alapszak
A képzés célja a néprajz-, e napjainkban kultúra- és társadalomkutatással foglalkozó tudomány alapjainak megismertetése. Három nagy törzsterülete a folklorisztika, az európai etnológia és a kulturális antropológia. A cél a saját és mások kultúráját megértő, sokszínűségükre érzékeny, a szűkebb és tágabb közösségek identitását alakítani képes, toleráns szakemberek képzése, akik jártasak a kultúra- és társadalomkutatásnak kvalitatív módszereiben, szemléleteiben. Az elméleti ismeretek elsajátításán túl hangsúlyos szerepet kap a gyakorlat: a néprajzi anyaggyűjtés és muzeológia, a terepkutatás, az adatkezelés- és feldolgozás, az archiválás módszerei. Főbb szakterületi ismeretkörök: magyar és összehasonlító néprajz; magyar és összehasonlító folklór; kulturális antropológia (kiemelten a tánc- és zeneantropológia, ökológiai antropológia); néprajzi csoportok és regionális kultúrák, rítus, vallás és mentalitás; néprajzi kulturális örökség (kiemelten a gasztronómia); tánc- és zenefolklorisztika; kutatásmódszertan. A néprajz alapszakon végzettek képesek és alkalmasak a főbb törzsterületek anyagának, szakirodalmának, alapfogalmainak ismeretében azok gyakorlati célú felhasználására; a szaktudomány, a közművelődés, a muzeológia, a tömegkommunikáció, és a kvalitatív kultúra- és társadalomkutatás területén alkotó szellemű munkavégzésre.
Táncantropológia, táncfolklorisztika specializáció:
A képzés alapismereteket ad a világ tradicionális tánckultúrairól, Európa és ezen belül a Kárpát-medence magyar és nemzetiségi táncairól, valamint a tánckultúra változásai mögött álló társadalmi, gazdasági jelenségekről. A specializáció főbb témakörei: a táncok formai-strukturális elemzése, tánctípusok és táncdialektusok történeti gyökerei, táncantropológia, tánctörténet, humán mozgáselmélet, gyakorlati táncismeret, táncos térhasználat, zene és tánc kapcsolata, táncházmozgalom.
A szak méretéből adódóan családias, és lehetőséget nyújt az elmélyült, egyéni igényeket figyelembe vevő műhelymunkára. Nálunk az is megtalálja a helyét, aki szeret utazni, emberek között lenni és kalandokba keveredni, és az is, aki a könyvtár, levéltár csendjében érzi otthon magát.
- a tanszék honlapja
- Instagram-oldal (@etnologia.szeged)
- Tanszéki iroda elérhetősége: kerekes.ibolya.ilona@szte.hu