Szervező intézet/tanszék: Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézet
Időpont: 11:30-11:50
Terem: 3. terem
Előadó: dr. habil. Szeverényi Sándor
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: magyar BA, osztatlan magyartanár, finnugor specializáció
Az órán arra teszünk kísérletet, hogy rekonstruáljuk kevéssé ismert, a messzi zord Észak-Szibériában élő közösségek kulturális és társadalmi viszonyait a tőlük gyűjtött szövegek alapján. Hogyan jelenik meg a „szeretet”? Mi számít „viccesnek”? Mekkora súlya van a kimondott szónak ott, ahol egyébként nincs írásbeliség? Ilyen és hasonló kérdésekre keresünk (és részben majd találunk is) választ, miközben betekintést kapunk a terepmunkás és dokumentációs nyelvész mindennapjaiba.
Időpont: 12:00-12:20
Terem: 3. terem
Előadó: dr. Balogh Gergő
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: magyar BA, osztatlan magyartanári
Mi történik akkor, amikor odafordulunk a másikhoz, ráadásul szerelmesen? És ha egy vers tesz így? A szerelmi költészet sokszínű, izgalmas és ellentmondásos: a megszólalás öltheti pl. ima, kérés, kérdés vagy esetleg átok formáját is - az irodalom története egyikkel sem marad adós. Az előadás bemutatja, miként gondolkodhatunk költészet és szerelem viszonyáról, valamint azt is, hogyan tudunk eligazodni ezek gazdag hagyományában.
Időpont: 12:30-12:50
Terem: 3. terem
Előadó: prof. dr. Szilágyi Zsófia
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: magyar BA, osztatlan magyartanári, kreatív írás specializáció
Miért érdemes krimikről tanulni – azon túl, hogy egy detektívregény szórakoztató és izgalmas, sokat megtudhatunk belőle a korszak társadalmáról, a benne megjelenő valódi vagy alternatív történelemről, de vizsgálhatjuk a szerkezetét, az elbeszélésmódját, a szereplőtípusokat is. Az egyik képzésünk egy kurzusán pedig már évek óta együtt írnak a hallgatók folytatásos, egyetemi krimiket – erről a vállalkozásról is szó esik majd az előadáson.
Időpont: 13:00-13:20
Terem: 3. terem
Előadó: prof. dr. Forgács Tamás
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: magyar BA, osztatlan magyartanári
A nyelvtudományt gyakran éri az a vád, hogy unalmas. Valóban annak tűnhet, ha az iskolai nyelvtanórákra gondolunk. Valójában azonban a nyelvtudomány rengeteg érdekességet is fel tud tárni, különösen egyes szavak, vagy szólásszerű kifejezések eredetét vagy kultúrtörténeti magyarázatát illetően. Ilyenekből nyújt át egy csokrot az előadás, többek között a léhűtő, a korhely, a szélhámos, az izgága és a hétalvó szavak eredetéről vagy a kiteszik a szűrét, a szerencsétlen flótás, az érti a csíziót, az első fecske és a zsákbamacskát árul szólások művelődéstörténeti hátteréről.