borito

18 országból érkeztek külföldi hallgatók a Hungarológia Központ Nyári egyetemére

Huszonnegyedik alkalommal rendezte meg az SZTE Hungarológia Központja a Magyar mint idegen nyelv és kultúra Nyári egyetemét Szegeden. A július 14-től augusztus 9-ig tartó programra minden eddiginél több diák érkezett az Egyesült Államoktól kezdve egészen Kínáig. A négy héten át zajló nyári egyetem középpontjában a nyelvtanulás, a magyar kultúra megismertetése és az interkulturális kompetencia fejlesztése állt.

18 országból 58 diák érkezett Szegedre a Hungarológia Központ hagyományos és már nemzetközileg is jól ismert Nyári egyetemére. A hallgatók délelőttönként két 90 perces nyelvórán vettek részt, délután pedig a kar oktatói által tartott kulturális előadásokat hallgathatták meg. A szervezők városi programokkal is készültek, amelyben a Zsinagóga, a Ferences templom, a Móra Ferenc Múzeum A jólfésültség története című kiállítása és a REÖK-palota is szerepelt. Ezen felül budapesti, ópusztaszeri kirándulás, filmklub és táncház is színesítette a programot.


- A nyelvtanuláson és a kulturális ismeretek elsajátításán túl a hallgatók interkulturális kompetenciája is fejlődik, és sokan életre szóló barátságot kötnek itt – mondta el Árvay Anett, a program összeállítója.


A program az ideérkezők mellett a hungarológia mesterszakos hallgatóknak is nagy tapasztalatot jelent: ők délelőtt az órákat hospitálják, délután pedig tutorálják a külföldi hallgatókat, így belekóstolnak a multikulturális oktatásba, a feladatkészítésbe is.


Jatekos_nyelvgyakorlat

Játékos nyelvgyakorlaton.


A nyári egyetem különlegessége abban rejlik, hogy ott különböző hátterű, életkorú emberek találkoznak és töltenek el két-négy hetet egymással. Mint azt Árvay Anettől megtudtuk, idén minden korosztály képviseltette magát az egyetemistától a nyugdíjasig.


- Többen elsőgenerációsok, akik kiválóan beszélnek magyarul, de szöveget írni egyáltalán nem tudnak, valamint a szakszavak ismerete is hiányzik, hiszen azokat a családban nemigen használták. Sokan a gyökereiket kutatják: van olyan brazil hallgató, akinek a dédapja emigrált az 1890-es években, de a családban már nem használták a magyart. Vicces, megható pillanatokban is bővelkedik a nyári egyetem, például az egyik származásnyelvi hallgató gyermekkora nyelvtörőjét („…pávává vált”) idézte fel, amikor igei vonzatokat gyakoroltunk.


453092224_122192566244028832_6507250980610191652_n_1


Több hónapos munka áll a Hungarológia Központ és a Nemzetközi Iroda munkatársai mögött, akik már régóta leveleztek az érkező hallgatókkal. A tanárok a programot megelőzően szintfelmérést végeztek, majd összeállították a csoport nyelvismereti szintjének megfelelő tananyagot. A csoport sokszínű összetétele minden résztvevő számára jelentett kihívást:

- A tanároknak módszertanilag kihívás a hallgatók sokféle igényét és nem kiegyensúlyozott nyelvi készségét összehangolni. Oktatási koncepciónkban éppen ezért a differenciálás és az élményszerűség a fő elveink. A szervezőknek különösen sok akadályt kell leküzdeniük a hetek során, így a légkondi meghibásodásától, a csoportdinamika feszültségein keresztül a betegségekig. Nagy örömmel tölt el ugyanakkor bennünket, hogy a kollegákkal és a Nemzetközi Irodával ilyen jó csapatot alkotunk évek óta, még akkor is, ha a végére nagyon elfáradunk – számolt be róla Árvay Anett.


A Nyári egyetem mind az ideérkező hallgatóknak, mind az őket fogadó diákoknak és oktatóknak évről évre maradandó élményeket nyújt, mindamellett, hogy az egyetem és azon belül a kar nemzetközi jóhírét is erősíti.



Fotók: Árvay Anett/Hungarológia Központ

Friss Hírek

Friss Hírek RSS
Boritokep_59
A SZEGED HUMANITIES PRESS első, hivatalos bemutatóját november 25-én, hétfő, 16 órától szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a kar főépületében található Konferenciateremben. Az eseményen sor kerül az eddig megjelentetett kötetek bemutatására is. A részletek az alábbiakban olvashatók vagy ide kattintva letölthetők.