Felf_Aldi1_BSZE2023_oktat_-i_jelentkez___s

Régészeti alapozó előadás

Az érdeklődők megismerkednek a régészetkutatás általános módszertanával.

Dr. Felföldi Szabolcs előadása.

az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

Régészeti alapozó előadás

az oktató neve

Dr. Felföldi Szabolcs

az oktató beosztása

egyetemi adjunktus

az oktató tanszéke

Régészeti Tanszék

az oktató e-mail címe

felfoldi.szabolcs@antiq.u-szeged.hu

az óra helye

3. terem (6722 Szeged, Egyetem utca 2.)

az óra időpontja

kedd 12:00-14:00

a kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

Az érdeklődők megismerkednek a régészetkutatás általános módszertanával. A kurzus során a hallgatók általános, bevezető ismereteket kapnak a hazai és nemzetközi régészetkutatás és muzeológia történetéről, a magyar múzeumszervezetről, a hatályos örökségvédelmi jogszabályokról, a terepi munkafolyamatokról, a múzeumi nyilvántartás, dokumentációs eljárások módszereiről, a műtárgyvédelemről, továbbá a kiállítás-rendezés alapjairól. Valamint röviden áttekintjük a Kárpát-medence különböző régészeti korszakainak főbb sajátosságait. A tárgy célja, hogy a kurzus végére a hallgatók általános, átfogó ismereteket szerezzenek a régészeti muzeológiáról és Kárpát-medence régészeti anyagáról.

részletes (hetekre bontott) tematika

1. A régészetkutatás története I.

2. A régészetkutatás története II.

3. A jelenleg hatályban lévő múzeumi törvények

4. Leletfelderítés és a régészeti feltárás módjai,

5. terepi munkafolyamatok

6. A leletanyag kezelése (nyilvántartásba vétel, tárolás),

7. Az ásatási dokumentáció kezelése, feldolgozása, kutatómunka

8. A múzeumok közművelődési feladatai

9. A magyarországi múzeumszervezet,

10. A régészettudomány hazai intézményei, szakmai szervezetek

11. Keltezési és anyagvizsgálati módszerek

12. Az őskor régészete

13. A római kor és a császárkori barbárok régészete

14. A hunok és a germán népek régészeti anyaga

15. Az avar kori és honfoglalás kori régészet

16. A középkori régészet

17. Anyagismeret

olvasmányok, kiegészítő anyagok

kötelező olvasmányok (ha vannak)

Magyar régészet az ezredfordulón. Főszerk.: Visy Zs., Felelős szerk.: Nagy M., Budapest 2003. ISBN 963 86291 07 7.

A régésztechnikusok kézikönyve I. [Panniculus B. 6.] Szerk. Ilon G., Szombathely 2002. ISBN 963 85760 22.

ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Ilon Gábor: Bevezetés a Kárpát-medence régészetébe. Szombathely 1993. ISBN 963 9017 11 6

Az SZTE BTK-n 2024. július 6-án tartjuk a nyári diplomaosztót, amelyen több száz diák és hozzátartozóik vesznek majd részt. A februári eseményen egyik hallgatónknak már lehetősége volt a bemutatkozásra, és a pozitív visszajelzések tükrében ezt a hagyományt szeretnénk is folytatni: hogy egy BTK-s hallgató, oktató vagy dolgozó előadásával búcsúztassuk el a diplomájukat megszerző diákokat!

Ha tehetséges vagy valamiben és szívesen megmutatnád ezt egy több száz fős közönség előtt, olvasd el a részleteket, és jelentkezz június 9-ig!