2025. május 10., szombat

Dr. Somhegyi Zoltán

habilitált egyetemi docensIMG_0271

 

Elérhetőség






Bemutatkozás

 

Az ELTE-n végeztem művészettörténészként és művészettörténet-tanárként 2006-ban. Ugyanitt Kulturális Menedzserképző programbizonyítványt is szereztem. Szintén az ELTE-n, Summa cum laude minősítéssel szereztem PhD-fokozatot esztétikából 2010-ben, disszertációm a német romantikus tájképfestészet és művészetfilozófia kapcsolatáról szólt. Az SZTE-n habilitáltam filozófiából 2021-ben, témám a romok esztétikája volt.

2007 óta dolgozom a felsőoktatásban. Több magyarországi egyetemen is tanítottam, valamint Törökországban az Izmir University (2013-2014) és az Egyesült Arab Emírségekben a University of Sharjah (2014-2020) oktatója voltam, ez utóbbiban az utolsó évben tanszékvezető is. Erasmus-vendégoktatóként Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Izlandon adtam elő.

Jelenleg az UNESCO által 1949-ben alapított The International Council for Philosophy and Human Sciences (CIPSH) főtitkár-helyettese vagyok. 2016-2022 között az International Association for Aesthetics (IAA) főtitkára voltam. Tíz külföldi szakfolyóiratnak, tudományos publikációsorozatnak és kulturális magazinnak vagyok szerkesztőbizottsági tagja vagy tanácsadója. Eddig három önálló és egy társszerzős könyvem, valamint négy szerkesztett kötetem jelent meg.

Oktatói tevékenységem, valamint klasszikus művészeti és elméleti tanulmányaim mellett foglalkozom kortárs művészettel is: katalógusokat és kritikákat írok. Kortárs művészeti kiállítások kurátoraként hat országban rendeztem kiállításokat (Magyarország, Ausztria, Szlovákia, Horvátország, Olaszország, Egyesült Arab Emírségek).

2024-ben elnyertem az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíját egy hároméves kutatásra, melynek témája „Művészet és katasztrófa. Esztétikai kihívások a pusztuló környezet nyomán.” 2022-2025 között a „Környezetesztétikai perspektívák” OTKA-pályázatban vagyok szenior kutató. 2015-2016-ban a University of Sharjah-n egy Seed Research Project vezető kutatója (Principal Investigator) voltam, a téma az Egyesült Arab Emírségek és Omán erődromjainak esztétikája volt.

 

 

Kutatási profil

 

Mind kutatói-, mind pedig oktatói munkámban az interdiszciplinaritás jegyében dolgozom, és publikációimban is a művészettörténet és az esztétika határmezsgyéjén állok. Fő kutatási területem a romok esztétikája, a tájképábrázolások művészettörténeti és esztétikai vetületei, a környezetesztétika, valamint a kortárs művészet és építészet kérdései. A kortárs művészet vizsgálata során nagy hangsúlyt fektetek a komparatív és interkulturális megközelítésekre Európán kívüli alkotók és művészeti tradíciók elemzésének beemelésével. A „régi vagy kortárs” hagyományos szembeállítása helyett egy korokon és (szak)területeken átívelő, dinamikusabb megközelítést képviselek, amiben a klasszikus művészettörténet és esztétika kutatása ugyanúgy szerepet kap, mint a kortárs művészet esztétikájának, tendenciáinak és piacának elemzése.

 

Publikációs jegyzék

 

https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=authors10030666