Entartete_Kunst_absztraktfuzet_borito20230903B1

Az SZTE BTK és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem közös konferenciája: Entartete Kunst, avagy az elfajzott művészet

Háromnapos konferenciát szervez az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem szeptember 19. és 21. között, Budapesten, a Rumbach Zsinagógában. A konferencia az Entartete Kunst, azaz az „Elfajzott művészet” koncepciója köré épül. A téma Max Simon Nordau halálának 100. évfordulójához kapcsolódóan vált aktuálissá – a Magyarországon született, de élete nagy részét Franciaországban töltő, leginkább német nyelven publikáló filozófus, orvos, szépíró, újságíró legismertebb műve, az Entartung (1892) adta ugyanis az alapját a hitleri Németországban megjelenő folytatásnak, az „Elfajzott művészet” fogalomnak és a hírhedt kiállítássorozatnak.

Az esemény minden érdeklődő számára nyitott és díjmentes - utóbbi alól kivétel a szeptember 21-i záróprogram, amelyre jegyváltás szükséges: https://www.jegy.hu/program/omike-koncert-elfajzott-zene-a-harmadik-birodalom-betiltott-zeneje-151304/1028230?fbclid=IwAR2T6JzLI53lh8YiGWr2Q4ffxXutCxnb8OEY4yYj1lfKBwvllM9dE2n9KCg


Megkérjük kedves férfi látogatóinkat, hogy az intézménybe fedett fővel szíveskedjenek belépni.

 

A konferencia szervezői az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara. Az esemény létrejöttét a Mazsihisz támogatta.


PROGRAM

Program letölthető formában

Absztraktfüzet letölthető formában


2023. szeptember 19. (kedd)


- 9:30−10:00 Megnyitó

Köszöntő: Kiss Henriett, a Rumbach zsinagóga igazgatója.

Beszédet mond:

Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke,

Gyenge Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet-és Társadalomtudományi Karának dékánja,

Balázs Gábor, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem általános rektorhelyettese.

 

I. Nordau

Szekcióvezető: Pléh Csaba

Helyszín: Díszterem

- 10:00−10:20 Vajda Mihály: Entartete Kunst

- 10:20−10:40 Gyenge Zoltán: A sematizmus művészete, a művészet sematizmusa

- 10:40−11:00 Ujvári Hedvig: Max Nordau Entartungjának helye kora szellem- és fogalomtörténetében

- 11:00−11:20 Bolgár Dániel: Nordau Miksa és a magyarok

- 11:20−11:40 Fenyves Katalin: Elméletalkotóból kortünet: Max Nordau a késő modern tudományos diskurzusban

- 11:40−11:55 vita

 

Szünet (11:55−12:10)

 

II. Pszichológia

Szekcióvezető: Vajda Mihály

Helyszín: Díszterem

- 12:10−12:30 Pléh Csaba: A modern művészet értelmezése a mai naturalista pszichológiákban

- 12:30−12:50 Sándor Klára: A nyelv elfajzásának lehetőségei

- 12:50−13:10 Széplaky Gerda: A művészetben rejlő hatalmi potenciálról

- 13:10−13:30 Faludy Judit: Pain-taking ceramic

- 13:30−13:45 vita

 

Ebédszünet (13:45−15:00)

 

III. Művészettörténet I.

Szekcióvezető: Gábor György

Helyszín: Díszterem

- 15:00−15:20 Basics Beatrix: Az „elfajzott művészet” jegyzék – Victoria & Albert Museum

- 15:20−15:40 Toronyi Zsuzsanna: Az „elfajzott művészet” és a zsidó múzeumok

- 15:40−16:00 Mélyi József: Az elfajzás továbbélése – Viták az absztrakcióról a háború utáni Németországban

- 16:00−16:20 P. Szűcs Julianna: A pellengérre állított (mű)tárgy önvédelmi stratégiája

- 16:20−16:35 vita

 

Szünet (16:35−16:50)

 

IV. Művészettörténet II.

Szekcióvezető: Gyenge Zoltán

Helyszín: Díszterem

- 16:50−17:10 Boros Gábor: „Velence foglya” és a robusztus kecskeláb

- 17:10−17:30 Sasvári Edit: Harc a diskurzus uralásáért – Tradicionalisták és modernek konfliktusa a koalíciós években

- 17:30−17:50 Hajdu István: Tiltás és kötés

- 17:50−18:10 Véri Dániel: „Biboldó mosakszik”: zsidó identitás, antiszemitizmus és államhatalom az 1960-as években

- 18:10−18:25 vita

 

2023. szeptember 20. (szerda)


I. Vallás

Szekcióvezető: Radnóti Sándor

Helyszín: Tennen terem (2. emelet)

- 10:00−10:20 Balázs Gábor: Politikai és vallási blaszfémia a modern izraeli és zsidó művészetben

- 10:20−10:40 Gábor György: Elfajzott világ, elfajzott test – A zsidó és az elzsidósodott világ fiziognómiája a középkor vizualitásában

- 10:40−11:00 Peremiczky Szilvia: A vallás színrevitele – a vallás és a vallási élet színpadi ábrázolásának problémái a kortárs izraeli színházban

- 11:00−11:20 Kisantal Tamás: Ábrázolhatóság és „képtilalom” a holokauszt művészetében

- 11:20−11:35 vita

 

Szünet (11:35−11:50)

 

II. Vizuális művészet I.

Szekcióvezető: Szilágyi Ákos

Helyszín: Tennen terem (2. emelet)

- 11:50−12:10 Radnóti Sándor: Entartung és absztrakció

- 12:10−12:30 Weiss János: A politikum esztétizálása

- 12:30−12:50 Schwendtner Tibor: Heidegger és Paul Klee

- 12:50−13:10 Czeglédi András: Értesítjük arról, hogy meghalt

- 13:10−13:25 vita

 

Ebédszünet (13:25−15:00)

 

III. Vizuális művészet II.

Szekcióvezető: Balázs Gábor

Helyszín: Tennen terem (2. emelet)

- 15:00−15:20 Szilágyi Ákos: A formalizmus mint a sztálini korszak “elfajzott művészete”

- 15:20−15:40 Báron György: „Elfajzott” és elfajzott művészet

- 15:40−16:00 Gelencsér Gábor: Közös nevező – A Horthy- és Rákosi-korszak politikai filmjeinek ikonográfiája

- 16:00−16:15 vita

 

Szünet (16:15−16:30)

 

IV. Irodalom

Szekcióvezető: Weiss János

Helyszín: Tennen terem (2. emelet)

- 16:30−16:50 Szőnyi György Endre: Magyar ezoterikus gondolkodók 'elfajzottá változtatása' 1948 után: Hamvas Béla & Co.

- 16:50−17:10 Deczki Sarolta: Petri-apokrifok

- 17:10−17:30 Valastyán Tamás: A tér relatív interioritása a Kafka fiában

- 17:30−17:50 Gyimesi Timea: Az elfajzott látásmód mint kortárs írói program, avagy Marie Darrieussecq „életrajza” Paula Modersohn-Beckerről

- 17:50−18:05 vita

 

2023. szeptember 21. (csütörtök)

 

I. Eszmetörténet

Szekcióvezető: Rugási Gyula

Helyszín: Tennen terem (2. emelet)

- 10:00−10:20 Borbély Gábor: Szörnyek a széleken

- 10:20−10:40 Földényi F. László: Elfajzott művészet – elfajzott gondolat

- 10:40−11:00 Csunderlik Péter: „Mintha trágyát szervíroztak volna” – A Tanácsköztársaság kultúrpolitikájának recepciója az 1919 utáni ellenforradalmi irodalomban

- 11:00−11:20 Nagy Márta: A szólás szabadsága versus (?) művészi önkifejezés szabadsága

- 11:20−11:35 vita

 

Szünet (11:35−11:50)

 

II. Zene

Szekcióvezető: Borbély Gábor

Helyszín: Tennen terem (2. emelet)

- 11:50−12:10 Pintér Tibor: „... Kéjes és kegyetlen emberek szórakoztatása ...” A kasztrált operaénekesek esztétikai és morális megítélése a XVII-XVIII. századi európai kultúrában

- 12:10−12:30 Péteri Lóránt: A „felejthetetlen” és az „időszerűtlen”: Gustav Mahler zenéje és emlékezete a magyar nyilvánosságban, 1920–1958

- 12:30−12:50 Rugási Gyula: A zene birodalma – a birodalom zenéje

- 12:50−13:05 vita

 

Ebédszünet (13:05−15:00)

 

- 15:00−16:30 Kerekasztal-beszélgetés

Helyszín: Tennen terem (2. emelet)

Létezik-e elfajzott művészet, s ha igen, hogyan lehetséges ez?

A beszélgetés résztvevői Ascher Tamás, Kornis Mihály és Tompa Andrea.

A beszélgetést vezeti Földényi F. László


 

A konferencia záróprogramja

- 19:00−22:00 OMIKE koncert: Elfajzott zene - A harmadik birodalom betiltott zenéje

Műsor:

Hanns Eisler: Suite Nr. 2 op. 24 (a Niemandsland c. film zenéjéből)

Paul Hindemith: Der Schwanendreher

Maxim Rysanov - brácsa


Irodalmi rész:

Örkény István: In memoriam Dr. K. H. G.

Valamint részletek korabeli újságcikkekből.

Felolvassa: Mácsai Pál

Szerkesztette: Bíró Kriszta

 

Erwin Schulhoff: Szvit kamarazenekarra, Op. 37

A nap betűje: gimel

 

Kurt Weill: Kalóz Jenny dala – a Koldusoperából

Kurt Weill: Bilbao-dal – a Happy End című musicalből

Kurt Weill: Panamai szvit

Kurt Weill: Ballada a vízbefúlt lányról – a Berlini rekviemből

Kurt Weill: Matróztangó – a Happy End című musicalből

Nora Fischer (szoprán)

Közreműködik: Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei

 

Jegyváltás a koncertre: https://www.jegy.hu/program/omike-koncert-elfajzott-zene-a-harmadik-birodalom-betiltott-zeneje-151304/1028230?fbclid=IwAR2T6JzLI53lh8YiGWr2Q4ffxXutCxnb8OEY4yYj1lfKBwvllM9dE2n9KCg

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Nevtelen_terv_6

A pekingi Beijin International Studies University (BISU) 13 diákja fejezte be kedden alapszakos tanulmányait karunkon. A hallgatók külföldiekre adaptált Magyar alapszakon tanultak hungarológia specializációval kiegészítve.