Néprajz


Törzsképzés

A képzés célja a néprajztudomány: az európai etnológia, a folklorisztika és a kulturális antropológia alapjainak megismertetése. Cél továbbá a saját és mások kultúráját megértő, a szűkebb és tágabb közösségek kulturális identitását alakítani képes, mások kultúrájával szemben toleráns szakemberek képzése, akik jártasak a kultúrakutatásban, képesek a kultúra működési törvényszerűségeit a múltban és a jelenben megérteni és értelmezni. Az elméleti ismeretek elsajátításán túl hangsúlyos szerepet kapnak a néprajzi gyűjtési és muzeológiai gyakorlatok, a terepkutatás, az adatkezelés és -feldolgozás, az archiválás módszereinek elsajátítása. Főbb szakterületi ismeretkörök: magyar és összehasonlító néprajz (életmód, gazdálkodás, kézművesség); népcsoportok és regionális kultúrák (a Kárpát-medence népi kultúrájának táji és történeti tagolódása); társadalomnéprajz (a paraszti, mezővárosi és városi társadalom szerkezete, története, alapvető egységei és intézményei); magyar és összehasonlító folklór (a folklór főbb műfajai); rítus és vallás, mentalitás (hiedelmek és hiedelemrendszerek; vallási formációk; rítuselméletek); művészet (zene, tánc, díszítőművészet, népművészet); Európa és a világ népeinek kultúrája és társadalma (etnogenezis; a megélhetés forrásai; alkalmazkodás az ökológiai feltételekhez; az életformák történeti típusai; a hétköznapi élet szerkezete, a fogyasztás és felhasználás főbb jellegzetességei az eltérő kultúrákban); kulturális antropológia (antropológiai elméletek, tematikus antropológia); forrásismeret és forráskritika; tudománytörténet; muzeológia; kutatásmódszertan; terepkutatás és múzeumi/ archívumi gyakorlat.
A néprajz alapszakon végzettek képesek és alkalmasak a főbb néprajzi tárgykörök anyagának, szakirodalmának, alapfogalmainak ismeretében azok gyakorlati célú felhasználására; a néprajztudomány, a közművelődés, a muzeológia, a tömegkommunikáció és a kultúrakutatás területén néprajzi és kulturális antropológiai témájú feladatok alkotó szellemű elvégzésére.

Táncantropológia/

Táncfolklorisztika specializáció

Csak a néprajz alapszak hallgatói vehetik fel. A felvételi döntésnél számítanak továbbá a már lezárt félév/ek/ vizsgaeredményei.
A képzés alapismereteket ad a hagyományos tánckultúrákról, a Kárpát-medence magyar és nemzetiségi táncairól, valamint a tánckultúra változásai mögött álló társadalmi, gazdasági jelenségekről. A specializáció főbb témakörei: táncantropológia, tánctörténet, humán mozgáselmélet, gyakorlati táncismeret.

A szakról bővebben:

https://etnoszeged.wordpress.com/

Mit érdemes még tudni róla?

Tanszéki iroda:
e-mail: kerekes.ibolya.ilona@szte.hu




Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.