Augusztus 28–30. között tizenegyedik alkalommal rendezi meg a Sapiens Ubique Civis PhD Student and Young Scholar Conference on Classics and the Reception of Antiquity elnevezésű konferenciát a Szegedi Tudományegyetem Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszéke.
Nyár végén hagyományosan Szegedre figyelnek az ókortudomány és klasszika-filológia művelői: augusztus 28–30. között tizenegyedik alkalommal rendezi meg a Sapiens Ubique Civis PhD Student and Young Scholar Conference on Classics and the Reception of Antiquity elnevezésű konferenciát a Szegedi Tudományegyetem Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszéke. A konferencia nevében szereplő rövid latin mondás, a Sapiens Ubique Civis – azaz: A művelt ember az egész világon otthon van – a rendezvény mottója: arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy a klasszikus ókorban gyökerező európai műveltség birtokosainak a világ minden táján otthont nyújt.
A konferencia egyik legfőbb célkitűzése, hogy a tudományterület fiatal kutatói számára fellépési és publikálási lehetőséget biztosítson egy mára rangot kivívott nemzetközi konferencián, illetve egy nemzetközi folyóiratban. Az előadásokból készült tanulmányok publikálására 2020 óta saját, az ELTE Eötvös József Collegiumával közösen kiadott folyóiratukban biztosítanak lehetőséget a szervezők, természetesen szigorú peer review elbírálás után.
Az esemény fontos célja az is, hogy a világ számos országából idesereglő fiatal kutatókkal a magyar ókortudomány, a neolatin stúdiumok és ezek recepciójának kutatása mellett Szeged városát és a Szegedi Tudományegyetemet is megismertesse és megszerettesse. Fontos, hogy a Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék ily módon is hozzájáruljon a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara hírének és ismertségének növeléséhez.
Az idei konferencia szekcióinak témái közül néhány: görög irodalom, római irodalom, görög kultúra, római történelem, kései antikvitás, művészet és régészet, neolatin tanulmányok, az antikvitás kortárs recepciója.
Idén negyvennél több ifjú kutató számol be aktuális tudományos eredményeiről Szegeden. Külön öröm, hogy a nyolc plenáris előadás jó részét olyan fiatal tudósok tartják, akik az elmúlt egy évtizedben több ízben is résztvevői voltak már a Sapiens Ubique Civis konferenciának, időközben pedig doktori fokozatot szereztek.
A konferencia külföldi résztvevői és plenáris előadói idén hazánkat is beleértve tizenkét ország különböző egyetemeiről érkeznek: Ausztria, Csehország, az Egyesült Királyság, Görögország, Horvátország, Izrael, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország, Oroszország és Spanyolország szakemberei képviseltetik magukat a konferencián. A hazai ókortudományt az SZTE mellett a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Miskolci Egyetem előadói képviselik.
A konferencia részletes programja az esemény Facebook-oldalán, valamint a www.klasszika.hu oldalon elérhető.
A szervezőmunkát a Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék oktatói, PhD-hallgatói és graduális hallgatói végzik. A konferencia védnöke az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja, Prof. Dr. Gyenge Zoltán.
A konferencia támogatói: SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, Szegedért Alapítvány, Szeged Tourinform, Bánffi & Bánffi Kft.
A konferencia szervezői hangsúlyt fektetnek a környezettudatosságra: a programfüzetet és handoutokat csak elektronikusan teszik hozzáférhetővé, az étkezések szervezése és a konferenciacsomag összeállítása során újrahasznosított és környezetbarát anyagokat használnak. A konferenciáról további információ kérhető a sapiensuc@gmail.com címen.