alapszak
Ha szeretsz gondolkodni, ha szeretsz olvasni, ha érdekel a művészet, nálunk a helyed!
A szabad bölcsészet alapszakon megszerzett diploma egyrészt bármilyen, a kultúrához és a kommunikációhoz tartozó középvezetői szintű állás betöltésére alkalmassá teszi a hallgatókat, másrészt olyan készségeket és tudást is ad, amelyek a felsőbb szintű képzésben alapvető elemzési, szövegértési és alkotási, kommunikációs készségeket biztosítják. A szak által nyújtott diploma olyan átfogó műveltség elsajátítását ígéri, amely számos társadalmi tevékenység feltétele. A végzett hallgatók megállják a helyüket a nemzetközi munkaerőpiacon, de a felső szintű oktatásban is. A szabad bölcsészet alapszak felkészít a jogi, gazdasági és bölcsész ismeretek magasabb szintű elsajátítására is.
Filozófia specializáció:
A filozófia specializáció a kétezerötszáz éves nyugati bölcseletbe, annak történetébe és problémarendszerébe kíván öt féléven keresztül bevezetést nyújtani. A képzés két fő része: filozófiatörténet és szisztematikus filozófia. A filozófiatörténeti kurzusokon öt nagy korszak kerül áttekintésre: az antik, a középkori és reneszánsz, az újkori és felvilágosodáskori, a 19. századi illetve a 20. századi és kortárs filozófiai irányzatok. A hallgatók a képzés végére egy teljes átfogó képet kapnak a nyugati kultúra bölcseleti hagyományáról a kezdetektől napjainkig. A szisztematikus kurzusokon olyan filozófiai diszciplínák kapnak szerepet, mint a metafizika és lételmélet, az ismeretelmélet, az etika és morálfilozófia, a társadalom és történetfilozófia, a logika és a vallásfilozófia. A filozófia specializáció elvégzésével a hallgatók elsajátítják az alapvető filozófiai műveltséget és a filozófiai írás készségeit. A BA filozófia specializációra a későbbiekben filozófia MA és doktori (PhD) képzés épül.
Filozófia minor, levelező:
A részismereti levelező képzést olyan, a filozófia iránt érdeklődő, alapdiplomával (bármely szakon) már rendelkező hallgatók számára állították össze, akik egyetemes műveltségük továbbfejlesztése, vagy akár a filozófia mesterképzés elvégzése céljából szeretnének felsőfokú tanulmányokat folytatni. A képzés bevezetést nyújt a nyugati filozófiai hagyományba, filozófiatörténeti áttekintést nyújt az antikvitástól napjainkig, megismerteti a hallgatókkal a filozófia főbb területeinek (metafizika, logika, ismeretelmélet, társadalomfilozófia, politikafilozófia, etika, stb.) problémáit, irányzatait, érvrendszereit, fogalomkészletét. Segít elmélyülni egy olyan témában, amelyet a hallgató közel érez magához. A képzés tutoriális jellege révén képes alkalmazkodni a legkülönbözőbb igényekhez.
Etika specializáció:
Az etika jelenleg az egyik legnagyobb társadalmi igényre számot tartó bölcsész tudományág. A felgyorsult fejlődésben a szakemberek, a törvényalkotók és végrehajtók azzal az igénnyel lépnek föl, hogy a változó cselekvési követelmények közt érték-orientációt kapjanak, ilyenekre támaszkodhassanak. Az etika szakon végzettekre egyre nagyobb szükség van és lesz az oktatásban, a médiában, a törvény-előkészítésben és a törvényalkotásban, az orvoslásban, a tudományban. Az etika specializációnak kettős célja van: egyrészt bevezetést nyújtani az etikai és morálfilozófiai hagyományba az etikatörténet és a filozófiai etika (morálfilozófia) alapvető problémáinak tárgyalásával, másrészt megismertetni a kortárs etikai és alkalmazott etikai tendenciákat és az általuk felvetett problémákat. Az etika specializáción ezért az oktatás a következő tartalmi egységekre bomlik: etikatörténet, alkalmazott etikák (médiaetika, gazdasági etika, orvosi etika, környezeti etika, bioetika), antropológia és pszichológia, tematikus etika és kortárs etikai diskurzusok. A BA etika specializáció a későbbiekben a filozófia MA képzésen belül külön etika szakirányon folytatható, továbbá a Filozófia Tanszék doktori programja is tartalmaz morálfilozófia alprogramot.
Művészettörténet specializáció:
A specializáció célja a műalkotásokkal, a művészi tevékenységgel értőn foglalkozó szakemberek elméleti képzésének megalapozása. A hallgatók megismerkedhetnek a képzőművészet korszakainak jellegzetességeivel, az alkotások befogadásának legfontosabb problémáival, az alapos interpretáció teoretikus és fogalmi feltételeivel. A képzés a korstílusokba, illetve a különböző stílusirányzatokba vezeti be a hallgatókat, az antikvitástól a kortárs művészetig bezárólag, és betekintést enged a képzőművészeti áramlatokat alakító eszmetörténeti folyamatokba. Az átfogó művészet- és eszmetörténeti előadások mellett a program részét képezi a műelemzés, művészettörténeti textusok interpretációja, valamint a kutatás-módszertan. Az elméleti stúdiumok mellett fontosnak tartjuk a műalkotások értelmezésével kapcsolatos gyakorlati jártasság megszerzését is, célunk továbbá, hogy támogassuk a hallgatók interpretációs kompetenciáit, nyelvi kifejezőkészségét, lehetőséget nyújtsunk, a műalkotások, kiállítások értő és kritikus értékelésében való gyakorlatszerzésre, az esszé-, és tanulmányírásra. A specializáció felkészíti a hallgatókat a bölcsész ismeretek magasabb szintű elsajátítására, ugyanakkor célunk olyan szakemberek képzése, akik megállják a helyüket a hazai és a nemzetközi munkaerőpiacon, múzeumoknál, galériákban, kulturális intézményeknél, szerkesztőségeknél is.
Filmelmélet és filmtörténet specializáció:
A Szabad bölcsészet alapszakon belül választható Filmelmélet és filmtörténet specializációt a filmvilág és a mozi iránt lelkesedő hallgatók számára ajánljuk. Tudod mi a 180 fokos szabály? És azt, hogy miért hívják Bruce-nak a cápát a Némó nyomában? Mi volt az első posztapokaliptikus film a filmtörténetben? Ha ilyen kérdésekre keresed a választ, akkor az SZTE filmes képzésén a helyed. Képzésünk széleskörű filmelméleti és filmtörténeti tudást biztosít a korai némafilmektől egészen streaming korszakáig. A képzés ideje alatt korszakok, szerzői életművek, műfajok, izgalmas filmelméleti kérdések felfedezése várja a jelentkezőket. Biztos alapokat adunk, hogy hallgatóink elindíthassák karrierjüket a filmkultúra számos területén (pl. kritikusi pálya, filmes események szervezése, műsorszerkesztés, tartalomkészítés stb.) vagy akár folytathassák tanulmányaikat gyakorlati és elméleti specializációt is kínáló Filmtudomány mesterszakunkon.
A tantárgyak három főbb ismeretkör szerint csoportosíthatók: filmelemzés, filmelmélet és filmtörténet. A törzsanyagot képező szaktárgyakon kívül a hallgatók megismerkedhetnek a fotográfia történetével és elméletével, a populáris filmek esztétikájával, a forgatókönyvírással, és más, a filmezéshez kapcsolódó gyakorlati ismereteket is szerezhetnek.
Az alapszak elvégzése után a hallgatók elhelyezkedhetnek különféle kulturális intézményeknél, film- és videókészítő stúdiókban. A specializáció egyenesági bemenetet képez a filmtudomány mesterszakhoz, de más bölcsész mesterszakhoz is elfogadott.
Filmelmélet és filmtörténet minor:
Azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akik szeretnének filmes képzésben részt venni, de a főszakjuk nem a film. Felvehető a 3. félévtől. A képzés célja, hogy a film „szoros olvasásától” tovább lépve olyan kontextusokat tárjon a hallgatók elé, amelyek rávilágítanak a filmeknek mint kulturális termékeknek, használati tárgyaknak az értelmezhetőségére. Hogyan működik a mozi intézménye a kultúra tágabb összefüggéseiben? Milyen kritériumok alapján történnek a filmekhez társított értéktételezések? Milyen célokat szolgálnak? Hogyan helyezhető el a mozgókép a médiumok és a technikai apparátusok tágabb sorában, hogyan viszonyul az új médiához? A szakirány a zsurnálkritikától különböző, a kritikai elméletekre alapozott kritikai szemléletet kíván átadni, mely a vizuális kultúra tágabb összefüggéseinek az ismeretét is előfeltételezi. A képzés logikus folytatása a Film MA. További információk: https://vizkult.hu/filmelmelet-filmtortenet-minor/
- a tanszék honlapja
- a Filozófia Tanszék által gondozott, a bölcsész alapképzési és nyelvszakokon elérhető minor képzésekről (Filozófia, Etika, Művészettörténet)