Szervező intézet/tanszék: Filozófia Tanszék
Időpont: 11:30-11:50
Terem: III. terem
Előadó: Prof. Dr. Pavlovits Tamás
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: filozófia szakirány, etika szakirány
Vajon van-e értelme feltenni a kérdést: mi az életem értelme? Vajon erre a kérdésre melyik tudomány hivatott válaszolni? Vajon a természettudomány vagy a pszichológia kompetens-e e tekintetben? Az előadásban azt szeretném megmutatni, hogy miként fér hozzá a filozófia az élet értelmére vonatkozó kérdéshez. A filozófia sem válaszolja meg ezt a kérdést, de talán egyedül hivatott a jelentését és értelmét vizsgálni.
Időpont: 12:00-12:20
Terem: III. terem
Előadó: Dr. Lamár Erzsébet
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: filozófia szakirány
Rövid előadásomban olyan alapvető metafizikai problémákat szeretnék röviden bemutatni, amelyek a kezdetektől meghatározzák az általában vett filozófiai vizsgálódás kereteit. Ezek a problémák, éppen súlyuknál és fundamentális jellegüknél fogva leginkább kérdések és/vagy paradoxonok formájában vethetők fel, és többségükben arra vonatkoznak, mit jelent egyáltalán az, hogy valami „van”, létezik. Másképpen fogalmazva: hogyan és mennyiben tehetünk állításokat a tudatuntól függetlenül létező realitásról?
Időpont: 12:30-12:50
Terem: III. terem
Előadó: Dr. Váraljai Anna
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: művészettörténet szakirány
Előadásom már címében is utal a nőknek szánt redukált társadalmi szerepekre, melyek az otthon és a média ideáljai köré írhatóak. Az Ágy asztal tévé egy kultikus 1993-as Kispál és a borz album címe is, reflektálva a rendszerváltás utáni évek – nőművészet szempontjából jelentős – kulturális expanziójára. Előadásomban röviden felvázolom a magyarországi nőművészet '89 utáni történetét, és hosszabban elidőzök egy fontos, jelenleg is látható kiállításnál: a Női kvóta 01. Női alkotók, alkotó nők a Ludwig Múzeum gyűjteményéből című tárlatnál. (2025. január 5-ig, kurátor: Szipőcs Krisztina) A kurátor kiinduló kérdése az volt, hogy miért ilyen kicsi a női alkotói jelenlét a kortárs művészetben? Azokat a kiállított műveket vesszük szemügyre, amelyek erre a problémára reflektálnak az említett kiállításban, motorháztetőre festett önarcképtől az újra kárpitozott szülőszéken át a horgolt térinstallációig.
Időpont: 13:00-13:20
Terem: III. terem
Előadó: Dr. Fekete Kristóf
Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: művészettörténet szakirány, filozófia szakirány
Az előadás az „esztétikai bűnös élvezetek” problémájával foglalkozik. A kifejezés azokra a művészeti tapasztalatainkra utal, amelyek során úgy élünk át őszinte esztétikai örömöt, hogy mindeközben pontosan tudjuk, hogy amit nézünk, hallgatunk vagy olvasunk művészileg értéktelen – mégpedig saját értékrendszerünk alapján is. Az előadás során egyfelől elhatárolom ezt a tapasztalatot élményeink más hasonló kategóriáitól – például az „olyan rossz, hogy már jó” vagy a trash ironikus befogadási mintáitól –, másfelől pedig rámutatok arra, hogy ez az első látásra nagyon hétköznapi és problémamentes tapasztalat hogyan képes mégis igencsak bonyolult művészetfilozófiai, esztétikai – sőt, talán etikai dilemmákhoz is elvezetni.