Szervező intézet/tanszék: Filozófia Tanszék
Időpont: 12:30-12:50
Terem: 3-as terem
Előadó: Prof. Dr. Gyenge zoltán
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: művészettörténet specializáció
A Da Vinci-kód (The Da Vinci Code) Dan Brown regényíró 2003-ban megjelent regénye, mely minden idők egyik legnagyobb könyvsikere volt. A szerző a könyv elején azt írja: „minden a könyvben szereplő tény megtörtént és pontos”. Valóban így van? Valóban női alak van a képen Jézus mellett? Tényleg kiderül, hogy Mária Magdolna Jézus felesége volt, hogy a templomosok őrizték ezeket a titkokat? Nézzük meg Leonardo élettét, a kép történetét – és vizsgáljuk meg a szimbolikáját, hogy választ találjunk a kérdésekre. Spoilerként előzetesen annyi elmondható, hogy magának a freskónak a története is van olyan izgalmas, mint egy krimi.
Időpont: 13:00-13:20
Terem: 3-as terem
Előadó: Dr. Váraljai Anna
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: művészettörténet specializáció
Előadásom már címében is utal a nőknek szánt redukált társadalmi szerepekre, melyek az otthon és a média ideáljai köré írhatóak. Az Ágy asztal tévé egy kultikus 1993-as Kispál és a borz album címe is, reflektálva a rendszerváltás utáni évek – nőművészet szempontjából jelentős – kulturális expanziójára. Előadásomban röviden felvázolom a magyarországi nőművészet '89 utáni történetét, és hosszabban elidőzök egy fontos, jelenleg is látható kiállításnál: a Női kvóta 01. Női alkotók, alkotó nők a Ludwig Múzeum gyűjteményéből című tárlatnál. (2025. január 5-ig, kurátor: Szipőcs Krisztina) A kurátor kiinduló kérdése az volt, hogy miért ilyen kicsi a női alkotói jelenlét a kortárs művészetben? Azokat a kiállított műveket vesszük szemügyre, amelyek erre a problémára reflektálnak az említett kiállításban, motorháztetőre festett önarcképtől az újra kárpitozott szülőszéken át a horgolt térinstallációig.
Időpont: 13:30-13:50
Terem: 3-as terem
Előadó: Dr. Lamár Erzsébet
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: filozófia szakirány; etika szakirány
Manapság, mikor a mesterséges intelligencia feltartóztathatatlan térhódítása a kultúra szinte minden szegmensét érinti, és amikor az identitás problémája a személyes és társadalmi létezés szintjén egyaránt központi problémává vált, a hagyományos, antropocentrikus világkép érvényessége radikálisan megkérdőjeleződik. Rövid előadásomban azokat a szempontokat igyekszem felvillantani, amelyek mentén ma érdemes lehet újrafogalmazni a filozófia egyik legfontosabb, örökérvényű kérdését: 'Mi az ember?'.
Időpont: 14:00-14:20
Terem: 3-as terem
Előadó: Dr. Fekete Kristóf
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: filozófia szakirány; etika szakirány
Az anarchizmus talán az a politikafilozófiai irányzat, amelyet a széles közvélemény a leginkább ismert félre az utóbbi kétszáz évben. Előadásomban ezért arra vállalkozom, hogy rekonstruáljam az anarchista hagyomány történetének és jelenének tulajdonképpeni és eredeti érveit, illetve az azok mögött meghúzódó elméleti megfontolásokat. Egyszóval azt, milyen premisszák vezethetnek az uralom nélküli rend konklúziójához. Ezen túl amellett próbálok érvelni, hogy amennyiben a megvalósuló anarchiát utópikus vagy egyszerűen rossz társadalomszervezési elvnek tartjuk, a „filozófiai anarchizmus” mellett mégis elköteleződhetünk. Kérdés csak az, mit jelent ez utóbbi.