Régészet BA

Szervező intézet/tanszék: Régészeti Tanszék

A szegedi régészeti képzés

Időpont: 11:30-11:50

Terem: 2. (Banner) terem

Előadó: Dr. Felföldi Szabolcs

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: régészet BA – régészet MA


A rövid előadásban a tanszék oktatója bemutatja a szegedi Régészeti Tanszék múltját és jelenét, a régészeti képzés szakirányait és képzési moduljait. Kitér majd a tanszék kutatási tevékenységeire, illetve a külföldi pályázati lehetőségekre is. Igyekszik válaszolni minden, a képzéssel kapcsolatban felmerülő kérdésre.



A késő vaskor története és régészete a Kárpát-medencében

Időpont: 12:00-12:20

Terem: 2. (Banner) terem

Előadó: Soós Roland (PhD hallgató)

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: régészet BA – régészet MA


A Kr. e. 5‒1. századot hívjuk a Kárpát-medencében késő vaskornak. Ezen időszakban a La Tène kultúra élt ezen a területen. A régészeti források mellett ebből az időszakból már számos történeti forrás is a rendelkezésünkre áll. Előadásomban ezeket szeretném röviden ismertetni, mellette pedig az időszakra jellemző anyagi kultúrát és jelenségeket is bemutatom.



A római császárok barbár szomszédai: 5 dolog, amit rosszul tudtál a szarmatákról

Időpont: 12:30-12:50

Terem: 2. (Banner) terem

Előadó: Dr. Szebenyi Tamás

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: Régészet BA – Régészet MA


Aligha túlzó megfogalmazás, hogy a szarmaták csupán az elmúlt évtizedben kerültek valódi reflektorfénybe a nagyközönség számára. Míg azonban a Nagy Magyar Alföldet benépesítő római kori barbár népesség megismerését az egyetemi hallgatóság számára kiváló összegző munkák és forráskiadások segítették, a történelem iránt érdeklődők nagyrészt a változatos minőségű és valóságtartalmú médiatartalmakon keresztül elégíthették ki kíváncsiságukat. Jelen előadás célja a popkultúrában és a tudományosság határterületein terjedő elképzelések szembeállítása a valós auktoradatokkal, illetve a régészeti leletanyagból levonható tanulságokkal.



A középkor és a kora újkor régészete Magyarországon

Időpont: 13:00-13:20

Terem: 2. (Banner) terem

Előadó: Törőcsik István

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: régészet BA – régészet MA


A kurzus célja, hogy az érdeklődők betekintést nyerjenek a magyar középkor, kora újkor és újkor régészeti vetületéről. A palotától a kunyhóig áttekintjük a középkor építészetét, anyagi kultúráját, tárgyi világát, kitérünk a várakra és más erődítésekre, benézünk a templomokba és kolostorokba is. Találkozunk az egykori mesteremberek; kovácsok, fazekasok, kő- és csontfaragók, ötvösök és fémöntők munkáival fegyverekkel és szerszámokkal. Szembenézünk a halál középkori kultúrájával; hogy miként bocsátották utolsó útjára az uralkodót, illetve miként a közembert.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_28

A Petőfi Irodalmi Múzeum által fenntartott Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) december 11-i közgyűlésén tiszteletbeli tagjává választotta Fried István irodalomtörténészt, az SZTE professor emeritusát.