borito

Kortárs magyar ifjúsági regények legjobbjai a Bolygó bogozón - Új évaddal jön az irodalomterápiát minőségi kortárs magyar irodalommal összekötő szegedi rendezvénysorozat

Kortárs magyar ifjúsági regények magyarországi és határon túli reprezentáns szerzői, a szakma legjobb gyerekirodalom-kutatói, szerkesztők, magyartanárok és irodalomterapeuták lesznek 2023. febr. 13-a és április 24-e között a szegedi Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék Informatóriumának (6722 Szeged, Egyetem u. 2., BTK-főépület, I. emelet) vendégei. Az eleve izgalmas alkotói pályával, sokféle szerepkörrel (műfordító, dramaturg, tanár, színész-rendező, kiadóigazgató, szerkesztő, könyvtáros) rendelkező regényírók fontos szakmai díjak (Déry Tibor-, Vas István-, Balázs Béla-. Margó-díj) kitüntetettjei, sőt életrajzi vonatkozásaik egy részüket Szegedhez is kötik (pl. Vészits Andrea Móra Ferenc dédunokája, Dávid Ádám nagyszülei szegediek, Szabó Tibor Benjámin a napfény városában volt egyetemista).

Középiskolásokat, de felnőtt érdeklődőket is szeretettel várnak az ifjúsági irodalom elméleti kérdéseivel és a művek keletkezéstörténetével, a műhelytitkokkal egyaránt foglalkozó rendezvényeken. Az irodalom személyes, befogadói és terápiás aspektusaira is fókuszáló, tíz alkalomból álló sorozat a meghívott írók egy-egy regényét zárt irodalomterápiás foglalkozások keretében is feldolgozza, melynek célcsoportja a tanszék Informatikus könyvtáros BA – Iskolai és gyerekkönyvtáros specializációján tanuló végzős hallgatók. A mitológiai fantasy-k, coming of age regények, tabuirodalmi, problémacentrikus művek, iskolaregények és szegedi vonatkozású kötetek többsége a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum által Az év legjobb ifjúsági regénye díjjal kitüntett vagy shortlistes alkotások, sőt akadnak köztük olyanok is, amikből hangjátékot készítettek vagy amiket színpadra állítottak.

A szegedi bölcsészkar Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszéke, valamint a Bakonyi Géza Alapítvány 2022-ben rendezte meg először a Bolygó bogozót, a programsorozat akkor a legnívósabb kortárs magyar gyerekirodalmi művekre fókuszált. A mindenki számára nyitott író-olvasó találkozók mellett a meghívott írók, költők egy-egy kiválasztott művére zárt irodalomterápiás foglalkozás is épült, ez a koncepció folytatódik tehát 2023-ban és a szervezők tervei szerint a jövőben is.

Bővebb információ, az egyes eseményekről leírás a Tanszék honlapján lesz majd olvasható.

Részletes program

2023. március 20.

Ami körül keringünk: Vészits Andrea: Boszorkánysziget 28 73

Bábterápiás foglalkozás Kiss Ágnessel

16:00 Író-olvasó találkozó Vészits Andreával. Moderál: Kiss Ágnes és Bencsik Orsolya

2023. március 27.

Ami körül keringünk: Tékiss Tamás: Samu sejti

Irodalomterápiás foglalkozás Király Hajnallal

Író-olvasó találkozó Tékiss Tamással. Moderál: Virág Gábor

2023. április 3.

Ami körül keringünk: Lipták Ildikó: Csak neked akartunk jót

Irodalomterápiás foglalkozás Király Hajnallal

Író-olvasó találkozó Lipták Ildikóval. Moderál: Szabó Sándor

2023. április 17.

Ami körül keringünk: Sepsi László: Ördögcsapás

Irodalomterápiás foglalkozás Csirke Katával

Író-olvasó találkozó Sepsi Lászlóval. Moderál: Kollár Árpád

2023. április 24.

Ami körül keringünk: Dávid Ádám: Millenniumm Expressz - A potyautas

Irodalomterápiás foglalkozás Csákvári Lilivel

Író-olvasó találkozó Dávid Ádámmal. Moderál: Molnárné Urbanik Tímea

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.