A két éves amerikanisztika mesterszintű (MA) képzés során az USA kultúrájának, irodalmának és történelmének magasabb szintű, elmélyültebb tanulmányozására nyílik lehetőség a hallgatók számára. A képzési program egyesíti a klasszikus tudományterületek (irodalom-, történet- és nyelvtudomány) hagyományait a modern művelődéstörténet, film- és kultúratudomány elméleti és módszertani megközelítéseivel, és fontos elemként tartalmazza a vizuális kultúra Amerikai Egyesült Államokra vonatkozó egyes komponenseit.
Az Amerikanisztika szak ideális választás az interdiszciplináris kutatás iránt érdeklődő hallgatók számára. Ezen a szakon a hallgatók magas szinten, tudományos igénnyel használják az amerikai angol nyelvet és megismerik, kutatják az Egyesült Államok kultúráját, társadalmi- politikai berendezkedését, történelmét, az amerikai jelen és múlt valamennyi lényeges vonatkozását és globális kapcsolatait, kiváltképpen az Európai Unióval és Magyarországgal.
A bevezető jellegű általános képzés mellett nagy hangsúlyt kap a specializálódás lehetősége, melyhez szorosan kapcsolódik az önálló kutatáshoz szükséges készségek elsajátíttatása. A képzés első félévében a hallgatók bevezető stúdiumokon keresztül ismerkednek meg az amerikai irodalom, történelem, kultúra, valamint az amerikai angol nyelv egyes jelenségeivel és kérdéseivel, míg a képzés további részében elmélyítő kurzusokon keresztül szereznek jártasságot az amerikai eszmetörténet, politikai, populáris és vizuális kultúra, amerikai- magyar kapcsolatok, társadalmi nem és identitás témaköreiben. Ugyanakkor az eredményes kutatáshoz, valamint eredményeinek publikálásához nélkülözhetetlen készségek és kompetenciák is hangsúlyos szerepet kapnak, egyben elősegítve a felkészülést különböző doktori programokba történő bejutásra és az ottani sikeres helytállásra. A képzést szakdolgozat készítése és védése zárja.
A szakon oktatott főbb tárgyak:
- Fulbright ösztöndíjas vendégtanárok és vendégelőadások az amerikanisztika hazai és nemzetközi oktatóinak és kutatóinak közreműködésével
- Americana publikációk keretében gyakornoki munka
- kutatási lehetőségek az Amerika-közi Tanulmányok Kutatóközpont keretében
A munkaerő-piaci elhelyezkedés lehetőségei sokrétűek: bankok, külkereskedelem, PR- és projektirodák, kiadók, országos és regionális önkormányzati hivatalok, média, idegenforgalmi, diplomáciai szervezetek, nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó intézmények és cégek, pályázati irodák, mint tolmács, fordító, előadó, vezetői asszisztens, HR szakember, üzletkötő, tisztviselő, könyvkiadás, programszervező, idegenvezető, stb.
Továbbtanulási lehetőségek: A képzés követelményeit teljesítő hallgatók számára lehetőség nyílik a továbbtanulásra: részben magasabb fokozatok szerzésére (PhD), részben másoddiplomás/posztgraduális képzésre (pl. tolmács és fordító, kereskedelmi levelező, humán erőforrás menedzser).
Mely BA szakokról lehetséges a belépés az amerikanisztika MA szakra?
Teljes kreditérték beszámításával:
Részleges kreditérték beszámításával:
A jelentkezés előfeltétele ezekről a szakokról: 50 anglisztika BA kredit megléte. Ezek teljesítése utólag is megtörténhet – részismereti képzés keretében, illetve – 30 anglisztika BA kredit előzetes megléte esetén – 20 kredit utólagos megszerzésével, melyek az amerikanisztika területéről származnak:
Dr. Zoltán Dragon: dragon@ieas-szeged.hu
Dr. Cristian Réka M.: cristian@lit.u-szeged.hu
telefon: +36 62 544 264