borito_alap

Néprajz BA


A képzés célja a kritikai gondolkodás a hagyományról és modernitásról, rítusról és táncról, kultúráról és közösségről, kulturális és természeti örökségeinkről; az ezekhez kapcsolódó érdekes kulturális jelenségek megismerése, a körülöttünk zajló társadalmi folyamatok megértése. Hallgatóink olyan gondolkodásmódot sajátítanak el, amely segíti a múltban és a jelenben való eligazodást. Múzeumok és tájházak, kutatóhelyek, önkormányzati kulturális intézmények, oktatási intézmények, civil szervezetek várják a nálunk végzett diplomásokat. Az itt megszerzett tudás olyan munkakörökben is hasznosítható, ahol szükségeltetik a tolerancia, a kultúraközi kommunikáció, illetve a kulturális rendszerek és társadalmi folyamatok átlátásával kapcsolatos képesség.

2021._06._10._18_54_04


Miért válassz bennünket és mit tanulhatsz nálunk?

A néprajzi, európai etnológiai és kulturális antropológiai tematika mellett önálló specializációként – országosan egyedülállóan – hirdetjük meg a táncfolklorisztikai- táncantropológiai szakirányt BA szinten. A képzést választók megismerkedhetnek az európai, azon belül pedig a Kárpát-medencei tradicionális tánckultúrákkal, a kapcsolódó hagyományőrző mozgalmakkal de a modern táncvilágokkal is, illetve mindezek kutatási kérdéseivel.


Emellett tanszékünk órakínálatában speciális területként jelenik meg a néprajzi fotózás és filmezés, és a vallási néprajz elméleti, módszertani és gyakorlati ismereteinek oktatása. A jelenkori kulturális antropológia témáival is foglalkozunk, mint például a modernitás és hagyomány viszonya, mai ünnepek, politikai rítusok, turizmus, tömegkultúra, ifjúsági kultúrák, virtuális terek és közösségek, fesztiválok.


Tanszékünk oktatói a hallgatók bevonásával rendszeres terepkutatást végeznek, gyakran nemzetközi együttműködés keretében. Az oktatásban részt vesznek jeles hazai és külföldi vendégtanárok.


A néprajzi alapképzés elméleti és módszertani ismereteket ad a kvalitatív társadalom- és a kultúrakutatás területén. Mindezek gyakorlati alkalmazását hallgatóink terep- és archívumi, illetve múzeumi, közgyűjteményi gyakorlatokon, illetve tanulmányi kirándulásokon tapasztalhatják meg.


2021._11._22._16_33_51


Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?

A néprajz szakon végzett szakembereket évtizedek óta számos kulturális intézmény alkalmazza: múzeumok, közművelődési és oktatási intézmények, kutatóintézetek, nem beszélve a számba jöhető egyéb alkalmazásokról (média, turizmus, szerkesztőségek, kisebbségpolitika, stb.). A kulturális érintkezések Európa- és világszerte tapasztalható kiszélesedésével, a határok átjárhatóságával megnövekszik a jelentősége a kultúrák működési mechanizmusait értelmiségi módon érteni képes szakemberek munkájának. A néprajz szakos BA diploma sokak számára jelent majd értéket, munkaerő-piaci mobilitásukat is elősegítve, akár más egyetemi végzettséget megelőzően vagy azt követően.


FB_IMG_1609841834549


Hogyan jelentkezz hozzánk?

Az alapképzésre az érettségi eredmények alapján számítják a pontokat. Bármely érettségi tárgy elfogadható, nem kötelező az emelt szint, de plusz pontot ér. Plusz pontot a tanulmányi versenyen helyezést elérők kapnak, ami a következő tanévtől lesz érvényes.


Számold ki, hogy ezen a szakon hány pontot érnél el a felvételin!


Elérhetőségeink:

SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék

6722 Szeged, Egyetem u. 2.

E-mail cím: kerekes.ibolya.ilona@szte.hu

Tel.: 06 62 544 216


A képzéshez tartozó youtube csatorna: A néprajz szegedi műhelye

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_70

Ismét megjelent a nagy múltú és a felvételizők között széles körben ismert magyar rangsor, a HVG Diploma 2025. A hazai felsőoktatási intézményeket elemző rangsor szerint a szegedi a vidék legjobb bölcsészkara, az SZTE pedig a vidék legjobb egyeteme, országos tekintetben a legkiválóbb oktatókkal.