Bezár

Hírek

nyito_mta_szekhaz_szigeti_tamas_54616481724_44f2ae1f45_o

Három új Lendület kutatócsoport alakulhat a Szegedi Tudományegyetemen

Három új Lendület kutatócsoport alakulhat a Szegedi Tudományegyetemen

2025. július 03.
3 perc

nyito_mta_szekhaz_szigeti_tamas_54616481724_44f2ae1f45_o

Az Akadémia Lendület Programja 2025-ben induló szakaszában összesen 21 új kutatócsoport – ezek között 3 a Szegedi Tudományegyetemen – alakul meg. Az SZTE új Lendület pályázatosai közül két kutató az SZTE Természettudományi és Informatikai Kart, továbbá egy tudós az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kart erősíti. A három SZTE-s kutató összesen közel 542 millió forint támogatást nyert el témái feldolgozásához.

A kiemelkedő fiatal tehetségek és kimagasló teljesítményű kutatók számára áttörő eredményeket ígérő kutatócsoportok létrehozásához biztosít forrást a Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programja. Az Akadémia így is hozzájárul a hazai fiatal kutatóbázis erősítéséhez.


mta_szekhaz_j_szigeti_tamas_foto_54616595875_84817254be_k


A pályázók 15 százaléka nyert

A Lendület Program 2025-ben induló kutatócsoportok létrehozására kiírt pályázati felhívására 135 érvényes pályázat érkezett – közölte az mta.hu.

A tervek közül 33 a bölcsészet- és társadalomtudományok, 48 az élettudományok, 54 pedig a matematikai és természettudományok területének a feltárására készült.

A szakértői értékelések és a Lendület Zsűri javaslata alapján a Lendület Bizottság 2025. június 25-én döntött a támogatandó kutatócsoportok kiválósági rangsoráról és a támogatási összegekről. Az ötéves programra a 21 kutatócsoport összesen 4,3 milliárd forintot nyert el.

 

Minden hetedik…

Minden hetedik új Lendület-pályázatos kutató a Szegedi Tudományegyetem polgára.

(Az egyetemi munkahellyel rendelkező és nyertes kutatók száma alapján ezüstérmes, mert a második legtöbb sikeres ifjú tudóst foglalkoztató intézmény az SZTE.)


endrodi_balazs_j_330x330

2025-ben indíthatja kutatócsoportját Endrődi Balázs (képünkön), aki a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék egyetemi adjunktusaként a „Katalizátorrétegek fejlesztése gázfázisú kismolekulák elektrokémiai értéknövelésére” címmel benyújtott programja megvalósítására 5 éven át 199.733.000 forint támogatásból gazdálkodhat.

(A kutatóról legutóbb az OTDK-n is sikeres 3 dolgozat szerzői témavezetőjeként írtunk az SZTE hírportálon. Arról is beszámoltunk már, hogy Endrődi Balázs 2024-ben megkapta az SZTE Az Év fiatal kutatója elismerő oklevelét.)


feigl_biol_330x330

Ugyancsak saját csoporttal startolhat Feigl Gábor.

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Növénybiológiai Tanszék adjunktusa az „Új antropogén stresszorok együttes hatásának és a magelőkezelés enyhítő hatékonyságának vizsgálata a növények ellenálló képességének fokozása érdekében” című programjával összesen 182.613.000 forint támogatást nyert el.

(Korábban az SZTE hírportálon arról is beszámoltunk, hogy Feigl Gábor 2025 áprilisában előadást tartott a brüsszeli AGROFOODPLAST konferencián, illetve arról, hogy 2024-ben habilitált doktori címet kapott.)


A Lendület pályázatosok induló csoportjába tartozik Szabó Csaba is.

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Vallástudományi Tanszék egyetemi adjunktusa „REMITHRA: Mithras arcai. Egy ókori kultusz tárgyi és kulturális öröksége Közép-Kelet-Európában” című témakör feltárására összesen 159.500.000 forint támogatást kapott.

szabo_csaba_330x330

(Legutóbb a „Kortárs vallási jelenségek” című kurzus egyik előadójaként, illetve „A beavatások misztériuma: Mithras római kultusza” téma legjobb ismerőjeként tűnt fel Szabó Csaba neve az SZTE hírportálon.)

Az SZTE három, a 2025-ös Lendület pályázaton nyertes kutatója öt éven át összesen 541.846.000 forint támogatásból viheti újabb és újabb sikerre kutatási témáit.


Díjátadó ősszel

A szegedi kutatók „lendülete” teljességéhez hozzá tartozik az az információ is, hogy indulásként öt évre 188.256.000 forint támogatást kapott a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársa, Manczinger Máté az „Immunogenitás a saját fehérjékhez való hasonlóság függvényében” téma kidolgozásához. (Egyébként korábban az SZTE Klinikai Orvostudományi Doktori Iskola témavezetőjeként is olvashattuk Manczinger Máté nevét az SZTE hírportálon.)

Az mta.hu arról is információt adott, hogy a 21 új kutatócsoporttal együtt az Akadémia eddig 284 Lendület-kutatócsoportot támogatott kiválósági programja keretében.

A Lendület-támogatás elnyeréséről szóló okleveleket várhatóan a 2025 őszi rendezvényen adják át, ünnepi külsőségek közepette.

További információ, a Lendület támogatást elnyert kutatók teljes névsora az mta.hu oldalon olvasható.


Forrás: SZTEinfo – Ú. I.

Fotó: Szigeti Tamás/MTA; u-szeged.hu

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek