Lincselés a képeslapokon – Csúri Piroska előadása a BTK-n

„Tegnap ezt a pecsenyét sütöttük”: Lincselés, képeslapok és postai cenzúra a XX. század elején az Amerikai Egyesült Államokban címmel Csúri Piroska PhD-hallgató tart előadást január 16-án az SZTE bölcsészkarán.

A XIX. század végi képeslapokon a mai szemlélőnek meghökkentő témákat is megjelenítettek. Az Egyesült Államokban például akkoriban lincselést ábrázoló képeket nyomtattak a levelezőlapokra. A túlnyomó többségben afroamerikai áldozatok elleni, általában tömeg által elkövetett brutális nyilvános kivégzésekről az amerikai posta tömegében kézbesített fényképeket. Csúri Piroska előadása ezen képeslapok megjelenését, nyilvános forgalmát és hanyatlását követi nyomon. Megismerhetjük a fényképeket mint az adott kor társadalmi értekeiről tanúskodó tárgyi bizonyítékokat, mint társadalmi „üzenethordozókat”. Valamint az is kiderül: az amerikai kormány tulajdonképpen a képeslapok által a civilizálatlannak, barbárnak megbélyegzett szokásokat és szemléleteket próbálta kiirtani.

A rendezvény január 16-án (szerdán) 16 órakor kezdődik az SZTE BTK Angol-Amerikai Intézet III-as termében (Egyetem u. 2., II. emelet).

SZTEinfo

borito

Idén, immáron huszonkettedik alkalommal, újra jelenléti formában szervezi meg karunk Hungarológia Központja a Nyári Egyetemet. A program keretében július 18-tól a világ különböző országaiból érkeznek a karra külföldi diákok, hogy a négyhetes itt-tartózkodásuk alatt közelebb kerülhessenek a magyar nyelvhez és kultúrához. Az idei év különlegessége, hogy a Nyári Egyetemmel párhuzamosan egy másik, hasonló célú program is elindul, július 26-án. A Manitobai Egyetemmel való új megállapodás alapján tíz kanadai diák tölt majd el három hetet Budapesten és Szegeden – a kulcsfogalom itt a köztéri emlékezet lesz.