Money_saving_growth

Miből finanszírozhatod mindezt?

Mielőtt önálló életet kezdünk, és még egy idegen városba is el kell költöznünk, felmerül bennünk a kérdés, hogy mégis miből lehetne mindezt finanszírozni. A költségtérítéses képzést végzőknek a tandíjjal együtt még több kiadása lesz, de az állami ösztöndíjjal tanulók is számtalan költségre számíthatnak.


Elfogulatlanul mondhatjuk azt, hogy az SZTE és a város szerencsére elég sok lehetőséget biztosít arra, hogy a hallgatóknak ne kelljen túl sokat aggódniuk ezen! Sőt, az egyes szakoknak is lehetnek saját ösztöndíjaik, így érdemes azoknak is utánajárni!



Elnyerhető ösztöndíjak rögtön, miután felvettek



START ÖSZTÖNDÍJ


Egyértelműen a Start ösztöndíjjal kell kezdenünk, hiszen ez az az országosan is egyedülálló támogatás, amire már az egyetem megkezdése előtt is jelentkezni tudsz, és tanulmányi átlagodtól függően rögtön egy egyszeri 50 és 150 ezer forint közötti összeg ütheti a markod. Ha alap- vagy mesterszakra jelentkezel hozzánk, nincs más dolgod, mint hogy első helyen jelöld meg a szimpatikus szakot, nyerj felvételt hozzánk, és az érettségi eredményed kézhez vétele után, várhatóan szeptember elejéig, nyújtsd be a jelentkezési lapod az egyetem Modulo elnevezésű felületén. Az ösztöndíjnak van egy Start Plus formája, amivel a határon túli, de Magyarországon is érettségiző, illetve újraérettségiző jelentkezőit támogatja az egyetem.



RENDSZERES SZOCIÁLIS ÖSZTÖNDÍJ, VÁROSI TANULÓBÉRLET, KOLLÉGIUMI JELENTKEZÉS


Ha felvettek, akkor itt a következő lehetőség a pénzszerzésre. A címben szereplő kifejezések összekapcsolódnak: ezeket ugyanis együtt kell kérvényezned az előbb említett Modulo-felületen, miután kitöltötted az úgynevezett általános szociális helyzetfelmérési adatlapot.


A rendszeres szociális ösztöndíjra nappali tagozatos, államilag finanszírozott (vagy önköltséges, aki államilag támogatott képzésen kezdte tanulmányait, de időközben átsorolásra került, ám még rendelkezik államilag támogatott félévekkel) osztott, osztatlan és felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatók pályázhatnak. Városi tanulóbérletre ugyanígy, kivéve, hogy az átsorolt hallgatók erre már nem pályázhatnak. Ne hagyd ki ezeket a lehetőségeket - ezek azok a támogatások, amelyekre a legtöbb hallgató pályázik, mégpedig azért, mert elég sokan meg is kapják őket, és hidd el, nagy segítséget jelentenek havi szinten. Ha kollégiumban szeretnél lakni, ami költségtérítéses képzés mellett is lehetséges, a kérelmet ugyanúgy az általános szociális helyzetfelmérési adatlaphoz kell majd csatolnod.


Ezek határideje az elsőéves hallgatók számára augusztusban szokott lenni. Bonyolultan hangzik? Őszintén szólva, elsőre egy kicsit tényleg annak tűnhet. De ne aggódj, az SZTE EHÖK honlapján mindent meg fogsz találni, figyeld rendszeresen a rád vonatkozó információkért!



ÚJ NEMZETI KIVÁLÓSÁGI PROGRAM


Ha már a középiskolában is sikeresen szerepeltél tudományos tanulmányi versenyen és alap- vagy osztatlan képzést kezdesz el szeptembertől, akkor az ÚNKP „Tehetséggel fel!” Felsőoktatást Megkezdő Kutatói Ösztöndíj neked szól. A felhívást általában májusban szokták közzétenni, jelentkezni pedig várhatóan július elejéig lehet majd. Pályázz, és nyerj 5 vagy 10 hónapra 100.000 forintos támogatást!


Az ÚNKP általános célja a tanulmányaikon felül tudományos munkát is folytató hallgatók támogatása, ennek alapján bármilyen képzési szinten is leszel, bármikor találhatsz majd rád vonatkozó felhívást a honlapjukon.


img_1067_450x330_1
(Az UNKP ünnepélyes díjkiosztója. Fotó: Kovács-Jerney Ádám/u-szeged.hu)



Ösztöndíjak, amelyekre már lezárt félévekkel pályázhatsz



TANULMÁNYI ÖSZTÖNDÍJ


Vannak olyan ösztöndíjak, amelyeknek feltétele a már az egyetemen töltött egy vagy két félév és persze, a teljesítmény. Ilyen a tanulmányi ösztöndíj, amelyet nappali tagozatos, állami ösztöndíjas, alap- és mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben és felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatóként kaphatsz meg, ha már van egy lezárt féléved. Az ösztöndíj különlegessége, hogy erre pályáznod sem kell: ha eléred az adott félévben megállapított tanulmányi átlag alsó határát, 5 hónapra automatikusan támogatást kapsz. Az EHÖK szabályzatai között többet is olvashatsz erről.



BURSA HUNGARICA ÖSZTÖNDÍJ


A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjra szociális helyzeted alapján jelentkezhetsz. A pályázat elbírálását nem a Szegedi Tudományegyetem végzi, azonban sikeres pályázat esetén az egyetem, illetve az SZTE Hallgatói Szolgáltató Iroda folyósítja az összeget. Az ösztöndíj két részből tevődik össze: az egyiket a lakhelyed szerinti települési vagy megyei önkormányzat, a másik felét pedig az egyetem biztosítja.


A pályázatot az állandó lakóhelyed szerint illetékes települési önkormányzat Polgármesteri Hivatalánál kell benyújtanod. Az ösztöndíjat 10 hónapon keresztül folyósítja az egyetem. Erre nappali tagozatosként, állami ösztöndíjasként vagy költségtérítésesként, alap- és mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben és felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatóként, aktív vagy passzív jogviszonnyal is szabadon jelentkezhetsz.



SZEGED VÁROSI ÖSZTÖNDÍJ


Ősszel szokta meghirdetni a város a Szeged Városi Ösztöndíjat, amelyre azok a nappali tagozatos, Szegeden bejelentett lakóhellyel rendelkező, kiemelkedő teljesítményt elért diákok jelentkezhetnek, akik még nem töltötték be 26. életévüket és legalább két lezárt félévvel rendelkeznek.


A pályázatot ugyancsak a Modulon keresztül kell benyújtanod, a támogatás havi 20.000 forint. A későbbiekben ezt a felhívást is megtalálhatod majd az EHÖK oldalán.


hero
(Forrás: szegedvaros.hu)


NEMZETI FELSŐOKTATÁSI ÖSZTÖNDÍJ


A nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra pályázhatnak államilag támogatott és költségtérítéses hallgatók is, akik nappali tagozatos alap-, mester- vagy osztatlan képzésben vesznek részt és már teljesítettek 55 kreditet. Nagyobb az esély az elnyerésére, ha már elértél valamilyen tudományos eredményt, de természetesen bármikor érdemes megpróbálnod! A támogatás 10 hónapon keresztül 40.000 forintot jelent. A pályázati felhívást az adott tanév előtti szemeszterben a BTK honlapján is megtalálhatod majd.



Az egyetem különböző szervezeti egységei, ahol folyamatosan újabbnál újabb ösztöndíjakat, így pénzszerzési lehetőségeket találhatsz:



Az ösztöndíjakon túl



A) Ha szívesen dolgoznál is már a tanulmányaid mellett, sokféle diákmunkát találhatsz a városban. Szegeden az alábbi nagyobb diákmunka-közvetítőket találod, amelyeknek a honlapjain és közösségimédia-oldalain biztosan rátalálsz valamire:


4
(Forrás: Szeged365)


B) Ha a pénzszerzés helyett (vagy egyes esetekben: mellett) szakmai munkát végeznél, ami jól mutathat később az önéletrajzodban, gyakornoki pozíciók is a rendelkezésedre állnak. Az egyes szakok maguk is hirdetnek ilyen lehetőségeket, ennek mindenképp érdemes közvetlenül a szakot hirdető tanszéknél utánanézned, de egyetemi szinten az Alternatív gyakornoki program is erről szól. A program keretében minden félévben számtalan különböző cég és egyetemi egység gyakornoki helyére jelentkezhetsz (vagy hosszútávon maradhatsz egy adott helyen, ha az beválik), és kipróbálhatod elméleti tudásod a gyakorlatban is. Mindezért még 2 kreditet is kapsz, szabadon választható tantárgy lévén. Ha érdekel a lehetőség, érdemes már augusztusban felnézned erre az oldalra az aktuális felhívásért.

C) Tanulmányaid és mindennapjaid finanszírozására Diákhitelt is igényelhetsz. Ennek részleteiről a Diákhitel oldalán olvashatsz.


>> Lépj tovább az utolsó oldalra, és tudd meg, szerintünk (és mások szerint is), miért érdemes épp a szegedi bölcsészkart választanod!

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_28

A Petőfi Irodalmi Múzeum által fenntartott Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) december 11-i közgyűlésén tiszteletbeli tagjává választotta Fried István irodalomtörténészt, az SZTE professor emeritusát.