Az Altajisztika MA szak kiváló lehetőséget nyújt azok számára, akik alaposabb és mélyrehatóbb ismeretekre vágynak a török és mongol népek nyelvéről, történelméről, valamint kultúrájáról. Az MA képzés célja, hogy hallgatóink tovább fejlesszék az alapképzés során megszerzett tudásukat, és szakértőkké váljanak az altaji nyelvek és kultúrák területén. Az MA szintű tanulmányok során különleges hangsúly kerül a magas szintű nyelvi kompetenciák megszerzésére: a hallgatók eljutnak a felsőfokú török nyelvvizsga szintjére, továbbá elmélyíthetik tudásukat kazak vagy mongol nyelvből.
Az altajisztika mesterképzésen nemcsak a nyelvi készségek fejlesztése áll a középpontban, hanem a török és mongol népek történelmének, irodalmának, kultúrájának részletes megismerése is. A képzés során a hallgatók különböző kutatási módszerekkel mélyítik el tudásukat, és lehetőségük nyílik az altaji világ aktuális és történelmi kérdéseinek kutatására. Ez a multidiszciplináris megközelítés szélesíti látókörüket és növeli kutatási és elemzési készségeiket, amelyeket számos tudományos és szakmai területen hasznosíthatnak.
A mesterképzés része lehet külföldi tanulmányút is, amely lehetőséget biztosít hallgatóinknak arra, hogy közvetlen tapasztalatokat szerezzenek Törökországban, Mongóliában vagy más altaji népek által lakott régiókban. Ezen felül a Szegedi Tudományegyetem gazdag nemzetközi kapcsolatrendszere révén számos ösztöndíjlehetőség áll rendelkezésre, hogy hallgatóink kutatásaikat nemzetközi környezetben végezhessék.
Az altajisztika oktatása nagy hagyományokkal rendelkezik a Szegedi Tudományegyetemen. Mesterképzésünkön a nyelvi készségek fejlesztése mellett nagy hangsúlyt fektetünk a tanulmányozott népek és nyelvek történetének, kulturális hátterének oktatására.
A képzés során pl. lehet nálunk tanulni összehasonlító török nyelvtörténetet, török irodalomtörténetet, és a filológia műhelymunka elsajátításához nyújt megfelelő alapot a különböző írásrendszerekkel (török rovásírás, ujgur írás, arabírás) írt nyelvemlékek elemzése. Természetesen a magyar nyelv török elemeinek behatóbb vizsgálata is része a képzésnek.
Az Altajisztika MA képzése sokoldalú felkészítést nyújt a munkaerőpiac különböző szektoraiban, így a diplomácia, a nemzetközi kereskedelem, a turizmus, a kutatás, valamint a fordítás és tolmácsolás területén. Végzett hallgatóink számára nyitva áll a lehetőség, hogy tudományos pályára lépjenek, és elkezdjék az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájának Altajisztika doktori programját. A mesterképzést elvégzők természetesen nemcsak a tudományos életben találják meg helyüket, hanem értékes szakemberekké válhatnak számos olyan területen, ahol az altaji világ ismerete és nyelvi jártasság különleges előnyt jelent. Ha érdekel a világ e különleges része, és elhivatott vagy a török és mongol népek kultúrájának és nyelvének mélyebb megértésére, az Altajisztika MA szak a megfelelő választás számodra!
Jelöld meg a jelentkezés során az SZTE Altajisztika mesterképzését!
SZTE BTK Altajisztika Tanszék
6722 Szeged, Egyetem u. 2.
Tel./Fax: (62) 544-319.