Újlatin nyelvek és kultúrák – olasz szakirány

alapszak

Törzsképzés

A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik az olasz nyelvet írásban és szóban magas szinten képesek használni, valamint az olasz irodalom, nyelvészet és kultúra változatos területeihez kapcsoló elmélyült ismeretekkel rendelkeznek. A 120 kredites képzési program négy fő területre koncentrál: 1) az olasz nyelvi készségek fejlesztésére (nyelv- és stílusgyakorlatok, nyelvtani és fordítási gyakorlatok); 2) az olasz kultúrához kapcsolódó tanulmányokra (kultúrtörténet, országismeret, művészettörténet, zene, mozi); 3) a nyelvészetre (leíró és összehasonlító nyelvészet, szociolingvisztika); 4) az irodalomra (az olasz irodalom meghatározó korszakai és alkotói). Az alapképzés elvégzését követően a hallgatók a tanulmányaikat a tolmács és fordító mesterképzésen, az olasz nyelv, irodalom és kultúra mesterképzésen, majd azt követően, vagy akár azzal párhuzamosan olasz nyelv és kultúra szakos tanári diplomát is szerezhetnek.

 

Specializációk, minorok

Fordító-tolmács specializáció:

Az 50 kredites specializációt azoknak az olasz alapszakos hallgatóknak a figyelmébe ajánljuk, akik érdeklődnek a nyelvi közvetítői szakma iránt, és a tanulmányaikat fordító és tolmács mesterképzésben szeretnék folytatni. A specializáció elsősorban gyakorlatorientált képzést nyújt. A fordítási és a tolmácsolási technikák elsajátítását célzó kurzusok keretében a hallgatók a gyakorlatban is ki tudják próbálni az elsajátított ismereteket. A kortárs olasz társadalom politikai, gazdasági és jogi rendszerének legfőbb sajátosságait bemutató kurzusok mellett a betekintést kapnak az olasz média, újságírás és kulturális intézmények aktuális helyzetébe és jellemzőibe, így átfogó ismereteket szerezhetnek Olaszország jelenére, és az azt leginkább meghatározó legfőbb tendenciákra vonatkozóan. Mindez biztosítja azt a tudást, amelyre a mindennapi fordítói és/vagy tolmácsolási munkájukban szükségük lesz, és amelynek köszönhetően magabiztosan tájékozódhatnak a kortárs olasz valóság mindennapjaiban, problémáiban, az ország előtt álló mindenkori kihívásokban és a rájuk adott megoldási javaslatokban. A specializáció minimum öt fő jelentkező esetén indul.


Olasz nyelv és kultúra minor:

Az olasz nyelv és kultúra minort bármely, nem olasz szakos hallgató felveheti, amennyiben a főszakja erre lehetőséget ad. Az 5 féléves képzésre a hallgatók a kezdőtől a haladóig bármilyen szintű nyelvtudással jelentkezhetnek. Az intenzív nyelvi képzés mellett a program bevezetést nyújt az olasz irodalom- és kultúrtörténetbe, így a minor teljesítése lehetővé teszi a szakirányú vagy tolmács és fordító mesterképzésben való továbbtanulást.

 

Bővebb információk a szakról

- a tanszék honlapja

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_28

A Petőfi Irodalmi Múzeum által fenntartott Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) december 11-i közgyűlésén tiszteletbeli tagjává választotta Fried István irodalomtörténészt, az SZTE professor emeritusát.