borito_alap

Pedagógia BA


A pedagógia BA 6 féléves nappali alapképzési szak. A képzés célja, hogy megismerd a tanulás és a tanítás összefüggéseit, széles körű tudást szerezz a pszichológiai és a társadalmi folyamatokról. A képzés során elméleti és gyakorlati ismereteket szerezhetsz – többek között – arról, hogy mi, miért és hogyan történik a 21. század iskolájában, hogyan járulhat hozzá az

oktatás a gazdaság növekedéséhez, milyen kihívásokkal találkozik egy pályakezdő pedagógus, hogyan tudunk néhány száz tanuló tudásának felméréséből következtetéseket levonni az adott korosztályba tartozó tanulók tudásáról, viselkedéséről, mi jellemzi a társadalomtudományi kutatások módszertanát, illetve személyiségünk fejlődését milyen egyéni és környezeti tényezők befolyásolják.

Miért válassz bennünket?

A megszerzett tudást használhatod pályázatok koordinálására, minőségfejlesztésre, a tanulók tanórán kívüli tevékenységének irányítására, kutatómunka támogatására, képzések szervezésére. Tanulmányaid során hazai és nemzetközi élvonalba tartozó kutatóktól tanulhatsz, akik naprakész tudással rendelkeznek, amit az oktatás során is közvetítenek. Az órák kis létszámú csoportokban folynak, így lehetőségünk nyílik, hogy jobban odafigyeljünk személyes tanulási szükségleteidre, eredményesebben segítsük felkészülésedet a számonkérésekre. A kis létszám miatt összetartozó közösségek alakulnak ki, amiket csak még erősebbé szokott kovácsolni hagyományos pedagógiás szakestünk.


pek2024


Mit tanulhatsz nálunk?

Pedagógia szakos hallatóként iskolai gyakorlatokon vehetsz részt, ahol rálátást kapsz a különböző életkorú gyerekek fejlődésére; tanulmányi kirándulásokon vehetsz részt; megismerheted, hogy egy 21. századi iskolában milyen eszközökkel találkozhatsz, ezeket kipróbálhatod, hogy a gyakorlatokon és a prezentációkban is használhasd; a Diákkör keretében önállóan kutathatsz és eredményeidet bemutathatod; már alapszakosként egyetemi kutatócsoportok munkáiba kapcsolódhatsz be, és elindulhatsz akár a kutatói pálya felé is. A Neveléstudományi Intézetben modern, jól felszerelt, kiscsoportos foglalkozásokra berendezett multimédiás (IKT) tantermek biztosítják az oktatás feltételeit.


20240222_111358_PedBA


Az alapszakos tanulmányaid második félévében döntened kell arról, hogy vagy egy másik szak minorjával egészíted ki a tanulmányaid, vagy egy, a szakhoz tartozó specializációval. A Neveléstudományi Intézet az alábbi két specializációt kínálja:


Oktatási asszisztens

A képzés célja, hogy bevezetést kapj az oktatás módszertanába és szervezésébe. A tantervelemzés és -készítés, a tananyagok, a taneszközök elemzése, tervezése és fejlesztése mellett hangsúlyosan tanulhatsz a pedagógiai értékelésről. A program során felkészülhetsz az oktatási folyamat új információs és kommunikációs technológiáinak alkalmazására.


Kutatási asszisztens

A képzés célja, hogy alapos kutatás-módszertani hátteret szerezz, képessé válj releváns információk feltárására, vizsgálatok megtervezésére, lebonyolítására, az adatok feldolgozására, értelmezésére és az eredmények megfelelő prezentálására.


Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?

A végzett hallgatók számos területen elhelyezkedhetnek: nevelési és oktatási intézményekben, önkormányzatoknál, kutatóintézetekben, pedagógiai szolgáltatóknál, civil szervezeteknél és általában a humán szférában. A továbbtanulni szándékozó hallgatók az SZTE Neveléstudományi Intézetében neveléstudományi mesterszakon, később doktori képzésben is folytathatják tanulmányaikat.


kutejsz2023


Hogyan jelentkezz hozzánk?

Jelöld meg első helyen az SZTE BTK pedagógia alapszakot a jelentkezés során. Válassz a felvételi tájékoztatóban leírtak szerint két érettségi vizsgatárgyat ezek közül: informatika vagy ének-zene vagy állampolgári ismeretek vagy vizuális kultúra vagy történelem vagy társadalomismeret vagy természettudomány vagy szlovén nemzetiségi nyelv vagy szlovák nemzetiségi nyelv és irodalom vagy szerb nemzetiségi nyelv és irodalom vagy román nemzetiségi nyelv és irodalom vagy rajz és vizuális kultúra vagy pszichológia vagy német nemzetiségi nyelv és irodalom vagy német nemzetiségi nyelv vagy művészettörténet vagy mozgóképkultúra és médiaismeret vagy matematika vagy magyar nyelv és irodalom vagy horvát nemzetiségi nyelv vagy horvát nemzetiségi nyelv és irodalom vagy földrajz vagy filozófia vagy dráma vagy digitális kultúra vagy biológia vagy választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak (oktatási alapismeretek) vagy választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak (pedagógiai ismeretek; pedagógia ismeretek) vagy idegen nyelv (újgörög nyelv; ukrán nyelv; szlovén nyelv; szlovák nyelv; szerb nyelv; spanyol nyelv; román nyelv; portugál nyelv; orosz nyelv; olasz nyelv; német nyelv; lovári nyelv; lengyel nyelv; latin nyelv; kínai nyelv; japán nyelv; héber nyelv; horvát nyelv; holland nyelv; francia nyelv; finn nyelv; bolgár nyelv; beás nyelv; arab nyelv; angol nyelv).


Számold ki, hogy ezen a szakon hány pontot érnél el a felvételin!


Elérhetőségeink:

SZTE BTK Neveléstudományi Intézet

6722 Szeged, Petoőfi S. sgt. 32–34.

Tel.: (62) 420-034

Friss Hírek

Friss Hírek RSS
Boritokep_59
A SZEGED HUMANITIES PRESS első, hivatalos bemutatóját november 25-én, hétfő, 16 órától szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a kar főépületében található Konferenciateremben. Az eseményen sor kerül az eddig megjelentetett kötetek bemutatására is. A részletek az alábbiakban olvashatók vagy ide kattintva letölthetők.