borito_alap

Keleti nyelvek és kultúrák - Altajisztika BA

Az Altajisztika szak választása lehetőséget kínál, hogy felfedezd a világ néhány izgalmas és kevésbé ismert kultúráját és nyelveit. Az altaji népek történelme, irodalma és hagyományai gazdag forrása a tudásnak és inspirációnak. Ezen a szakon nemcsak különleges nyelvi és kulturális ismeretekre tehetsz szert, hanem egyedülálló perspektívából ismerheted meg a világot. Az Altajisztika iránti elkötelezettséged révén hozzájárulhatsz ezen értékek megőrzéséhez és továbbadásához, miközben egyedülálló és értékes tudással gazdagodsz, amely széleskörű lehetőségeket nyit meg előtted a tudományos és szakmai pályán egyaránt. Légy részese ennek a különleges utazásnak, és fedezd fel az altaji világ titkait!

Miért válassz bennünket?

A szak szépsége sokféleségében és szerteágazóságában rejlik. Magyarországon az egyetlen olyan képzést nyújtjuk, melynek keretében nemcsak nyelvészeti, de a török és mongol világ történeti, kultúrtörténeti, néprajzi, irodalomtörténeti stb. kérdéseivel is foglalkozunk.


Minden hallgatónk előtt nyitva áll a lehetőség, hogy egy vagy két szemeszter erejéig külföldön folytassa tanulmányait: a Pannónia ösztöndíjjal lehet tanulni Törökországban (Ankara, Eskişehir), Németországban (Mainz, Göttingen), valamint Svédországban (Uppsala). Egyéb pályázatok segítségével hallgatóink eljuthatnak Kazahsztánba, Mongóliába is.


altaji_8


Mit tanulhatsz nálunk?

Az altajisztika oktatása nagy hagyományokkal rendelkezik a Szegedi Tudományegyetemen. Alapképzésünkön nagy hangsúlyt fektetünk a nyelvoktatásra: a törökországi török nyelvet középfokon, és egy másik altaji nép nyelvét (ez aktuálisan a kazak vagy a mongol nyelv) pedig legalább alapfokon lehet elsajátítani. Ezeket a nyelveket magas óraszámban, lehetőleg anyanyelvi lektorok bevonásával oktatjuk.


A nyelvtanítás mellett, a képzés fontos részét képezi az altaji nyelvcsaládhoz tartozó nyelveken beszélő népek története, kultúrája, de emellett lehet nálunk tanulni például:

  • a török-magyar nyelvtörténeti kapcsolatokról
  • a magyarság őstörténetéről
  • az Oszmán Birodalomról és a magyar hódoltság történetéről.


altaji_7


Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?

Az altajisztika szakos bölcsész diploma alapot teremt, és eszközt jelent ahhoz, hogy az Eurázsiában élő számos török és mongol nép nyelvével, történetével, kultúrájával behatóbban foglalkozhassunk. Az alapképzésben végzett hallgatóink többféle területen folytathatják tanulmányaikat. Így például


  • az SZTE Altajisztikai Tanszék altajisztika mesterképzésén. Az MA képzés elvégzésével a hallgatók felsőfokú török nyelvvizsgát szereznek, valamit középfokú kazak vagy mongol nyelvtudással bírnak. Mélyreható ismereteket szereznek a török és mongol nyelvű népek történetéről és nyelveikről.
  • az SZTE Fordító és tolmács mesterképzési szakának angol–török szakirányán, melynek elvégzésével a hallgatók egy igazán piacképes képesítést szerezhetnek.
  • mongol, történelem, néprajz, régészet, folklorisztika, elméleti nyelvészet mesterképzéseken.


Hallgatóink az alap- (illetve a mesterképzés) elvégzése után jó eséllyel tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon, számos területen jelenthet előnyt az altajisztika szakos diploma, ezek közül kiemelendő a diplomácia vagy a nemzetközi kereskedelem, de jó eséllyel a turisztika, vám- és pénzügy, közigazgatás, rendészet, belbiztonság, fordítás, tolmácsolás területén is.


altaji_1


Hogyan jelentkezz hozzánk?

Jelöld meg a jelentkezés során az SZTE Keleti nyelvek és kultúrák (altajisztika) alapképzését!


Elérhetőségeink:

SZTE BTK Altajisztika Tanszék

6722 Szeged, Egyetem u. 2.

Tel./Fax: (62) 544-319.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_56

Dr. Kent Cartwright, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar 2024-es Doctor Honoris Causa előterjesztettje november 9-én veszi át egyetemünk díszdoktori kitüntetését. Az amerikai professzor november 8-án 12 órától nyilvános előadást tart "I. A. RICHARDS, ARIOSTO, SHAKESPEARE, AND THE ATTITUDE OF COMEDY" címen, a Kari Tanácsteremben, amelyre szeretettel várják az érdeklődő hallgatókat, oktatókat.