borito_alap

Magyar BA


A magyar alapszak elvégzése után nemcsak beszélni fogod a magyar nyelvet, de érteni is; jobban megismered azokat a magyar- és világirodalmi szerzőket, akiket már megszerettél, és új kedvencekre találsz rá. Máshogy látod majd a kultúra mai jelenségeit, mivel megérted, hogyan is alakultak ki; megtanulod árnyaltan kifejezni azt, miért tetszik egy mű, és miért nem.


A képzés 3 éve alatt teljesítendő 180 kreditből 50-et egyéni érdeklődésednek megfelelően szerezhetsz meg akár az általunk kínált specializációk egyikének, akár valamely más szak minorjának elvégzésével. (Más szakok hallgatói számára a magyar alapképzés is elérhető 50 kredites minorként.) Így magadra is szabhatod a szakot, attól függően, hogy az irodalom, a nyelv, a színház, a kreatív írás érdekel-e inkább.

Miért válassz bennünket?

Ha jobban szeretnéd érteni, hogyan változott a magyar nyelv, és miként fedezheted fel, ha a szövegekkel manipulálni akarnak; ha azokra a művekre is kíváncsi vagy, amelyeket az iskolában nem tanítottak neked; ha tudni szeretnéd, miként lehet kedvet csinálni az olvasáshoz; ha szeretnéd a véleményed árnyaltan megfogalmazni, akkor számodra a magyar alapszak a legjobb választás.


kreativok4


Mit tanulhatsz nálunk?

A magyar alapszakon mélyreható tudást kaphatsz a magyar nyelvről (vagy általában a nyelvekről), a magyar- és világirodalomról, Shakespeare-től egészen a slam poetry-ig. Foglalkozhatsz, sok más mellett, a reklámok nyelvével, a gyerekirodalommal, filmes adaptációkkal, színházzal és irodalomnépszerűsítéssel.


Specializációk széles skáláját kínáljuk, választhatsz a következő, 50 kredites specializációink közül:

  • irodalomtudomány, neolatin, színháztörténet, kreatív írás, összehasonlító irodalom- és kultúratudomány,
  • magyar mint idegen nyelv (hungarológia), nyelvtudomány, nyelvtechnológia, finnugor


72313963_2462462110708328_3832879899291418624_n


Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?

Lehet belőled kiadói munkatárs, szerkesztő, lektor, műkritikus, újságíró, PR- vagy reklámszakember, humánpolitikai menedzser, turizmusfejlesztő, avagy az egyre szélesedő „kreatív ipar” valamely még alig ismert munkakörének leendő betöltője.


Ha továbbtanulnál, akkor tanulmányaidat – számos egyéb lehetőség, például elméleti nyelvészet vagy vizuális kultúratudományok mellett – folytathatod a magyar mesterszakon (2 év, 120 kredit), melynek elvégzésével magasabb fokú bölcsész képzettségre tehetsz szert, ami bizonyos munkakörökben versenyelőnyt jelent, de fontos lépés a doktori képzés felé is. A magyar nyelv és irodalom mesterképzésünkre pedig egy rövid, két féléves tanári képzést is ráépíthetsz, és így magyartanári diplomát is szerezhetsz.


450098162_26577226195195984_4492980186428364881_n


Hogyan jelentkezz hozzánk?

Jelöld meg első helyen az SZTE BTK magyar alapszakot, és tájékozódj, mire kaphatsz többletpontokat, ha hozzánk jelentkezel! Emellett, persze, legyél olvasott, nyitott, kritikus és kreatív, érdeklődj a magyar nyelv (és más nyelvek) működése és története iránt, adj a stílusra, figyelj arra, mi történik a művészetekben és a kultúrában. Próbáld ki magad középiskolai irodalmi versenyeken, és tanulj idegen nyelveket, hogy minél tágasabban lásd a magyar nyelvet és a magyar irodalmat, és akár eredetiben is olvashasd a világirodalom remekműveit.


kreativok4


Számold ki, hogy ezen a szakon hány pontot érnél el a felvételin!


Elérhetőségeink:

SZTE BTK Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézet

6722 Szeged, Egyetem u. 2.

E-mail cím: csapo.csenge@szte.hu (Csapó Csenge), vica@hung.u-szeged.hu (Gábor Éva)

Tel.: (06-62) 544-365 és (06-62) 544-687

Friss Hírek

Friss Hírek RSS
Boritokep_59
A SZEGED HUMANITIES PRESS első, hivatalos bemutatóját november 25-én, hétfő, 16 órától szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a kar főépületében található Konferenciateremben. Az eseményen sor kerül az eddig megjelentetett kötetek bemutatására is. A részletek az alábbiakban olvashatók vagy ide kattintva letölthetők.