Gyenge Zoltán filozófus (2017/-)

46._Gyenge_Zoltan


Egyetemi tanulmányait Szegeden az Állam-és Jogtudományi Karon (1981–1986), majd Budapesten az ELTE filozófia szakán végezte (1986–1989). Tanulmányai végeztével az SZTE BTK Filozófia Tanszékének egyetemi oktatója lett, de ösztöndíjasként további tanulmányokat folytatott a bécsi (1990), valamint a heidelbergi egyetemeken (1993). Kandidátusi disszertációját a schellingi lét-tan és Kierkegaard egzisztencia fogalmának vizsgálatából készítette (1995).


2000-ben habilitált, 2005-től az MTA doktora és köztestületi tagja. Professzori kinevezését 2006-ban kapta. Ezt követően a Málnási Bartók György Filozófiai Doktori Iskola helyettes vezetője, majd 2019-től vezetője. 2014–2017 között a Bölcsészettudományi Kar általános dékánhelyettese, 2017 júliusától dékánja.


Kutatási területe a klasszikus német idealizmus, Kierkegaard és Nietzsche filozófiája, valamint a művészet- és képfilozófia kérdései. Szintén kiemelten foglalkozik a német romantikával, ezen belül elsősorban Schellinggel. Schelling (Stuttgarti magánelőadások, Filozófiai vizsgálódások az emberi szabadság lényegéről, Filozófia és vallás) és Kierkegaard (Az ismétlés, Berlini töredék) számos művének magyar fordítója.


Több önálló kötete jelent meg, közöttük egy-egy Schellingről, illetve Kierkegaardról szóló monográfia, ez utóbbi 2008-ban Fitz-díjat kapott. nietzschei filozófia, valamint képfilozófiai témaköréből Zarathustra és Viktor Eremita címmel írt könyvet. Első filozófiai-szépirodalmi jellegű művét A megfordult világ címmel Pszeudo Kierkegaard álnéven jelentette meg. Művészetfilozófiai munkái több önálló kötetben (Kép és mítosz. A mitológia esztétikája, 2014.; Kép és mítosz II. 2016.; Emberlétünk határai 2016.) és tanulmányban olvashatók. Németül és angolul neves külföldi kiadóknál (Walter de Gruyter, Routledge, Mohr Siebeck, Vrin) jelentek meg írásai.


Több hazai és külföldi egyetem és intézet (Weimar, Koppenhága) vendégelőadója, számos hazai és nemzetközi konferencia szervezője, résztvevője (Naumburg, Frankfurt, Koppenhága, Weimar, Athén). Az EXISTENTIA című lap alapítója, és rövid ideig szerkesztője. Az Ad hominem című sorozat szerkesztője, amelyben számos monográfia jelent meg különböző filozófusokról (Hegel, Leibniz, Foucault, Schelling, Spengler, Kierkegaard, Merleau-Ponty, Pascal), nemegyszer első hazai megjelenésként. A Kierkegaard Research Centre és a Jelenkor Kiadó gondozásában megjelenő dán összkiadás (Kierkegaard Skifter) alapján készülő tíz kötetes Kierkegaard-sorozat egyik szerkesztője. A Magyar Filozófiai Társaság elnöke (2015–2018), jelenleg elnökségi tagja. A Nietzsche Gesellschaft, valamint a Német-Magyar Filozófiai Társaság tagja.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep

William Shakespeare szonettjeinek új magyar fordítását is bemutatták a 95. Ünnepi Könyvhéten. Június 14-én az SZTE Klebelsberg Könyvtárban Prof. Dr. Szőnyi György Endre, az SZTE BTK Angol Tanszék oktatója beszélgetett a kötet fordítójával, Fazekas Sándorral.