mesterszak
A mesterképzés célja az európai etnológia, a kulturális antropológia, a néprajz és a folklorisztika elmélyült megismertetése. Olyan szakemberek képzése, akik a maguk és mások kultúráját értelmezni tudják, akik jártasak a kultúra- és társadalomkutatásban, és képesek a kultúra működési törvényszerűségeit a múltban és a jelenben megérteni, értelmezni és elemezni. A képzés célja még a szaktudományunk valamely szűkebb, speciális területének mélyebb megismertetése, mely egyben a doktori képzésben való részvétel megalapozását jelenti. A PhD képzés keretét Szegeden a történészekkel együtt működtetett doktori iskola biztosítja.
A mesterképzést sikeresen elvégző szakemberek képesek maguk és mások kultúráját, valamint a múltbéli és a jelenkori kulturális rendszereket értelmezni. Alkalmazni tudják az európai etnológia, a néprajz és a kulturális antropológia hazai és nemzetközi kortárs irányzataihoz kapcsolódó elméleti-módszertani elveket.
Az elméleti és gyakorlati képzés egyaránt hangsúlyos: a képzés szerves részét alkotják – az előadásokon és szemináriumi munkán túl – a témaspecifikus néprajzi terep-, archívumi-, közgyűjteményi- és muzeológiai gyakorlatok, az adatkezelés, -feldolgozás, archiválás módszereinek elsajátítása.
Táncfolklorisztika/táncantropológia specializáció:
A táncfolklorisztika/táncantropológia szakirány a táncot mint kulturális jelenséget vizsgálja. Ezen belül rögzíti és elemzi a tradicionális és jelenkori tánckultúrákat; Európa és a Kárpát-medence hagyományos paraszti tánckultúráit, a velük szoros kapcsolatban álló revival mozgalmakat. Ezen kívül ismeri az ifjúsági szubkultúrákkal kapcsolatban felbukkanó zenei és táncdivatokat is. A recens megjelenési formák mellett a tánctörténet forrásait is ismeri, kutatja a táncos mozgás és más emberi mozgásrendszerek fiziológiai, kognitív-pszichológiai, neurobiológiai alapjait, valamint a mozdulatjelíró rendszereket. A specializáció foglalkozik a tánckultúra változásai mögött álló társadalmi, gazdasági jelenségek bemutatásával és értelmezésével. A gyakorlati táncismeret részét képezik a néptáncok, a történeti társastáncok, polgári társastáncok és a jelenkori modern táncok egyes fajtái. A táncfolklorisztika specializáció mellett a néprajz, a folklorisztika és a kulturális antropológia teljes területén lehetőség kínálkozik a tudományos kutatásban való részvételre. Külföldi ösztöndíj-lehetőségek keretében a nemzetközi kutatási eredmények, műhelyek megismerése, személyes konzultációs lehetőségek, külföldi szakirodalom megismerése is ezt szolgálja. Angol nyelvű, négy egyetem közös diplomát adó mesterképzése a 2012 óta működő Choreomundus program, amely a táncot mint tudást, gyakorlatot és kulturális örökséget értelmezi nemzetközi akadémiai keretben.
Néprajzi kulturális örökség specializáció:
A képzés a helyi néprajzi kulturális örökség értelmezésének és megőrzésének problémáit, illetve stratégiáit tárgyalja. A különböző társadalmi-vallási csoportok rítusai, szokásai, előadóművészetek (zene- és tánc, játék és dráma), szóbeli hagyományok ismerete mellett hangsúlyosan foglalkozunk a természeti környezettel való együttélés tradicionális gyakorlataival, a kapcsolódó tárgyalkotáshoz szükséges tudás és készség feltérképezésének, megszerkesztésének, dokumentálásának és megőrzési lehetőségeinek kérdéseivel. A hagyományos szellemi kultúra elemeinek mai társadalmi kontextusba való emelésének lehetőségeiről (folklorizmus, revival, neofolklorizmus, örökségmozgalmak), valamint ezek lokális társadalmakra gyakorolt hatásairól is informálódnak a hallgatók. Hangsúlyos a helyi tudás feltárására és megőrzésére vonatkozó programok bemutatása. A képzés gyakorlatorientáltsága mellett alapvető szempont a különböző elméletekhez, alapfogalmakhoz (pl: kulturális emlékezet, identitás, hagyomány, érték stb.) kapcsolódó ismeretanyag elsajátítása, ami lehetővé teszi a néprajzi kulturális örökség sokoldalú és reflexív megközelítését. A képzés elvégzése után olyan szakemberek kibocsájtása a cél, akik munkájuk során támogatni tudják a helyi közösségek törekvéseit, az intézményi háttér megismerésével a néprajzi kulturális örökség védelmével kapcsolatos feladatokat hatékonyan képesek elvégezni, elősegítve ezzel a kulturális sokszínűség megőrzését és fenntartását.
A szak méretéből adódóan családias, és lehetőséget nyújt az elmélyült, egyéni igényeket figyelembe vevő műhelymunkára. Nálunk az is megtalálja a helyét, aki szeret utazni, emberek között lenni és kalandokba keveredni, és az is, aki a könyvtár, levéltár csendjében érzi otthon magát.
- a tanszék honlapja
- Instagram-oldal (@etnologia.szeged)
- Tanszéki iroda elérhetősége: neprajz.btk@szte.hu
A Petőfi Irodalmi Múzeum által fenntartott Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) december 11-i közgyűlésén tiszteletbeli tagjává választotta Fried István irodalomtörténészt, az SZTE professor emeritusát.