A magyar alapszak elvégzése után nemcsak beszélni fogod a magyar nyelvet, de érteni is; jobban megismered azokat a magyar- és világirodalmi szerzőket, akiket már megszerettél, és új kedvencekre találsz rá. Máshogy látod majd a kultúra mai jelenségeit, mivel megérted, hogyan is alakultak ki; megtanulod árnyaltan kifejezni azt, miért tetszik egy mű, és miért nem.
A képzés 3 éve alatt teljesítendő 180 kreditből 50-et egyéni érdeklődésednek megfelelően szerezhetsz meg akár az általunk kínált specializációk egyikének, akár valamely más szak minorjának elvégzésével. (Más szakok hallgatói számára a magyar alapképzés is elérhető 50 kredites minorként.) Így magadra is szabhatod a szakot, attól függően, hogy az irodalom, a nyelv, a színház, a kreatív írás érdekel-e inkább.
Ha jobban szeretnéd érteni, hogyan változott a magyar nyelv, és miként fedezheted fel, ha a szövegekkel manipulálni akarnak; ha azokra a művekre is kíváncsi vagy, amelyeket az iskolában nem tanítottak neked; ha tudni szeretnéd, miként lehet kedvet csinálni az olvasáshoz; ha szeretnéd a véleményed árnyaltan megfogalmazni, akkor számodra a magyar alapszak a legjobb választás.
A magyar alapszakon mélyreható tudást kaphatsz a magyar nyelvről (vagy általában a nyelvekről), a magyar- és világirodalomról, Shakespeare-től egészen a slam poetry-ig. Foglalkozhatsz, sok más mellett, a reklámok nyelvével, a gyerekirodalommal, filmes adaptációkkal, színházzal és irodalomnépszerűsítéssel.
Specializációk széles skáláját kínáljuk, választhatsz a következő, 50 kredites specializációink közül:
Lehet belőled kiadói munkatárs, szerkesztő, lektor, műkritikus, újságíró, PR- vagy reklámszakember, humánpolitikai menedzser, turizmusfejlesztő, avagy az egyre szélesedő „kreatív ipar” valamely még alig ismert munkakörének leendő betöltője.
Ha továbbtanulnál, akkor tanulmányaidat – számos egyéb lehetőség, például elméleti nyelvészet vagy vizuális kultúratudományok mellett – folytathatod a magyar mesterszakon (2 év, 120 kredit), melynek elvégzésével magasabb fokú bölcsész képzettségre tehetsz szert, ami bizonyos munkakörökben versenyelőnyt jelent, de fontos lépés a doktori képzés felé is. A magyar nyelv és irodalom mesterképzésünkre pedig egy rövid, két féléves tanári képzést is ráépíthetsz, és így magyartanári diplomát is szerezhetsz.
Jelöld meg első helyen az SZTE BTK magyar alapszakot, és tájékozódj, mire kaphatsz többletpontokat, ha hozzánk jelentkezel! Emellett, persze, legyél olvasott, nyitott, kritikus és kreatív, érdeklődj a magyar nyelv (és más nyelvek) működése és története iránt, adj a stílusra, figyelj arra, mi történik a művészetekben és a kultúrában. Próbáld ki magad középiskolai irodalmi versenyeken, és tanulj idegen nyelveket, hogy minél tágasabban lásd a magyar nyelvet és a magyar irodalmat, és akár eredetiben is olvashasd a világirodalom remekműveit.
SZTE BTK Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézet
6722 Szeged, Egyetem u. 2.
E-mail cím: csapo.csenge@szte.hu (Csapó Csenge), vica@hung.u-szeged.hu (Gábor Éva)
Tel.: (06-62) 544-365 és (06-62) 544-687