Az SZTE BTK dékánja, Prof. Dr. Gyenge Zoltán nyitotta meg június 27-én a Hispanisztika Tanszék és az Amerika-közi Tanulmányok Kutatóközpont közös eseményét, az Utazás Amerika földjein át (Por tierras de las Américas / Through the lands of the Americas) című kétnapos nemzetközi konferenciát. A rendezvényre tíz országból mintegy 70 előadó érkezett.
A BTK főépületében Gyenge Zoltán fogadta az eseményre érkező diplomatákat: Ecuador és Chile nagykövet asszonyait, Peru nagykövetét és a Perui Nagykövetség másodtitkárát, a Brazil Nagykövetség első titkárát, valamint a Spanyol Nagykövetség oktatási attaséját. A megnyitót követően az első plenáris előadás felkért előadója Dr. Glant Tibor, a Debreceni Egyetem Angol-Amerika Intézetének docense, valamint az NKE John Lukács Intézetének kutatóprofesszora volt, angol nyelvű előadásában a magyar nyelvű amerikai utazási irodalom korszakait vázolta fel.

Giuseppe Gatti Riccardi előadása
A három nyelven (angolul, spanyolul, portugálul) zajló párhuzamos szekciókban a konferencia két napja alatt tíz ország, különböző tudományterületekről érkező kutatói vizsgálták az amerikai kontinensre irányuló utazások különböző aspektusai. A második nap plenáris előadója, Giuseppe Gatti Riccardi (a római Università degli Studi Guglielmo Marconi és a temesvári Universitatea din Vest egyetemek oktatója) spanyol nyelvű előadását az elmúlt évtizedben Chilében megjelent utazási témájú regényekről tartotta.
A konferencia kiegészítő programjaként a Klebelsberg Könyvtárban pénteken Csikós Zsuzsanna, a Hispanisztika Tanszék vezetője A gulyás geopolitikai összefüggései. Miguel Ángel Asturias, Pablo Neruda és a magyar gasztronómia címmel egy kiállítást nyitott meg, mely Pablo Neruda, Nobel-díjas chilei költő és a szintén Nobel-díjas, guatemalai író, Miguel Ángel Asturias 1965-ös magyarországi látogatásának és a látogatás élményeiből született, Megkóstoltuk Magyarországot című műnek állít emléket. A kiállítás július 4-éig tekinthető meg a Klebelsberg Könyvtár aulájában.

A konferencia résztvevői közül sokak számára a tudományos programok folytatódnak, a szegedi konferencia ugyanis előeseménye volt a világ egyik legjelentősebb, amerikanista kutatókat összefogó szervezete 58. kongresszusának (International Congress of Americanists, ICA), melyet 2025. június 30-a és július 4-e között Újvidéken rendeznek meg.
A konferenciaelőadások írott változatait a tervek szerint a Hispanisztika Tanszék számos adatbázisban indexált, több nyelvű folyóirata, az Acta Hispanica 2026-os számában publikálják majd.
A konferenciát a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon túl a Szegedért Alapítvány támogatta.
A borítóképen Glant Tibor előadása látható.
Fotók és forrás: SZTE BTK Hispanisztika Tanszék