A hazai felsőoktatási rangsorokban évek óta a legjobbak között szerepel a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara. A nemzetközi értékeléseken a nyelvészeti, az angol nyelv, valamint a modern nyelv és irodalom képzésekben teljesítünk kiemelkedően. Itthon a szociológia, az anglisztika, a szabad bölcsészet és a pszichológia a területein kerültünk az élvonalba.
A rangsorok elkészítésekor a hazai gyakorlatban általában azonos elemeket vizsgálnak – többek között a hallgatók és az oktatók kiválóságát és munkaerőpiaci mutatókat – de nemzetközi szinten a szabadalmak és publikációk számát vagy az egyetemi város tulajdonságait, élhetőségét és környezettudatoságát is figyelembe veszik. A rangsorok célja az, hogy a felvételizők össze tudják hasonlítani egymással a képzési helyeket a mutatók alapján, és ezek tudatában válaszhassanak intézményt. A következőkben végigvesszük a nagyobb hazai és nemzetközi rangsorokat, illetve hogy a szegedi bölcsészkar hogyan teljesít ezeken.
Heti Válasz
A Heti Válasz minden évben nyilvánosságra hozza az előző tanulmányi évre vonatkozó rangsorát.
2016-ban bölcsészettudomány képzési területen:
A rangsor kialakításakor figyelembe veszik a hallgatók számát, az oktatók kiválóságát és tudományos fokozataikat, az egy oktatóra jutó hallgatói létszámot, az első helyen az adott intézménybe jelentkezők számát, a nyelvvizsgával rendelkezők arányát és a jelentkezők középiskolai tanulmányi versenyeken elért eredményeit.
HVG
A HVG 2017-es Diploma kiadványa alapján az ország második legjobb felsőoktatási intézménye a SZTE. A karok rangsorában a vidéki egyetemek közül a szegedi bölcsészkar teljesített a legjobban, úgy, hogy az első három kar megosztott első helyen szerepel, oktatói kiválóság tekintetében pedig második legjobbak vagyunk.
További helyezéseink:
A magyar rangsorokat az Oktatási Hivatal kezelésében lévő felsőoktatási statisztikai adatbázis, a Felsőoktatási Információs Rendszer, a Diákhitel Központ, a Diplomás Pályakövetési Rendszer, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai alapján állítják össze.
Kép forrása: https://www.topuniversities.com/universities/university-szeged
QS World University Rankings
A Quacquarelli Symonds (QS) nevű brit cég 9 szempont alapján állítja össze felsőoktatási listáját. Figyelembe veszik az akadémiai elismertséget, a munkaadók visszajelzéseit, az oktató-hallgató arányt, a doktori fokozattal rendelkező oktatók-kutatók számát, az idézettséget és a publikációs tevékenységet, a nemzetközi hallgatók és oktatók arányát, valamint az intézmény internetes láthatóságát. A legjobb feltörekvő európai és közép-ázsiai egyetemek közé 4 hazai intézmény jutott, közülük a legjobb eredményt a Szegedi Tudományegyetem érte el: a rangsorban 200-ból a 15., karunkhoz legszorosabban kapcsolódó Arts and Humanities kategóriában pedig a 366. helyen szerepelünk harmadik legjobb magyar egyetemként a 400-as listában.
Kép forrása: https://www.topuniversities.com/universities/university-szeged
Times Higher Education
A világ 800 legjobb egyetemét rangsoroló listára hat magyar egyetem került be, köztük az SZTE a 601-800. kategóriába. A rangsort évről évre a tanulási környezet, a kutatás minősége, az intézményhez köthető publikációk idézésének száma, a piaci bevétel, illetve a nemzetközi oktatók és hallgatók száma alapján állítják össze. Az első három szempont 30-30 százalékos, a piaci bevétel 2,5 százalékos, a nemzetköziség pedig 7,5 százalékos súllyal számít bele a végső pontszámba.
A tanulási környezet minőségét több mutató alapján mérik:
A kutatások minősége szempontjából számít az intézmény akadémiai megítélése, a kutatásból származó bevétel, illetve a publikációk száma. A nemzetköziségnél három mutatót vesznek figyelembe a lista készítői: a külföldi oktatók, illetve hallgatók arányát, valamint azt, hogy hány publikációban működött közre külföldi társszerző.
Források, hasznos linkek:
https://www.topuniversities.com/university-rankings
https://www.timeshighereducation.com/
http://valasz.hu/felsooktatasi_rangsor
http://hvg.hu/itthon/201647__hvg_rangsor__kivalosagok__eltanulo_egyetemek__egyetemverseny
Burkus Márti, marketing gyakornok