Konferenciával tisztelegtek Arthur Schnitzler emléke előtt

Százötven éve született Arthur Schnitzler osztrák elbeszélő és drámaíró, az évfordulóra szimpóziummal emlékezett az SZTE Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszéke.

A budapesti Osztrák Kulturális Fórummal együttműködésben szervezett konferencia új interpretációs adalékokkal szeretne szolgálni Schnitzler műveihez – fogalmazott a tudományos tanácskozás megnyitóján Bombitz Attila, az SZTE BTK Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszék vezetője.

Arthur Schnitzler (1862-1931) új reneszánszát éli. Készül az életmű történeti-kritikai kiadása, erről és a kéziratokról is beszélt a konferencián a Bécsből érkezett Gerhard Hubmann, a sorozat egyik szerkesztője. Az előadók között hallhatták az érdeklődők Dietmar Goltschnigget, a grazi Germanisztikai Intézet professzorát, a Temesvárról érkezett Eleonora Ringler-Pascut, aki színház oldaláról közelített a schnitzleri művekhez. A szegedi Germán Filológia Intézet irodalmárjai mellett szinte minden hazai germanisztikai tanszékről érkezett előadó, Budapestről, Pécsről és Piliscsabáról egyaránt, a konferenciát megtisztelte jelenlétével Susanne Bachfischer, az Osztrák Kulturális Fórum igazgatóasszonya is.

Az elmúlt évtizedben Magyarországon is öt új fordításkötet jelent meg a szerző elbeszéléseivel és drámáival, olyan elismert fordítók foglalkoznak Schnitzler szövegeivel, mint Györffy Miklós, Parti Nagy Lajos vagy Márton László. Itthon egyébként a Schnitzler Traumnovelle című novellája alapján készült 1999-es Stanley Kubrick-film, a Tágra zárt szemek (Eyes Wide Shut) is ösztönzőleg hatott a fordításokra.

Az előadásokból kötetet terveznek a szervezők.

 

A. M.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.