2025. január 1-én 96 éves korában elhunyt dr. Varga Ilona nyugalmazott egyetemi docens, akinek az egész történészi munkássága a Szegedi József Attila Tudományegyetemhez kötődött: 1960-1962 között a Tudományos Szocializmus Tanszéken oktatott, majd 1962-ben került az egyetem Középkori Egyetemes Történeti Tanszékére tanársegédként, ahonnan 1987-ben egyetemi docensként vonult nyugdíjba.
2009-ben a Russica Pannonicana Kiadó gondozásában a Ruszisztikai Könyvek sorozatban megjelent egy válogatás a fontosabb tanulmányaiból. A kötet előszavában napjaink jeles ruszista történésze, Szvák Gyula elsősorban azt emelte ki, hogy Varga Ilonának a 17. századi Moszkvai államról írt művei az 1960-80-as évek korszakának átpolitizált és átideologizált historiográfiájában rendhagyó módon a klasszikus pozitivista szellemben készültek, így a tanulmányai máig is megőrizték a relevanciájukat.
Varga Ilonát egykori kollégái és diákjai széles látókörű, önzetlen és önfeláldozó történésznek ismerték. A Szegedi József Attila Tudományegyetemen megalapozta a közép- és koraújkori Kelet-Európa-kutatás alapjait, amely hagyomány a napjainkban is folytatódik a SZTE BTK Középkori Egyetemes Történeti, valamint az Újkori Egyetemes Történeti és Mediterrán Tanulmányok Tanszéken.
Mint azt unokahuga, Kosdi Ildikó elmesélte, a szegedi évek nem múltak el nyomtalanul: Varga Ilona tanárnő utolsó két évében már sok dologra nem emlékezett, de Gárdonyi Géza Éjjel a Tiszán című versét még az utolsó időszakban is fejből szavalta.
Szeretettel emlékezünk!
SZTE BTK / Történeti Intézet