Harc a múltért: magyar vagy román a tatárlaki korong?

Időpont: 2019. december 4.

A kortárs magyar és román új nemzetmitológiai összehasonlítására irányuló kutatásaink keretében szembeötlött, hogy milyen fontos szerepet tulajdonítanak az alternatív nemzeti eredettörténetekben a Kárpát-medencei neolitikus leleteknek, közöttük is különösen a feltételezhető írásemlékeknek. Ez utóbbiak között is kiemelkedő jelentőségű a tatárlakai leletegyüttes, leginkább a széles körben ismert korong, amely ikonikussá vált úgy a magyar, mint a román lelkes protokronisták berkeiben. Különböző rovásírás-szakértők, ős-írásfejtő szerzők, nemzeti hovatartozásuk függvényében magyar vagy román nyelvű ősi üzeneteket, vallási feliratokat olvasnak ki a tatárlakai, tordosi és más hasonló dunai írásjegyeket viselő cseréptárgyakról – azt bizonyítandó, hogy a mai magyar/román nyelv egyenes folytatása a hajdani újkőkori műveltség nyelvének. Előadásomban – anélkül, hogy a nemzetközi régészeti, írástörténeti kutatások jelenlegi állása (Merlini 2008, 2010, Haarmann 2009) szerint még megfejthetetlen írásjegyek reménytelen fejtegetésére vállalkoznék – különböző „nemzeti” olvasatokat fogok összevetni, a hozzájuk tartozó jeltani fejtegetések bemutatásával. Arra keresem mindeközben a választ, hogy miért és hogyan tölt be ilyen meghatározó szerepet a prehistorikus (proto-)írás az új nemzeti eredet-mitológiák felépítésében.


Hubbes László AttilaHubbes László Attila egyetemi adjunktus szemiotikát, retorikát oktat a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán. Az apokaliptika esztétikai, irodalomtörténeti és művészettörténeti vonatkozásairól írt doktori disszertációját kötetként is közölte: Látomások a végső dolgok bűvöletében: az apokalipszis a vallásos irodalmi műfajtól a művészeti kifejezésmódig (Mentor, 2008). Fő kutatási területe az apokaliptikus képzeletvilág, és általánosabban a vallástudomány; e tekintetben több angol és magyar nyelvű publikációt közölt hazai és nemzetközi szaklapokban. A Sapientián megalakult Szemeisztosz Webszemiotikai és Online Kommunikációs Kutatócsoport keretében, majd a Kortárs Mitológiakutató Műhely alapító tagjaként a kortárs magyar és román újpogány mozgalmakat és a bennük működő új nemzeti mitológiákat vizsgálja, különösen a virtuális közösségi térben zajló diskurzusaik mentén. Kapcsolat: hubbeslaszlo@uni.sapientia.ro Publikációi elérhetőek profilján: https://scholar.google.com/citations?hl=hu&user=JUknjD8AAAAJ

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.