Október hónap Alma Mater tagja, dr. Ilia Mihály
2022. október 27-én meghosszabbította két évtizedre visszanyúló, sikeres együttműködését a Szegedi Tudományegyetem és az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda. A megállapodás aláírására szakmai nap keretében került sor.
A Szegedi Tudományegyetem idén is a világ legjobb egyetemei között szerepel a Times Higher Education szakterületi rangsorain. A legfrissebb értékelések alapján a bölcsészet- és társadalomtudomány kategóriába is bekerült az SZTE, és továbbra is jó pozíciókat foglal el a pszichológia, az egészségtudományok, az élettudományok, az élettelen természettudományok és az informatikai tudományok területein.
A régi hagyománynak megfelelően a kari vezetőség idén is díszokleveleket adott át az 50, 60 és 65 éve végzett bölcsészkari hallgatóknak. Szeptember utolsó szombatján több, mint harminc volt diák, hozzátartozóik, a kar vezetősége és a Hallgatói Önkormányzat testületi tagjai töltötték meg az Auditorium Maximumot. A résztvevőket Prof. Dr. Gyenge Zoltán, a kar dékánja és Prof. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötték, majd a díszdiplomák átadása után Balázs Dániel, a BTK HÖK alelnöke tolmácsolta a jelenlegi hallgatók gondolatait. Az ünnepség végén Baka Istvánné Ökrös Tünde foglalta össze a díszdiplomások élményeit.
Az SZTE idén október 1-je és november 17-e között szervezi meg a 26. Őszi Kulturális Fesztivált, amelynek – a kari szervezésű Radnóti-estek és VI. Magyar Könyvkiadók Napján túl – karunk egységeinek számos programja is a része lesz. A több, mint egy hónapos rendezvénysorozat ideje alatt városszerte számtalan eseménnyel találkozhatnak az érdeklődők – ezek között minden korosztály talál majd neki megfelelőt és többnyire ingyenesen látogathatók lesznek. Az Őszi Kulturális Fesztivál ünnepélyes megnyitójára október 3-án, 18 órától, a Rektori Épület Átriumában kerül sor.
Már a múlt sem a régi – avagy mi újság a korai magyar történelem kutatásában? címmel rendez nyolc előadásból álló sorozatot a Bakonyi Géza Alapítvány és az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszéke.
Sajtótörténeti konferenciát tartottak Szegeden “Történetek az irodalom médiatörténetéből” címmel kilenc egyetem, valamint az Országos Széchényi Könyvtár és a Petőfi Irodalmi Múzeum kutatói. Az eseményt a Szegedi Tudományegyetem Magyar Irodalmi Tanszéke szervezte. Prof. Dr. Szajbély Mihály irodalomtörténész, a bölcsészkar egykori dékánja nyitotta meg a rendezvényt szeptember 15-én.
Karunk Magyar Irodalmi Tanszékének kutatócsoportja szeptember 15–17. között rendezi meg a Történetek az irodalom médiatörténetéből elnevezésű konferenciáját. A rendezvény alcíme, a „Mélyfúrások a magyar irodalmi sajtótörténetben ‒ lapok, szerzők, szerkesztők; szövegek és olvasóik” jól tükrözi a konferencián elhangzó előadások sokféleségét – huszonhét, az ország különböző egyetemeiről és kutatóintézeteiből érkező előadó mutatja majd be saját kapcsolódó kutatási területét és eredményeit. A program a SZAB Székház Dísztermében és a BTK Kari Konferenciatermében kap helyet, de online is követhetik majd az érdeklődők.
Interjúsorozat a tavaszi félévben kari elismerésben részesültekkel – 1. rész
Az SZTE BTK Kari Tanácsa legutóbbi, május 19-i ülésének témái a költségvetés, a hallgatói létszám növelése és ezzel párhuzamosan az új képzések kialakítása voltak. Az elhangzott beszámolók szerint az országos trenddel ellentétben, de az egyetem eredményeivel párhuzamosan az első helyes jelentkezők száma évek óta emelkedik, amit mások mellett a képzési kínálat bővítésével továbbra is ösztönözni szeretne a vezetés.
SZTE BTK
2022. május 26. 9:00
A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár többéves hagyománya, hogy értékes, régi gyűjteményéből a Szegedért Alapítvány díjazottjainak, a város díszpolgárainak és más prominens személyeknek örökbefogadásra ajánl fel köteteket. Most Prof. Dr. Szajbély Mihály, Szeged nemrégiben megválasztott díszpolgára is meghívást kapott a könyvtártól– az ünnepélyes könyv-örökbefogadás május 21-én, szombaton, 11 órától lesz a központi könyvtárban.
Karunk design- és művészetmenedzsment szakos hallgatói szervezik meg a Szegeden egyedülálló Design- és művészetmenedzsment Fesztivált, idén első alkalommal. A május 21-i eseménynek karunk kávézója, a Café Radnóti ad otthont. 16 órától egy tervezővel folytatott beszélgetéssel, slam poetryvel, kiállítással és zenével várják az érdeklődőket. A belépés ingyenes, de a férőhelyek korlátozott száma miatt a szervezők javasolják az előzetes asztalfoglalást.
SZTE BTK Történeti Intézet
Modernkori Magyar Történeti Tanszék
Sipos József Konferencia
2022. május 13.
BTK Kari Konferenciaterem
Száztíz jelölt közül választotta ki az Akadémikusok Gyűlése az MTA rendes, levelező, külső és tiszteleti tagjait. Május 3-án Németh T. Enikőt, a BTK Általános Nyelvészeti Tanszékének vezetőjét az MTA levelező tagjává választották, míg Prof. Dr. Kenesei Istvánt, a Nyelvtudományi Doktori Iskola alapítója rendes tagjává vált az Akadémia Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának. A kiválasztott kutatókat az Akadémia 195. közgyűlése után hivatalosan is bemutatták.
A Magyar Tudományos Akadémia által Kiválónak Elismert Kutatóhely (röviden: MTA Kiváló Kutatóhely) elismerést adományozta az MTA karunk Neveléstudományi Intézetének. A pályázaton, amit tavaly hirdettek meg először, 10 és 250 fő közötti nagyságú kutatóintézetek és kutatással foglalkozó egyetemi egységek indulhattak. Az elismerést, ami 2022. május 4-től egészen 2027. június 30. napjáig érvényes, az intézet vezetője, Prof. Dr. Molnár Gyöngyvér május 4-én vette át Budapesten, az MTA Székház Dísztermében.
Karunk két oktatójának, Cristian Réka Mónika és Kérchy Anna főszerkesztői munkájából született meg a Pioneer Hungarian Women in Science and Education című kötet, amely az 1945 előtt született, a tudományos kutatás és oktatás területén jelentős eredményeket elért nők életútjának és pályaívének bemutatására vállalkozik. Az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelent könyvet a Magyar Tudományos Akadémia 195. rendes közgyűléséhez kapcsolódóan május 5-én, 14 órától mutatják be Budapesten, az MTA Székház Kistermében.
2022. április 28. 9:00
SZTE BTK, Kari Konferenciaterem
Dr. Baráth Katalin, az SZTE BTK Jelenkortörténeti Tanszékének egyetemi tanársegéde nyerte el idén a Zsoldos Péter-díjat, amellyel az év legjobb sci-fi és fantasy regényét tüntetik ki. Az írónő Afázia című regényével (Agave Könyvek) nemcsak a szakmai zsűrit győzte meg, de a közönség is az ő művét kedvelte a leginkább. Baráth Katalin az elismerést április 20-án, a magyar sci-fi és fantasy napján vehette át Budapesten, a Cinema MOM-ban.
Tavaly jelent meg az Akadémiai Kiadó Kézikönyvek-sorozatának legújabb tagja, a Pszichológia című tanulmánykötet. A többszáz oldalas könyvben, amelynek Pléh Csaba a főszerkesztője, mintegy harminc szerző gondolatai olvashatóak, mások mellett például a lélek biológiájáról - hogy mi is mozgat valójában minket, embereket, hogyan kapcsolódunk egymáshoz, kultúránkhoz. A kötetet, Debrecen után, de még Pécs és Budapest előtt, Szegeden is bemutatják, méghozzá május 5-én, 17 órától, a BTK kávézójában.
Kivonat az SZTE Oktatási Igazgatóság a Neptun hallgatói felületére felkerült hirdetményéből
A 2021/22. tanév II. (tavaszi) félévében a szakosodási jelentkezés április 4-én (hétfő) indul és április 10-én (vasárnap) záródik. Ebben az időszakban érhetőek el a felkínált, karokon belüli és karok közti szakirányok és specializációk. Szakosodást/specializációt választhat az a BTK-s hallgató, akinek a képzésében ez föl van ajánlva és még nem rendelkezik szakiránnyal/specializációval.
Fájdalommal tudatjuk, hogy Szkárosi Endre, költő, műfordító, performanszművész, irodalomtörténész, egyetemi tanár életének 70. évében elhunyt. A Szépírók Társaságának egykori elnöke, az Artpool Művészetkutató Központ alapítványi kuratóriumának elnöke, a Mészöly Miklós Egyesület ügyvezető alelnöke, az Artisjus vezetőségi tagja, számos irodalmi díjjal kitüntetett művész, irodalomszervező 1984-től 1996-ig volt karunk Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszékének oktatója. Emlékét szívünkben őrizzük.
Radnóti-estek néven futó beszélgetéssorozat indul karunk kávézójában. 2022 áprilisában és májusában négy beszélgetést hallgathatnak meg az érdeklődők, szerdánként, délután fél hattól, a Café Radnótiban. A belépés minden rendezvényre ingyenes.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának vezetősége idén, 2022-ben is ünnepélyes keretek között adja át a díszokleveleiket azon volt hallgatóinak, akik 50, 60, 65 vagy 70 éve szerezték meg diplomájukat a kar valamelyik szakján. A díszoklevél átvételére jelentkezni szükséges – ennek határideje 2022. május 31.
Nemzetközi online konferenciát szervez a Lundi Egyetem 2022. május 16-17-én, The EUGLOHRIA Seeding Conference For Joint Pandemics Research címen. A konferencia az EUGLOHRIA projekten belül az EUGLOH-partnerek – amelynek az SZTE is tagja – közötti tudományos együttműködést erősíti, jelen helyzetben a Covid-19 világjárvány kutatásainak összegyűjtésével. A konferenciára minden tudományterület kutatója jelentkezhet, az absztraktokat beküldeni 2022. március 31-ig lehet.
100 éves a Logikai-filozófiai értekezés
Dr. Szász Gézát, az SZTE BTK Francia Tanszékének egyetemi docensét az Akadémiai Pálmarend lovagi fokozata utáni magasabb kitüntetéssel, a tiszti fokozattal tüntette ki Franciaország nagykövete, február 4-én. A laudációt követő válaszában Dr. Szász Géza megemlékezett a Francia Tanszék két legendás professzoráról, a 2021 nyarán elhunyt Pálfy Miklósról és a 2022 januárjában elhunyt Penke Olgáról is.
Egyetemistáknak szóló irodalomterápiás foglalkozásokkal és sok gyerekkönyv-szerzővel, gyerekirodalom-kutatóval várja február 23-a és május 11-e között a sze-gedi Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék a minőségi kultu-rális szórakozás után vágyókat. Bár a bölcsészkar Informatóriuma lesz a helyszín, a szervezők a legfiatalabb olvasókat is szeretettel várják, hiszen nemcsak szakmai-elméleti kérdésekről, hanem műhelytitkokról, a mesék keletkezéstörténeteiről, sőt az írók gyerekkoráról és kedvenc gyerekkönyveiről is beszélgetnek.
Idén is kiosztották az SZTE BTK kommunikáció és médiatudomány szakján a ma már többéves múlttal rendelkező Tandíjfelező Pályázat díjait. A felhívás olyan középiskolás diákoknak szólt, akik tanulmányaikat a Szegedi Tudományegyetem kommunikáció és médiatudomány szakján kívánják folytatni és gondolva a lehetséges önköltséges formára, szeretnék tandíjukat már az első félévben megfelezni. A február 10-i délutánon Prof. Dr. Szilágyi Zsófia dékánhelyettes és Dr. Pusztai Bertalan tanszékvezető adták át a díjakat.
Átvehették diplomájukat azok a végzős hallgatók, akik az őszi szemeszterben töltötték el utolsó félévüket karunkon. Február 4-én, az Auditorium Maximumban gyűlt össze az ünneplő tömeg, ezúttal szülők és hozzátartozók nélkül – a közönség a járványhelyzetre való tekintettel streamen keresztül követhette a történéseket. Az eseményen az egyetem képviseletében részt vett Prof. Dr. Zakar Péter rektorhelyettes és a BTK vezetőségének képviseletében Prof. Dr. Szilágyi Zsófia dékánhelyettes asszony is.
2022. február 12-én 9:00 és 13:00 óra között nyílt nappal és szülői értekezlettel várja a határon innen, és túlról érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem - az eseménynek az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.) ad otthont. A rendezvény regisztráció köteles.
Szántai Levente, a BTK Pszichológiai Intézetének végzett hallgatója és Rudisch Ferenc Martin, a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék volt diákja Pro Scientia Aranyérem kitüntetésben részesültek, kiváló tanulmányi munkájuknak és az OTDK-n elért sikereiknek köszönhetően. Az aranyérmet 2021. november 24-én ünnepélyes keretek között vehették át.
Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara szeretettel várja online nyílt napjára a középiskolás diákokat és a felsőoktatás iránt érdeklődőket!
Cafe Radnóti néven nyitotta meg kapuit október végén karunk új közösségi tere a szegediek és környékbeliek előtt, hivatalos átadójára pedig november 11-én került sor. A karunk volt magyar-francia szakos hallgatójáról, Radnóti Miklósról elnevezett kávézó számos irodalmi és művészeti rendezvénnyel várja az érdeklődőket, a BTK főépületében.
Országosan is jelentős kulturális térré szeretnék fejleszteni rövid idő alatt a ma hivatalosan is megnyitott Cafe Radnótit. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának új közösségi tere, a szegedi bölcsészkar volt magyar-francia szakos hallgatójáról, Radnóti Miklósról kapta a nevét és számos irodalmi és művészeti rendezvénnyel várja az érdeklődőket, a BTK főépületében.
Új, izgalmas tudományfilozófiai előadássorozat indul az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékén