Mit csinál egy informatikus könyvtáros? Tudásgazda, információmenedzser, adatkezelő mester, a jövő mágusa. Az informatikus nem véletlenül van ott a szak nevében! De azért nem informatikus – kevesebb az elmélet és széleskörű humán műveltsége is lesz.
Nem baj, ha sok minden érdekel: kicsit a könyvek, de a számítógép is, tudni szeretnéd, milyen volt, milyen most – és főleg – milyen lesz a világ. Hogyan igazodj el az információtengerben? Mit illik tudni „csak úgy”, mit elég megkeresni valamilyen tudásbázisban, és egyáltalán, hogyan kell hatékonyan keresni, hogy ne blődségeket találj? Mindezt megtanulhatod nálunk.
Miért válassz bennünket – ha te akarod tudni
Mert használható tudást kapsz. Amit itt tanulsz, azt nemcsak könyvtárosként, hanem bármilyen munkakörben alkalmazni tudod majd a gyakorlatban.
Mert a széleskörű és stabil elméleti alapok mellé gyakorlati tudást is kapsz. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy már a képzés kezdetétől kiemelkedő intézményeknél tölthesd a szakmai gyakorlatokat.
Fantasztikusan érdekes specializációink vannak az alapszakon és a mesterszakon is, köztük sok olyan, amit csak nálunk tanulhatsz.
Tanszékünk oktatói kiváló tudományos mutatókkal rendelkeznek, számos projektet vezettek és vezetnek, több könyvespolcnyi könyvet írtak és szerkesztettek – vannak, akik szépirodalmat is.
A néhány éve alakult Kulturális Örökség és Digitális Társadalom kutatócsoport, melynek vezetője tanszékvezetőnk, Dr. Sándor Klára, munkájában tanszékünk több oktatója is részt vesz, a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (röviden: SZTE IKIKK) keretében, a Humán és Társadalomtudományi Klaszteren belül a Digitális társadalom Kompetenciaközpont részeként működik, melynek utóbbinak vezetője szintén Dr. Sándor Klára. Ha van kedved, tehetséged és szorgalmad, már hallgatóként bekapcsolódhatsz ebbe a munkába.
A tanórákon kívül és ahhoz kapcsolódva különleges programokon vehetsz részt. Minden évben meghívunk a kortárs gyerek- és ifjúsági irodalom jeles képviselői közül néhányat egy beszélgetésre. Ez a Bolygó Bogozó sorozat.
Létrehoztunk egy tudománynépszerűsítő podcastet, hogy a kutatócsoportunk tagjaival és a Bolygó Bogozó vendégeivel készített beszélgetéseket bárki meghallgathassa. Ez a Karuzel podcast, minden nagy podcast-oldalon megtalálod.
Barátságos környezetben tanulhatsz: nagyon jó a hallgatói közösségünk, és a bölcsészkaron, de talán az egyetemen is egyedülálló tantermünk van, majd meglátod. :)
Röviden: a szegedi infókönyvtáros képzés más, mint a többi.
Miért válassz bennünket – ha a szüleid is kíváncsiak rá
Az információs társadalomban egyre nagyobb szerepet kap az adatok keresése, a köztük való eligazodás, hitelességük ellenőrzése, mások segítése mindebben. A szegedi képzés alapvető célja olyan szakemberek képzése, akik a magas szintű elméleti ismeretek mellett rendelkeznek azokkal a gyakorlati tudnivalókkal, amelyek segítségével a modern könyvtári, informatikai környezetben jól eligazodnak, s e környezetnek maguk is sikeres alakítói. A tanulmányok során megalapozzák az általános, alkalmazott informatikai és könyvtáros alapismereteket, a specializációk pedig lehetővé teszik, hogy ki-ki eldöntse, milyen irányban szeretné folytatni tanulmányait: inkább az informatika és adatmenedzsment érdekli-e őket, vagy a modern iskolai és gyermekkönyvtáros ismeretek. A képzés részeként a hallgatók kiemelt intézményekben (tudományos és speciális gyűjtemények, megyei könyvtárak, egyetemi könyvtárak, multinacionális cégek) szereznek gyakorlati tapasztalatokat.
Az informatikus könyvtáros szakot fölvehetik más szakon tanulók részismereti (minor) képzésként. Szintén bármely más alapképzésben részt vevő hallgató fölveheti az alapszak specializációit is.
Mit tanulhatsz nálunk?
Képzésünket nappali és levelező szakon is elvégezheted, egyaránt 6 félévesek, magyar nyelven folynak, a következőket tanulhatod meg:
A magyar művelődéstörténet és kultúra alapjait, könyvészeti ismereteket;
A digitális társadalom jellemzőit;
Az alkalmazott informatika alapjait (keresőrendszerek, adatbázisok, hálózati ismeretek, videó- és képszerkesztés);
Másodévtől két specializáció közül választhatsz: ha inkább a könyvek varázsolnak el, akkor az Iskolai és gyerekkönyvtárost, ha a digitális világban barangolsz szívesebben, akkor a Tartalomszolgáltató specializációt javasoljuk.
A Tartalomszolgáltató specializáció alkalmazott informatikával – digitalizálással, webfejlesztéssel, számítógépes hálózatokkal, adatbázisokkal – foglalkozik. Itt megtanulhatsz adatbázisokat fejleszteni, közreműködni elektronikus tananyagok előállításában és webes portálok tervezésében, létrehozásában, működtetésében.
Az Iskolai és gyerekkönyvtáras specializáció a digitális írásbeliség készségeit valamint a digitális oktatási eszközök ismeretét fejleszti magas szintre, ezzel képessé válhatsz gyermek- és ifjúsági közösségszervező és oktatásszervező feladatokra Különböző könyvtárakban, önkormányzatoknál, alapítványoknál, iskolákban.
Az órákon elsajátított ismereteket a szakmai gyakorlat során mélyítheted el: kiemelkedő könyvtárakban, informatikai cégnél és tanszéki keretben kell valódi feladatokat megoldani, elvégezni.
Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?
A 3 éves alapszak után folytathatod a tanulmányaidat nálunk a Könyvtár- és információtudományi mesterképzésen;
Ha a magyar kultúra és annak megismertetése, képviselete érdekel, a Kulturális örökség tanulmányok mesterképzésen, szintén a mi tanszékünkön;
A mesterszak után több hallgatónk is megszerezte a doktori fokozatot, tehát a tudományos pályán is elindulhatsz;
Ha dolgozni szeretnél, az alapszakos diplomáddal elhelyezkedhetsz bármilyen könyvtárban, informatikai cégeknél, könyvkiadóknál, online tartalomszolgáltatóknál, önkormányzatoknál, pályázatíró cégeknél – és egyáltalán, bárhol, ahol széles körű digitális felhasználói tudásra és adatbáziskezelésre van szükség.
Hogyan jelentkezz hozzánk?
Jelöld be első helyen a Szegedi Tudományegyetem Informatikus könyvtáros alapszakját! Ne felejtsd el: ezek a specializációk mások, mint a többi képzőhelyen!
Érdemes második helyen ugyanezt a szakot jelölni, költségtérítéses hallgatóként, hogy akkor is bekerülj, ha sokan jelentkeznek. Ha jól tanulsz, akkor átsorolhatnak állami finanszírozási képzésre!
Számold ki, hogy ezen a szakon hány pontot érhetnél el a felvételin!
Elérhetőségeink:
SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék
Social media: Kövess a Facebookon már most, hogy lásd, milyen programokon vehetsz majd részt: Facebook
Rendezvényeink, előadásaink, a szakokat bemutató filmjeink pedig itt vannak: YouTube
A SZEGED HUMANITIES PRESS első, hivatalos bemutatóját november 25-én, hétfő, 16 órától szervezi meg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a kar főépületében található Konferenciateremben. Az eseményen sor kerül az eddig megjelentetett kötetek bemutatására is. A részletek az alábbiakban olvashatók vagy ide kattintva letölthetők.