19956019_1531933353518446_3237515122922567668_o

Miért pont a szegedi bölcsészkar?

Szeged és a Szegedi Tudományegyetem a legjobb döntés lehet a számodra, ha a főváros helyett egy vidéki nagyvárosban töltenéd el az egyetemi éveidet, amelyeket nemcsak a tanulmányaid, hanem maga az intézmény és város is garantáltan felejthetetlenné tesz.



Régi szegediekkel beszélgetve sokszor hallhatod, hogy mennyire szerették a várost, sokan még ma is - távol a helytől - otthonuknak érzik azt. Ez nem véletlen. Nem vagyunk elfogultak akkor, amikor azt mondjuk, fiatal felnőttnek lenni Szegeden a legjobb. Itt tényleg minden rólad szól és érted van!



Elérhető tudás a határokon túl


A Szegedi Tudományegyetem Kelet-Közép-Európában először csatlakozott a Courserához a Coursera for SZTE programon keresztül. Hogy mi is az a Coursera?


A Coursera a világ legnagyobb online oktatási platformja, ahol a legjobb egyetemek - köztük a Yale, a Michigani Egyetem és olyan vállalatok, mint a Google, a Facebook és az IBM - 19 nyelven kínálnak több mint 4 ezer kurzust. A Coursera for SZTE megállapodásnak köszönhetően ezeket a kurzusokat a szegedi egyetemisták ingyen végezhetik el, kaphatnak róluk igazolást, sőt, az ott megszerzett tudásukat kreditekre is válthatják.


Az anyagok eléréséhez nincs más dolgod, mint a sikeres felvételi után regisztrálni a Coursera for SZTE felületén a Neptun-kódoddal, és két héten belül kiválasztani az első kurzusod.


tumblr_inline_monnqnFakX1qz4rgp
(Igazolás a kurzus teljesítéséről. Forrás: Coursera Blog)


Az SZTE-nek jelenleg 550 partnerintézménye van szerte a világon, a karok közül a BTK pedig itt is az élen jár: mintegy 250 kölcsönös szerződés biztosít lehetőséget arra, hogy külföldön tölthess el féléveket a tanulmányaid alatt. Az, hogy pontosan hova mehetsz, szakonként változik - ennek érdemes már a tanulmányaid kezdetén utánanézned a szakot indító tanszéknél. Fontos, hogy ezekkel a szemeszterekkel nem veszítesz időt: a külföldön szerzett kreditek beszámítódnak az itteni tanulmányaidba!


Ezen felül van két olyan mesterképzésünk is, amelyen kötelező teljesítened egy külföldi szemesztert: a német nyelv, irodalom és kultúra mesterszakon Kasselben, míg a francia mesterszakon Limoge-ban kell tanulnod. Ezután közös, tehát magyar és német vagy magyar és francia diplomát kapsz kézhez.



Nem kézzelfogható, de annál fontosabb tényezők


Biztosan sok rémtörténetet hallhattál már egyetemista ismerőseidtől arról, hogyan is alakult az oktatókkal való viszonyuk az egyetemi évek alatt, milyen volt az általános légkör. A szegedi bölcsészkar híres a kiváló oktató-hallgatói viszonyról, a családias hangulatról. A tanárok itt ismerik diákjaikat, tudják, honnan jöttek és hova tartanak. Sok esetben mentorálásukkal egyengetik a hallgatók karrierjét már az egyetemi évek alatt, de a diploma megszerzése után is egy biztos hátteret nyújtanak a fiatal felnőtteknek. Persze, itt is teljesítened kell, de fontos tudnod, hogy ezt aztán értékelik is!


Nemrég az "És még ez is lehetek..." sorozatunkban pár hallgatóval beszélgettünk, akik saját szemszögükből meséltek szakjaikról. Többek között erről is sok szó esett. Ha van kedved, hallgasd meg őket itt:



A bölcsészet- és társadalomtudományi képzések kinyitják a világot előtted. Csak egy pár készség, amely az évek során láthatatlanul is fejlődik, ha itt tanulsz:

  • rugalmasság,
  • kreativitás,
  • kritikus gondolkodás, képesség az összefüggések felismerésére,
  • nyitottság a világra,
  • gyors és hatékony tanulás,
  • bizonyos szakoknál a nyelvtudás.


Egyre több cég keresi kifejezetten a bölcsészeket, épp ezek miatt a tulajdonságok miatt. A világ állandóan változik, amelyhez alkalmazkodnunk kell - ha munkavállalóként képes vagy erre, rengeteg ajtó megnyílik előtted! A szakmai tudás megszerzésén felül mi ebben is segítünk - ha nem is tudatosan, de hidd el, ahogy megérkezel, ez a hozzáállás és hangulat már a levegőben is érezhető lesz!


IMGL6184-min



Nem csak szerintünk...


Habár most szerettünk volna a saját meglátásainkkal segíteni neked a döntésben, nem feledkezhetünk meg a független értékelésekről sem. Büszkék vagyunk arra, hogy karunk az oktatói kiválóság alapján már évek óta a legjobb bölcsészkar az országban, a HVG Diploma Rangsora szerint az SZTE legjobb kara. Erről itt írtunk bővebben.


Oktatóink nemzetközi szinten elismert szakértői területeiknek, a kar saját tudományterületén elért eredményei alapján az euroregionális központok közé tartozik. Az SZTE bölcsészet- és társadalomtudományi képzései 2022-ben bekerültek a világszintű felsőoktatási rangsort készítő Times Higher Education szakterületi listáira is - itt világszinten az 501-600. helyen szerepel.



És ez csak egy pár eredmény az elmúlt évek sikereiből. Örülünk ezeknek, de annak még inkább, ha az ezelőtt elmondottak alapján mondod azt, te is szegedi bölcsész szeretnél lenni!

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_28

A Petőfi Irodalmi Múzeum által fenntartott Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) december 11-i közgyűlésén tiszteletbeli tagjává választotta Fried István irodalomtörténészt, az SZTE professor emeritusát.