megemlekezes

Szkárosi Endrére emlékezünk

Fájdalommal tudatjuk, hogy Szkárosi Endre, költő, műfordító, performanszművész, irodalomtörténész, egyetemi tanár életének 70. évében elhunyt. A Szépírók Társaságának egykori elnöke, az Artpool Művészetkutató Központ alapítványi kuratóriumának elnöke, a Mészöly Miklós Egyesület ügyvezető alelnöke, az Artisjus vezetőségi tagja, számos irodalmi díjjal kitüntetett művész, irodalomszervező 1984-től 1996-ig volt karunk Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszékének oktatója. Emlékét szívünkben őrizzük.

"1990 ősze. Első éves magyar-olasz szakos, megszeppent bölcsészhallgató voltam a JATE-n. Kint eső. Az Aula Magna-ban vagyunk vagy tizenöten, ennyi olasz szakos hallgató volt akkoriban. Belép egy élénk vöröshajú, mindenen áthatóló tekintetű, izgalmas fickó. A mai óra: futurizmus. És artikulátlanul üvölt egyet. Aztán mintha mi sem történt volna, végtelenül nyugodt hangon elkezdi olvasni a lapokra írt jegyzeteit, és ahogy elfogy a lapról a szöveg, a lapot egyszerűen elhajítja. Összevissza dobálja a teremben a jegyzeteit, és a fonott copfban összefogott hosszú haja ostorként legyint egyet a repülő papírlapok felé. És közben kikacsint ránk, fürkészi a meglepetéstől merevre fagyott diákhallgatóságot, hogy vajon értjük-e a helyzetből való kibeszélést. Értettük. És az összekacsintás barátsággá alakult. Az egyik legjobb tanárom volt, aki sohasem a tananyagot tanította. Jobb volt addig a világ, amíg ő is benne volt." Pálmai Nóra

sze

my eyes have died

once I was high

come on, well,

take me, take me to hell

there’s no time

there’s no space

there’s no light

it’s so bright

Szkárosi Endre

Merülő Monró

Magyar Műhely Kiadó, 2007.

borito

Idén, immáron huszonkettedik alkalommal, újra jelenléti formában szervezi meg karunk Hungarológia Központja a Nyári Egyetemet. A program keretében július 18-tól a világ különböző országaiból érkeznek a karra külföldi diákok, hogy a négyhetes itt-tartózkodásuk alatt közelebb kerülhessenek a magyar nyelvhez és kultúrához. Az idei év különlegessége, hogy a Nyári Egyetemmel párhuzamosan egy másik, hasonló célú program is elindul, július 26-án. A Manitobai Egyetemmel való új megállapodás alapján tíz kanadai diák tölt majd el három hetet Budapesten és Szegeden – a kulcsfogalom itt a köztéri emlékezet lesz.