A szak célja nemzetközi színvonalon versenyképes kutatónyelvészek képzése. Az elméleti nyelvészet MA szak az ország legrégebbi általános nyelvtudományi képzése, közel 50 éves. A kurzusokat az Általános Nyelvészeti Tanszék oktatóin kívül az egyetem más tanszékeinek munkatársai és a tanszékhez kapcsolódó kutatócsoportok kutatói vezetik. A szak oktatói a képzésen túl nyelvészeti fejlesztésekben, elméleti és gyakorlati szempontú kutatásokban, konferenciák szervezésében is részt vesznek, amelyekben hallgatók is szerepet kapnak.
Általános nyelvészeti megközelítésekben gondolkodunk. Szemléletünkben a nyelvészet a nyelvek olyan vizsgálatát jelenti, ahol a természetes nyelvre emberi képességként tekintünk, szerkezetének leírása során ugyanakkor a beszélőtől független tényezőket is figyelembe vesszük.
Miért válassz bennünket?
Azért válassz bennünket,
- mert jó hangulatban, együttműködő csapatban lehetsz egy magas színvonalú képzés részese,
- mert a kisebb létszámú képzés megengedi, hogy személyre szabottan támogassuk hallgatóink tehetségének kibontakozását.
- mert lehetőséged nyílik csoportmunkára, kutatócsoportba való bekapcsolódásra,
- mert egyéni kutatási feladatokat is megfogalmazhatsz,
- mert önállóan is végezhetsz kutatást,
- mert terveid megvalósításához kutatástámogatást is igényelhetsz,
- mert a legjobb felkészülési lehetőség a nyelvtudományi doktori iskolába való belépésre,
- mert az elméleti ismeretek megszerzése mellett hosszú távon alkalmazható gyakorlati tapasztalatokra is szert tehetsz.
Mit tanulhatsz nálunk?
A szak elvégzése során hallgatóink megismerkednek különböző nyelvészeti módszertanokkal, és szisztematikus áttekintést kapnak a nyelvészet meghatározó részdiszciplináit illetően. De nem csak azt! A nyelvekkel és az emberi nyelvhasználattal foglalkozó szakembernek több, más tudományterületen is járatosnak kell lennie ahhoz, hogy meg tudja érteni az emberi nyelvek sajátosságait. A képzés ezért szorosan együttműködik más tudományterületek képviselőivel is, szemléletmódjukat és módszereiket egyaránt megismertetni törekszik a hallgatókkal. Jelentkezz hozzánk, ha az alábbi kérdések foglalkoztatnak!
- Milyen képesség az emberi nyelvtudás?
- Mi mindent kell tudnunk ahhoz, hogy megszólalhassunk egy nyelven?
- Hogyan lehet nagy nyelvi adathalmazokból a nyelvre vonatkozó általánosításokat kibányászni?
- Hogyan lehet a nyelvről való tudásunkat automatikus elemző eszközökben felhasználni?
- Miért és hogyan működnek a nyelvtechnológiai applikációk, mire képesek, és mire nem?
- Milyen módon szolgálja a nyelvi forma megválasztása a nyelvhasználók céljait?
- Hogyan cselekszünk, sugallunk, befolyásolunk, manipulálunk a nyelvvel?
- Miként épülnek fel a társalgások, milyen metanyelvi kommunikációt folytatnak a diskurzusok résztvevői?
- Milyen tényezők gátolhatják a sikeres nyelvhasználatot?
- Hogyan lehet a nyelvhasználatot befolyásoló tényezőket azonosítani a nyelvhasználat vizsgálatával?
A hallgatók a közös alapozó és törzskurzusokon kívül három területre specializálódhatnak:
- A Nyelvelmélet specializáció célja, hogy a fonológiai, mondattani, jelentéstani és pragmatikai elméleteket mint magyarázó eszközöket és kutatási módszertanokat sajátítsák el a hallgatók. Ennek során a hallgató sokféle nyelvészeti elmélettel, de egységes szemlélettel találkozik: mindegyik bemutatott elmélet a nyelvben feltárandó és megmagyarázandó rendszert lát.
- A Pragmatika specializáció célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a pragmatikai kutatások nemzetközi eredményeivel, és ezek alkalmazásával képesek legyenek a nyelvhasználat működésének vizsgálatára mind elméleti szinten, mind beszélt nyelvi vagy írott korpuszok alapján. A specializáció tehát elméleteket és empirikus vizsgálati módszertanokat is elsajátíttat.
- A Számítógépes nyelvészet specializáció célja olyan hallgatókat nevelni, akik képesek az elméleti nyelvészeti tudásukat számítógépes alkalmazásokban is kamatoztatni, akár az elméleti eredmények számítógépes implementációja során, akár a számítógépes problémáknál nyelvész szakértőként. A képzés nemcsak az egyéni kutatómunkára készít fel, hanem a csoportos problémamegoldásra is.
Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?
A nálunk végzett hallgatók olyan munkakörökben tudtak elhelyezkedni, ahol nagy hasznát vették annak az elemzőképességnek, problémalátó gondolkodásmódnak és rugalmasan alkalmazkodó tudományos szemléletnek, melyet a képzés során sajátítottak el. Többen nyelvészként, felsőoktatásban alkalmazott oktatóként, kutatóként érvényesülnek, mások a gazdasági szférában hasznosítják megszerzett tudásukat.
Hogyan jelentkezz hozzánk?
Az elméleti nyelvészet MA szakra a szokásos módon, a felvi.hu-n lehet jelentkezni.
Elérhetőségeink:
SZTE BTK Általános Nyelvészeti Tanszék
6722 Szeged, Egyetem u. 2.
E-mail cím: nyelveszet@hung.u-szeged.hu
Tel.: +26 62-544 128