Újlatin nyelvek és kultúrák BA – francia szakirány; francia nyelv és kultúra tanára osztatlan tanárszak

Szervező intézet/tanszék: Francia Tanszék

Macskaábrázolás a francia rokokó festészetben

Időpont: 12:30-12:50

Terem: Zolnai Béla terem

Előadó: Dr. Kovács Katalin

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: francia szak; szabadbölcsészet; művészettörténet


A minióra azt mutatja be, hogyan ábrázolták a macskát a francia rokokó festészetben. A macska szelíd háziállat, ugyanakkor ragadozó vadállat is, ez magyarázza ambivalens megjelenítését a festményeken. Azt vizsgálom meg, hogy ez a kettősség megjelenik-e Watteau, Boucher és Fragonard festményein. Áttekintem a macskához fűződő szimbolikus jelentéstartalmakat, majd rátérek néhány, a XVIII. század első felében keletkezett festmény elemzésére. Az ismert francia rokokó festők alkotásai mellett Jean-Baptiste Oudry néhány művét is elemzem: az ő képein az állatok a főszereplők, azt ábrázolja, hogyan látják a világot az állatok.



Francia nyelvvel a Föld túloldalán - Új-Kaledónia

Időpont: 13:00-13:20

Terem: Zolnai Béla terem

Előadó: Krajcsovszki Mónika, PhD hallgató

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: francia szak; frankofónia specializáció; történelem szak


A minióra egy különleges státusszal Franciaországhoz tartozó ország, Új-Kaledónia történelmébe, jelenébe és az ottani francia nyelv használatába kínál betekintést. Az előadás saját tapasztalat alapján mutatja be, hogyan vált újra égető kérdéssé a kanak függetlenség. Kik azok a kanakok? Mit szeretnének és miért? Ezekre és hasonló kérdésekre kaphatunk választ.



A magyar-francia művészeti kapcsolatok egy majdnem ismeretlen fejezete: a Poïpoïdrome

Időpont: 13:30-13:50

Terem: Zolnai Béla terem

Előadó: Dr. Gyimesi Timea

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: francia; szabadbölcsészet; művészettörténet


Két francia művész, Robert Filliou és Joachim Pfeufer 1976. szeptember 17-én Budapesten, a Fiatal Művészek Klubjában hozta létre a „Poïpoïdrome 00 Prototípusát”. Az előadás felidézi e művészi gesztus történetét, megismertet a Poïpoï szellemiségével, illetve bemutatja, miként tud megújulni ez a művészetek és a társadalom szoros egységét hirdető program a kortárs ökológiai kontextusban.



Magyar turistanők Észak-Afrikában a 19. század végén

Időpont: 14:00-14:20

Terem: Zolnai Béla terem

Előadó: Dr. Mihályi Dorottya

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: francia szak; frankofónia specializáció; történelem szak


A 19. század második felében egyre több magyar utazott távoli tájakra pusztán kedvtelésből, s köztük néhány nő is. Előadásunkban Preisachné Warga Janka, Tornayné Kövér Helén és Hegedüs Sándorné Észak-Afrikáról készült útleírása alapján mutatjuk be, hogy a magyar turisták miképp látták a 19. század végén a Magreb-országokat. Különös figyelmet szentelünk annak a ténynek, hogy a választott utazók nők: Miért mentek épp Észak-Afrikába? Hogyan jutottak oda és mit csináltak ott? Leírásuk tartalma és stílusa eltér-e a férfiakétól?

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_8

A Szegedi Tudományegyetem továbbra is a világ legjobb egyetemei között szerepel a Times Higher Education (THE) szakterületi rangsorain. A legfrissebb értékelések alapján az SZTE, Magyarországon egyedüliként, minden THE szakterületi kiválósági listán szerepel.