borito_mester

Orosz nyelv és irodalom MA


Az orosz nyelven folyó Orosz nyelv és irodalom MA képzés keretében hallgatóink mesterfokú végzettséget kaphatnak az orosz nyelvészet és irodalom területén, miközben a Közös Európai Referencia-keret szerinti C1-es szintű orosz nyelvtudásra tehetnek szert. Nem csupán fontos elméleti ismeretek birtokába juthatnak, hanem nyelvtudásuk által a hazai és a nemzetközi nyelvi szolgáltatói piac professzionális szereplőjévé is válhatnak.

Miért válassz bennünket?

A képzés négy féléve során magas óraszámban, kiscsoportos nyelvi foglalkozásokon fejlesztheted tovább orosz nyelvtudásokat. A nyelvórák kiválóan felkészült anyanyelvi lektorunk vezetésével zajlanak, aki nagy tapasztalatokra tett szert az orosz mint idegen nyelv oktatása terén többek között az Egyesült Államokban és Kínában.


Kurzusainkon együtt tanulhatsz oroszul beszélő külföldi diákokkal, köztük szláv nyelvterületekről érkező hallgatókkal. A jó baráti és szakmai kapcsolatok kialakítását olyan rendezvények is segítik, mint a Szláv Szerdának nevezett népszerű szakestek, a Szláv Nyelvészeti Kör eseményei, vagy az orosz nyelvű kultúra aktuális fejleményeivel foglalkozó könyvbemutatók.


Kiemelt feladatunknak tekintjük a tehetséges hallgatók szakmai előmenetelének támogatását a tudományos diákkör keretében. A tehetséggondozás eredményességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2023-ban az Országos Tudományos Diákköri versenyen hallgatónk 3. helyezést ért el.


IMG_20231107_181304


Mit tanulhatsz nálunk?

Az alapozó és szakmai ismereti tárgyak elmélyült tudást nyújtanak többek között a nyelvtörténet, a kontrasztív nyelvi ismeretek, az orosz kultúrtörténet, a műfordítás elmélet és gyakorlata, valamint a kortárs orosz irodalom- és kultúraelméletek terén.


A képzés harmadik félévétől kezdődően lehetőség van Orosz irodalom és kultúra vagy Orosz nyelvészet specializációt választani. (Kreditarány: alapozó és szakmai tárgyak 100 kredit, a választott specializáció 20 kredit.)


Mindemellett a képzésben részt vevő hallgatók felkészülnek arra is, hogy képesek legyenek önálló kutatói és alkalmazói feladatok ellátására a ruszisztikai oktatásban és kutatásban, illetve megfelelő ismereteket szereznek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatásához.


Tanszékünk önálló doktori (PhD) programmal rendelkezik mind orosz irodalomból, mind orosz nyelvészetből. Ha érdekel a tudományos kutatás izgalmas világa, a mesterképzés sikeres elvégzését követően doktori képzéseink valamelyikére is jelentkezhetsz.


342221918_1322741465252045_4714276419040156712_n-1024x768_1


Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?

A nálunk szerzett diploma alkalmassá tesz:

  • nyelvi közvetítői szerep betöltésére kulturális kapcsolatokban, idegenforgalomban, gazdasági életben, külképviseleti szerveknél, EU-s intézményeknél;
  • kommunikációs és szervezői feladatok ellátására tömegkommunikációs szerveknél, önkormányzatoknál;
  • kiadóknál műfordítóként;
  • nyelvi szolgáltatói ágazatban fordítói és egyéb szakmai feladatok ellátására.


IMG_20240420_100552


Hogyan jelentkezz hozzánk?

Az Orosz nyelv és irodalom mesterszakra azok jelentkezhetnek, akik elvégezték a Szlavisztika alapszak orosz BA szakirányát vagy az orosz szakiránytól eltérő korábbi szlavisztikai vagy más alapképzési tanulmányok esetén rendelkeznek legalább 50 kredittel orosz nyelvi, nyelvészeti, irodalomtudományi, kultúratörténeti ismeretekből. A mesterképzésbe való belépés feltétele orosz nyelvből a középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél.


Elérhetőségeink:

SZTE BTK Szláv Intézet, Orosz Filológiai Tanszék

6722 Szeged, Egyetem u. 2.

E-mail cím: kbibok@lit.u-szeged.hu

Friss Hírek

Friss Hírek RSS
Boritokep_59
A SZEGED HUMANITIES PRESS első, hivatalos bemutatóját november 25-én, hétfő, 16 órától szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a kar főépületében található Konferenciateremben. Az eseményen sor kerül az eddig megjelentetett kötetek bemutatására is. A részletek az alábbiakban olvashatók vagy ide kattintva letölthetők.