Hetedik évada következik az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara által szervezett Radnóti-esteknek. 2025 tavaszán arra emlékezünk, hogy nyolcvan éve ért véget a második világháború. De mi minden maradt ránk utána? Milyen traumák, kibeszéletlen személyes történetek, elhallgatott tragédiák vannak velünk még most is? És hogyan lehet mindehhez közel jutni újságírói oknyomozás, történeti forrásfeltárás, szépírói munka, személyes dokumentumok elemzése segítségével? Ezek köré szerveződik az évad négy izgalmas beszélgetése, amelyeknek, mint mindig, most is a Café Radnóti ad otthont.
Irodalomtörténeti detektívmunka: Ács Dániellel beszélget Jászay Tamás
Ács Dániel (forrás: 444.hu)
Mindaz, amit Ács Dániel, a 444.hu újságírója összegyűjt és feltár első kötetében, valójában köztudomású. Tudott, de elhallgatott, kikutatott, de homályban tartott - ilyen és hasonló jegyzeteket fűz ez a felkavaró olvasmány a Radnóti Miklós halálával kapcsolatos közgondolkodáshoz. A költő elpusztításának nyolcvanadik évfordulóján megjelent Nem tudhatod című kötet valójában egy nyomozás históriája. Ács egy vadászkopó kitartásával megy utána egy 1962-ben elveszett táska és a benne rejlő, Radnóti halálának körülményeit tisztázó/feltáró kézirat sorsának, hogy közben panorámát rajzoljon Radnóti ifjúkoráról és a kivégzéséhez vezető útról, aztán a világháború utáni évtizedekről, meg persze napjainkról is.
Ács Dániellel, a kötet szerzőjével Jászay Tamás, az SZTE BTK adjunktusa, kritikus, szerkesztő beszélget.
Orgiától az Ólomszívig: Zoltán Gábor íróval Gyenge Zoltán beszélget
Zoltán Gábor (forrás: hvg.hu)
Zoltán Gábor évek óta kutatja, mi is történt a Városmajor környékén 1944-45 fordulóján: miként egy interjúban elmondta, „semmi sem zárult le 1945-ben, és hogy már jó ideje és egyre fokozódó mértékben újulnak meg a húszas, harmincas, negyvenes évek tendenciái”. Zoltán Gábor Városmajor múltjával, a XII. kerületi nyilasok tetteivel számot vető regénye, az Orgia 2016-ban jelent meg először, a könyvet a Könyves Magazin az évtized 50 legemlékezetesebb magyar irodalmi megjelenéseinek egyikeként emlegette. Ezt a kötetet követte 2018-ban a Szomszéd, és 2024-ben az Ólomszív, az Orgia „ikerregénye”: minderről fogja kérdezni Zoltán Gábort Gyenge Zoltán.
Részletek haramosan…
Tíz hónap Babilonban: Fullajtár Andreával Szilágyi Zsófia beszélget
Fullajtár Andrea (forrás: katonajozsefszinhaz.hu)
Galló Olga Tíz hónap Babilon című lágernaplója 2025 elején jelent meg a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában, először csonkítatlan kiadásban. Galló Olgát, a Népszava tárcaíróját 1944-ben deportálták. Auschwitzból egy ezerfős női transzporttal Hochweilerbe vitték, majd néhány hónap után halálmenetben továbbhajtották. Útközben Breslauban (a mai Wrocławban) külföldi kényszermunkások segítségével elrejtőzött, hogy 1945 februárja és májusa között a szovjet hadsereg által körülzárva élje át és örökítse meg írásban az ostromlott erődváros 84 napos agóniáját. Erről a kötetről, a kalandos kiadástörténetről beszélget Szilágyi Zsófia Fullajtár Andreával, Galló Olga unokájával, aki a könyv ajánlását írta.
Az eseményekre a belépés díjtalan!
Felhívjuk kedves vendégeink figyelmét, hogy az eseményeken kép- és hangfelvétel készül!