„A királyhűség jól bevált útján…”

Rendi és nemzeti kötődések szimbolikus változásai 1867 és 1918 között. Konferencia Szegeden, 2014. november 4-5.-én.

Az MTA-SZTE Vallási Kultúrakutató Csoport, az SZTE-BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék, valamint az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem Bálint Sándor Valláskutató Műhellyel együttműködő munkatársai 2014. november 4-5-én Szegeden „A királyhűség jól bevált útján…” Rendi és nemzeti kötődések szimbolikus változásai 1867 és 1918 között címmel konferenciát tartanak. A rendezvény egyrészt vizsgálja az első világháború szerepét, amely számos meglévő társadalmi jelenség kibontakozását gyorsította fel, másrészt a római katolikus egyház által 10 éve boldoggá avatott IV. Károly magyar királyra emlékezik. A konferencia a kiegyezéstől az első világháború végéig tekinti át azt a folyamatot, amelynek során a dinasztikus alapon szerveződő birodalmak nemzeti alapon szervezett köztársaságokká, király nélküli királysággá, vagy új királyságokká alakultak. Az első világháborút e folyamat választóvonalaként értelmezi. Az előadások a fenti szemléletváltást, identitásváltást, újraértelmezést, a régi és az új keretek megalkotását, valamint a mögöttük húzódó mentalitásbeli változásokat járják körül. A rendezvény külön hangsúlyt fektet a szimbolikus politika felekezeti értelmezéseire. A konferencia fővédnöke Habsburg György, Rendkívüli és Meghatalmazott Nagykövet. Előadóink a szervező intézmények mellett az MTA Zenetudományi és Politikai Tudományok Intézetéből, az MTA BTK Történettudományi és Néprajztudományi Intézetéből, a Habsburg Intézetből, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről, a Mindszenti Alapítványtól, a Kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézetből, a Zentai Múzeumból, valamint a magyarországi történelemtudományi és néprajzi doktori iskolákból érkeznek.

A részletes program itt tölthető le.

boritokep__12_

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológiai Intézete ügyvivő szakértő/intézeti ügyintéző munkatársat keres, határozatlan idejű munkaviszonyra.

Jelentkezési határidő: 2024. április 10. (szerda)