dai_kazar

A DAI kazár története


107-es terem ( 6720 Szeged, Egyetem u. 2. földszint, portától jobbra), 18:00 - 18:25

 

Az előadás a VII. Konstantin bizánci császár által a 10. század közepén összeállíttatott, A birodalom kormányzása (DAI) c. mű kazár információit vizsgálja a magyar fejezetek (38-40) alapján.

A VII. (Bíborbanszületett) Konstantin bizánci császár által 950 körül összeállíttatott A birodalom kormányzása (De administrando imperio – DAI) címen ismert nagyszerű kompiláció alapvető forrása a magyar őstörténetnek. Szembetűnő az, hogy a kelet-európai steppe régió vezető nagyhatalma, a Kazár Kaganátus relatíve oly kevés helyet kapott benne. A legtöbb információt az ún. északi dosszié (37–42. fejezet) részét képező magyar (türk és kabar) caputokban (38–40) kapunk a kazárokról. Rendkívül markáns a kazár jelenlét a 38. fejezetben, olyannyira, hogy a „kozár tendencia”, kapcsolat meghatározónak tűnik a magyar törzsszövetség szempontjából. A magyarok Kazáriához közel telepednek le, a kazárokkal együtt laknak három esztendeig és együtt harcolnak minden háborújukban, a kagán előkelő feleséget ad a magyarok első vajdájának Levedinek, de nem születik gyermek a házasságból. A magyarok Etelközben való megtelepedése után Levedit magához hívatja a kagán, és fejedelmi címet ajánl fel neki. Levedi udvariasan áthárítja a magas méltóságot Álmos vajdára vagy annak fiára, Árpádra. A kagán követeket küld a magyarokhoz, akik végül kazár szokás és törvény szerint emelik pajzsra Árpádot. Jómagam két kazár történetet, epizódot különítettem el, de alapvetően magyar forrásra visszamenő, bizánci lejegyzésű történeteket tételeztem fel (Nikétasz Szklérosz 894/895-re tehető al-dunai követsége, Gábriel klerikosz 10. század első évtizedéből származó turkiai követsége, illetve Bulcsú és Termacsu 948 körüli bizánci látogatása). A kutatásban felmerült a 38. fejezet információinak 9. századi, kortárs eredeztetése; illetve az a lehetőség, hogy a híradások egy része maguktól a kazároktól származik. A 38. fejezet információi jellegüknél fogva ¬sem zárják ki a kazár forrást/forrásokat, hiszen a kazár és magyar vezetőréteg (kagán és Levedi) dinasztikus, politikai, katonai kapcsolatait világítják meg. A 38. fejezetben egyfajta kazár optika érvényesül. Steppei párhuzamokat is találhatunk, így például Levedi kazár házasságának és a fejedelmi méltóság felajánlásának története párhuzamot mutat az orkhoni türk feliratban szereplő történettel: a Barsz bégnek adott kagáni feleség és kagáni cím. A 39. fejezet is kazár vonatkozású, hiszen a kazáriai polgárháborúval indít, és az onnan kiszakadt három kazár nemzetség/törzs, a kabarok magyarokhoz való csatlakozását mondja el. Semmilyen más forrásból nem tudunk erről a polgárháborúról. Itt is feltételezhetünk kazár vagy kabar forrást. A 40. fejezet elején a törzsnévlista kapcsán is a kabar csatlakozás rövid történetét olvashatjuk.

A DAI 38–40. fejezete tehát nemcsak a magyar őstörténet szempontjából alapvető fontosságú, hanem a Kazár Kaganátus történetének vizsgálatával kapcsolatban is.

 

Előadó:

Dr. Tóth Sándor László


Toth_Sandor_L

Dr. habil. Tóth Sándor László, az MTA doktora. Több mint három és fél évtizede tanít az egyetemen. Két fő oktatási és kutatási területe a korai, 9–10. századi magyar történelem (őstörténet) és a 16-17. századi magyar történelem (15 éves háború).

Magyar őstörténetből három könyve, a 15 éves háborúról egy monográfiája jelent meg számos tanulmány mellett.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.