus megváltozásáról, egy új generáció létrejöttéről?

3) A korábbi generációkhoz képest történt-e értékrend- és attitűdváltozás a COVID hatására, vagy a megélések csupán pillanatnyilag okoztak eltérést a mindennapi életben?


Vendégeink az estén:

  • Dr. habil Szabó Andrea PhD (szociológus, politikatudós, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, igazgatója, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézet egyetemi docense, az Aktív Fiatalok Kutatócsoport vezetője),
  • Dr. habil Fekete Mariann PhD (szociológus, SZTE BTK Szociológia tanszék tanszékvezetője, a SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) Humán és Társadalomtudományi Klaszterének IKT és Társadalmi Kihívások Kompetenciaközpont Diffúzió és globalizáció kutatócsoportjának kutatója),
  • Kerpel-Fronius Balázs (ELTE ÁJK Politikatudományi Doktori Iskola, doktorandusz).


2024. november 13. (szerda) 18:00

Járvány a filmeken


A COVID-19 társadalmi és személyes hatásai a pandémia végével nem értek véget. A különböző irodalmi művek, filmek, sorozatok vagy feldolgozzák ezeket a tapasztalatokat, vagy inspirációként használják, hogy akár más társadalmi kérdésekről beszéljenek. Miért ennyire népszerűek a járványfilmek? Milyen más társadalmi kérdések és félelmek jelennek meg ezekben a filmekben? Borbíró Aletta beszélget vendégünkkel, Dr. Hódosy Annamáriával, a Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék egyetemi adjunktusával.


2024. december 4. (szerda) 18:00

A veszélyhelyzet pszichológiai hatásai a mindennapi életre


A koronavírus járvány számtalan kihívást jelentett a társadalom minden tagjának. A bizonytalanság és az ismeretlen helyzethez történő alkalmazkodás hosszú időszaka több tekintetben is érintette pszichológiai jóllétünket. Az eseményen a Pszichológiai Intézet oktatói, Dr. Szabó Éva, Prof. Dr. Martos Tamás és Dr. Jagodics Balázs osztják meg tudományos és gyakorlati tapasztalataikat a Covid-járvány hatásairól. A beszélgetés során szóba kerül a járvány miatt bevezetett távoktatás hatása a tanárok és diákok életére. Az előadók kitérnek a veszélyhelyzet során gyakran alkalmazott megküzdési módokra és ezek (pár)kapcsolati vonatkozásaira is. A beszélgetésen lehetőség lesz arra is, hogy a hallgatóság tagjai feltegyék kérdéseiket a Covid-járvány pszichológiai következményeivel kapcsolatban.


Az események díjmentesen látogathatók!


Felhívjuk kedves vendégeink figyelmét, hogy az eseményeken kép- és hangfelvételek készülnek!

Az események megtalálhatók Facebook-oldalunkon is.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS
Boritokep_59
A SZEGED HUMANITIES PRESS első, hivatalos bemutatóját november 25-én, hétfő, 16 órától szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a kar főépületében található Konferenciateremben. Az eseményen sor kerül az eddig megjelentetett kötetek bemutatására is. A részletek az alábbiakban olvashatók vagy ide kattintva letölthetők.