diskurzuselemzés

Diskurzuselemzés

Prof. Dr. Németh T. Enikő



az oktató és a kurzus adatai

a kurzus címe

Diskurzuselemzés

az oktató neve

prof. dr. Németh T. Enikő

az oktató beosztása

egyetemi tanár

az oktató tanszéke

Általános Nyelvészeti Tanszék

az oktató ímélcíme

nemethen@hung.u-szeged.hu

az óra helye

Irinyi épület, Általános Nyelvészeti Tanszék tárgyaló

az óra időpontja

kedd 10-12

a kurzus leírása

rövid (300–500 karakteres) szöveges leírás

A Diskurzuselemzés kurzus célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a szóbeli és írásbeli diskurzusok elemzési lehetőségeivel a diskurzusszegmentációtól a nyelvhasználati stratégiák alkalmazásáig. Az olvasmányok önálló feldolgozása, közös megbeszélése, illetve az egyéni és csoportos elemzési feladatok elvégzése során a hallgatók képessé válnak önálló, kritikai elemzés végzésére és a különböző módszertanok szuverén, autonóm alkalmazására.

részletes (hetekre bontott) tematika

Témakörök

1. A diskurzuselemzés kutatási területe és módszerei.

2. A szóbeli diskurzusok szegmentálásának elméleti kérdései. A diskurzusok lehetséges egységei és a közöttük levő viszonyok. A szóbeli diskurzusok megnyilatkozás-példányokra tagolásának módszertana.

3. Diskurzusszegmentációs gyakorlatok. Kézi és gépi elemzések.

4. Szociálpszichológiai diskurzuselemzés: benyomáskeltés a diskurzusokban, kommunikációs automatizmusok és tudattalan befolyásolás, csoportok közötti nyelvi elfogultság, sztereotípiák fenntartása a nyelv segítségével.

5. Benyomáskeltési és sztereotípiaelemzési gyakorlatok az írott sajtó és az internetes médiumok diskurzusainak vizsgálatával. Egyéni és csoportfeladatok.

6. Kritikai diskurzuselemzés: a politikai propaganda elemzési módszerei.

7. Propagandaelemzési gyakorlatok. Egyéni és csoportfeladatok.

8. Jogi és bűnügyi diskurzuselemzés.

olvasmányok, kiegészítő anyagok

a kurzus Coospace vagy Google Classroom támogatással folyik-e (kérjük, írja be, melyikkel)

CooSpace támogatással folyik a kurzus.

kötelező olvasmányok (ha vannak)

Síklaki István (szerk.) 2008. Szóbeli befolyásolás I. Nyelv, gondolkodás, kultúra. Budapest: Typotex. ISBN 9789639664746

Nemesi Attila László 2000. Benyomáskeltési stratégiák a társalgásban. Magyar Nyelv 96: 418-445.

Van Dijk, Teun A. 2000. A kritikai diskurzuselemzés elvei. In Szabó Márton, Kiss Balázs és Boda Zsolt szerk. Szövegváltozatok a politikára. Nyelv, szimbólum, retorika, diskurzus. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó, 442-477.

Varga Marianna 2015. Bírói kérdésfeltevések a magyar tanú- és szakértői bizonyításokban. Jelentés és Nyelvhasználat 2: 79-107.

ajánlott olvasmányok (ha vannak)

Tannen, Deborah – Heidi Ehernberger Hamilton – Deborah Schiffrin (szerk.) 2018. The handbook of discourse analysis. Second edition. (Blackwell Handbooks in Linguistics) Chichester Oxford: Wiley Blackwell.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.