Szeged adott otthont a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat megnyitójának, november 3-án, amelyen a köszöntő beszédek és tudományos előadások mellett elismerések átadására is sor került. Idén Eötvös József-koszorúval díjazták karunk professor emeritusát, Szajbély Mihályt is.
A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozatot 2003 óta minden év novemberében rendezi meg a Magyar Tudományos Akadémia. A nyitóünnepséget minden második évben az MTA valamelyik területi bizottsága szervezi - idén Szegedre került a sor.
Az SZTE Rektori Hivatalában összegyűlt vendégeket elsőként Erdei Anna, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese, az MTÜ Programtanácsának elnöke köszöntötte, majd Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke mondta el beszédét. A vendéglátó város és intézmény képviseletében Rovó László, az SZTE rektora, valamint Kozma József, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottságának elnöke beszélt Szeged és a tudományosság kapcsolatáról, helyi híres tudósainkról.
(Forrás: mta.hu) |
A beszédeket a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából hagyományosan odaítélt díjak átadása követte.
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége kiemelkedő tudományos életműve elismeréseként Eötvös József-koszorúval tüntette ki:
„Szajbély Mihályt, az MTA doktorát, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar professor emeritusát a 18., 19. és 20. századi magyar irodalom fontos életműveinek beható értelmezése és magyarázatos szövegkiadása, a korszak irodalomszemléletének, értékrendjének, sajtó- és médiatörténetének feltárása, egy modern műfaj – a hangjáték – sajátosságainak elemzése, valamint a vajdasági kortárs magyar irodalom gondozása terén végzett különösen értékes munkája, könyvei, szervezői és pedagógiai tevékenysége elismeréseként.” (mta.hu)
(Forrás: mta.hu) |
Szajbély Mihály az elismerést a MTA elnökétől, főtitkárától és főtitkárhelyettesétől, valamint a díj kuratóriumának képviselőitől vette át.
(Forrás: mta.hu) |
Az Eötvös József-koszorút 1992-ben alapította meg az MTA, a díjat évente mindössze heten kaphatják meg. Odaítélésének feltételei az MTA doktora cím vagy a jogszabály alapján azzal egyenértékű tudomány doktora tudományos fokozat, a már betöltött vagy az átadás évében betöltendő 70. életév, és természetesen az elismert, kiemelkedő jelentőségű tudományos életmű. A díjazottra az Akadémia tudományos osztályai tehetnek javaslatot. Szajbély Mihály, a díj elnyerésével, ezentúl jogosult a „Laureatus Academiae” cím használatára.
Forrás: mta.hu
Borítókép forrása: mta.hu