Milyen szakosként, tanulmányai mely fázisában került kapcsolatba a franciás TDK-val?
2018 őszén mutattam be készülő dolgozatomat a Francia TDK-n, amely az OTDK-n bemutatott dolgozathoz képest még kezdetleges állapotban volt ugyan, de a számos építő jellegű észrevétel és kritika nagyon motivált és hozzájárult ahhoz, hogy a beadandóból egy végül publikált dolgozat lehessen.
Mi motiválta a TDK-dolgozat elkészítésére, és miért éppen azt a témát választotta, amivel pályázott?
Nagyon érdekelnek a képek. Egy szemináriumi dolgozatra készülve figyeltem fel arra, hogy milyen sokféleképpen lehet beszélni a képekről, illetve, hogy a konkrét téma kapcsán mennyi mindent még nem ismerek. Ez a tudásvágy motivált abban, hogy tovább lépjek abba az irányba, amit a tanáraim mutattak fel nekem.
A dolgozat rövid bemutatása
Diákköri dolgozatomban Victor Segalen író, etnológus, orvos és Paul Gauguin festő munkái alapján vizsgáltam az egzotikum és a szaglás fogalmát, ezek megjelenési formáit. A dolgozat interdiszciplináris jellegéből adódóan nagy kihívás volt számomra megtalálni azt a komplex elméleti keretet, amely túlmutat a szoros értelemben vett esztétikán, művészettörténeten. A federáló elmélet kidolgozása előtt, amely vélhetően Bertrand Westphal geokritikája szolgáltatja majd a doktori tanulmányaim során, Chantal Jacquet szaglásról írott alkotása volt egy olyan mérföldkő, amit alapul vettem. A dolgozatban intuitív módon arra mutattam rá, hogy az utazó Segalen inkább egy, a korszakában kevéssé elterjedt posztkolonialista szemléletet vezet be a Polinéz szigetvilágról szóló írásaiban. Távol áll tőle a kolonizáló attitűd. Ez lehet az oka annak, hogy dolgozatom felkeltette a budapesti Francia Intézet érdeklődését, hiszen számukra elementárisan fontos a mai frankofónia definiálásához e pozitív gyökerek feltárása.
Mikor, milyen eredményt ért el?
A 2019-es Országos Tudományos Diákköri konferencia Francia irodalom és nyelvészeti szekciójában első helyezést értem el, illetve elnyertem a budapesti Francia Intézet különdíját is.
A TDK/OTDK-hoz fűződő élményei, benyomásai, véleménye
A szekciómban többnyire irodalmi és kultúrtörténeti témájú dolgozatok szerepeltek. Sajnos a nyelvészeti dolgozatok száma olyan kevés volt, hogy nem indítottak külön francia nyelvészeti szekciót. Így nagyon izgalmas volt, hogy a zsűri hogyan fogja összehasonlítani az almát a körtével. A hozott pontjaim után már csak a szóbeli bemutatásra kellett nagyon odafigyelnem, a verseny nagyon nagy volt. De szerencsém volt.
Hogyan alakult a pályája a TDK/OTDK óta?
Számomra egyszerre volt nagy meglepetés a helyezésem az OTDK-án, ugyanakkor nagy megerősítést adott a témámmal kapcsolatban. A díjakat biztatásnak vettem, és beadtam a jelentkezésemet az Irodalomtudományi Doktori iskola Francia programjába, ahova sikeresen bekerültem. Mindenkinek nagyon hálás vagyok, akik eddig véleményükkel, kritikájukkal segítettek ezen az úton előre haladni. Kifejezetten hálás vagyok Dr. Penke Olgának és Dr. Kovács Katalinnak, akiknek rengeteg köszönhetek eddigi tanulmányaim során.
Milyen tudományos/szakmai tervei vannak?
Szeretném magyar nyelven megírni doktori értekezésemet és később önálló monográfiaként kiadatni. Nagyon szeretnék bekerülni hazai és nemzetközi kutatásokban részt venni, a kutató csoportok tagjává válni.